Start Arrow Finanse i prawoArrow Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową – obowiązki

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową – obowiązki

Bardzo często chcielibyśmy mieć zaufaną osobę, której zadaniem będzie zarządzanie wspólnotą mieszkaniową. Jednak równie często nie mamy pojęcia jakie obowiązki się z tym wiążą. Czy każda osoba im podoła? Czy łączenie obowiązków zawodowych, codziennej pracy z zarządzaniem wspólnotą mieszkaniową jest wykonalne? Jak wygląda specyfika pracy zarządcy wspólnoty mieszkaniowej?

ABC wspólnoty

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową to proces złożony, wymagający wiele uwagi
i umiejętności koordynowania różnych prac. Wiąże się również z dużą odpowiedzialnością osoby sprawującej funkcję zarządcy – mówi Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości.

Należy podkreślić, że wspólnota mieszkaniowa jako przykład tak ułomnej osoby prawnej nie ma osobowości prawnej, ale jako podmiot posiadający zdolność prawną może nabywać prawa, zaciągać zobowiązania oraz pozywać do sądu i być pozywana. Majątek wspólnoty stanowi w całości własność członków wspólnoty, którzy odpowiadają za jej zobowiązania do poziomu swoich udziałów w obiektach stanowiących własność wspólnoty.

Jakie są obowiązki wspólnoty?

Zobacz także: 

 

Mówiąc w dużym uproszeniu wspólnota mieszkaniowa i jej zarząd odpowiadają za wszystko co dzieje się w należących do niej nieruchomościach i na terenach przyległych bądź osiedlu – w zależności od tego czym zarządza wspólnota. W gestii wspólnoty leży między innymi dbanie o czystość i bezpieczeństwo wokół nieruchomości oraz wewnątrz.

Na przykład ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 Nr 132 poz. 622) nakłada na właściciela nieruchomości lub osobę bądź firmę przez niego wyznaczoną obowiązek oczyszczania, a w zimie odśnieżania, nie tylko chodnika znajdującego się przed nieruchomością czy dróg osiedlowych, ale także terenów przyległych. Dodatkowo rozporządzenie stanowiące załącznik do ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. 2005 Nr 230 poz.1960) precyzuje to jakich środków właściciele nieruchomości mogą używać do oczyszczania nawierzchni ciągów komunikacyjnych w zimie.

Obowiązki to nie tylko sprzątanie

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową oraz obowiązki, które się z tym wiążą to również kontrola stanu technicznego nieruchomości. W tym przypadku wspólnota musi zadbać na przykład, aby terminowo odbywały się przeglądy instalacji wentylacyjnej oraz dymowej i spalinowej jeśli takie istnieją w danej nieruchomości oraz instalacji gazowej.

Rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2006 Nr 80 poz. 563) zobowiązuje właściciela nieruchomości bądź wyznaczoną przez niego osobę lub firmę do czyszczenia instalacji kominowych budynku ogrzewanego paliwami stałymi cztery razy w ciągu roku.

Wymieniając obowiązki, które wiążą się z zarządzaniem wspólnotą mieszkaniową nie można zapomnieć także o prawie budowlanym, które nakłada między innymi obowiązek okresowych przeglądów technicznych kotłów grzewczych, gdy takie znajdują się w budynku. Obowiązki spoczywające na zarządzających wspólnotą mieszkaniową obejmują także usuwanie bieżących awarii, planowanie remontów i dbanie o dobry stan części wspólnych budynku.

Mniej znane obowiązki

Bardzo wielu mieszkańców, a czasem nawet właścicieli nieruchomości, nie orientuje się, że okresowo trzeba również kontrolować stan techniczny budynku – zwraca uwagę Marcin Sodo.

Częstotliwość takich kontroli, które musi uwzględniać zarządzanie wspólnotą, jest określana ustawowo i zależy głównie od przeznaczenia nieruchomości i jej rodzaju. Ten obowiązek ma na celu zapobieganie katastrofom budowlanym, może również pomóc wykryć w porę usterki wymagające naprawy i tym samym uniknąć większych kosztów.

Jeśli zastanawiamy się jak wygląda zarządzanie wspólnotą mieszkaniową oraz jakie obowiązki się z tym wiążą to musimy również wiedzieć, że polskie przepisy zobowiązują właściciela nieruchomości również do doraźnych kontroli budynku, a przede wszystkich pokrycia dachowego i samego dachu w razie wystąpienia uciążliwych zjawisk atmosferycznych. Takie zjawisko to na przykład duże opady śniegu, które mogą doprowadzić do naruszenia konstrukcji dachu i zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców i przechodniów.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 20, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Karol Odpowiedz 2016-07-30 12:57:57

Oczywiście że to nie tylko sprzątanie. We wspólnocie jest znacznie więcej obowiązków. U nas akurat jest wprowadzony system Admireo, więc wszystkie obowiązki są jasno wyznaczone i bez problemu można sprawdzić ich wykonanie.

Wspólnoty Mieszkaniowe: zarządca nieruchomości czy tylko administrator? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-02-20 10:20:51

[...] wspólnot mieszkaniowych w nowobudowanych osiedlach, lokatorzy coraz lepiej znają swoje prawa i obowiązki zarządu wspólnot jak i samej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo