Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Zastosowanie płyt gipsowych

Zastosowanie płyt gipsowych

Płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe znajdują coraz to nowe zastosowania. Można nimi wykańczać ściany, sufity, a także podłogi i stopnie schodów. Doskonale też nadają się do tworzenia zaokrąglonych powierzchni. Płytami można wykończyć pomieszczenie z fantazją i wyobraźnią. Montaż płyt g-k nie sprawia trudności nawet początkującemu majsterkowiczowi.

Aby uniknąć mokrego i pracochłonnego wykańczania podłogi, można posłużyć się specjalnymi płytami. Jastrychowe płyty g-k lub płyty gipsowo-włóknowe są twarde i odporne na częste użytkowanie. Montuje się je łatwo i szybko, a uzyskana powierzchnia podłogi jest idealnie gładka. Na tak przygotowana podłogę można położyć zarówno wykładzinę, jak też podłogę z paneli drewnianych.

podloga_plyty

Niektórzy producenci postarali się, by płyty jastrychowe spełniały dodatkowo funkcję ochronną przed hałasem i ocieplały. Powstało połączenie płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych z warstwą wełny mineralnej, pianki poliuretanowej lub płyty pilśniowej. Takimi płytami można pokrywać nowe podłogi lub odnawiać stare, nawet kiedy są bardzo zniszczone. Należy przy tym pamiętać, by usunąć nierówności istniejącego podłoża przed wykonaniem prac remontowych.

sypialnia1

Łuki i półokrągłe powierzchnie ścian są trudne w wykonaniu. W tym przypadku przydają się gipsowo-kartonowe płyty do gięcia na sucho o grubości 5-6 mm. Można dzięki nim uzyskać łuki o promieniu wewnętrznym równym minimum 60 cm lub zewnętrznym dochodzącym do 110 cm. Łuk taki można równie dobrze wykonać z płyty g-k, nacinając w niej pionowe lub poziome równoległe szczeliny i wyginając ją. Należy pamiętać, że po zamocowaniu płyty szczeliny trzeba zaszpachlować. Płyty można także giąć na mokro. Jednak takie prace wymagają wyjątkowej precyzji i doświadczenia.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Inzagi Odpowiedz 2018-03-03 19:00:04

Dobry artykuł, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

  • Lampa Wisząca Pobo Ecru

  • Lampa podłogowa Ekelund

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie