Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Zawiadomienie o rozpoczęciu robót a pozwolenie na budowę

Zawiadomienie o rozpoczęciu robót a pozwolenie na budowę

Na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych, o zamierzonych pracach należy poinformować właściwy organ nadzoru budowlanego. Należy jednak pamiętać, że roboty budowlane mogą być rozpoczęte tylko wtedy, gdy uprawomocni się pozwolenie na budowę.

Roboty budowlane związane z budową domu wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Decyzja o pozwoleniu na budowę wydawana jest zarówno inwestorowi, jak i innym stronom, m.in. właścicielom sąsiednich działek. Mają oni prawo do wniesienia sprzeciwu wobec decyzji, co wymagać będzie ponownego rozpatrzenia wniosku.

W związku z tym, decyzja o pozwoleniu na budowę nie jest ostateczna w dniu jej wydania. Uprawomocnia się dopiero po 14 dniach, jeśli żadna ze stron nie wniesie sprzeciwu.

Zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych

Zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych należy złożyć w nadzorze budowlanym na co najmniej 7 dni przed planowanym terminem. Ale w związku z tym, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, podany w zawiadomieniu termin musi być dniem, w którym decyzja jest już ostateczna.

Jak wspomnieliśmy, zawiadomienie musi być złożone co najmniej 7 dni przed terminem rozpoczęcia. Samo złożenie może więc być dokonane jeszcze zanim pozwolenie stanie się ostateczne – ważne, by podany w zawiadomieniu termin miał miejsce po uprawomocnieniu się decyzji. Dzień, w który decyzja o pozwolenie staje się ostateczna może być jednocześnie dniem rozpoczęcia robót budowlanych.

Uwaga: jeśli inwestor rozpoczął roboty budowlane przed terminem wskazanym w zawiadomieniu podlega karze grzywny, nawet jeśli decyzja o pozwoleniu na budowę stała się już ostateczna.

Co należy dołączyć do zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót?

Oprócz zaświadczenia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych należy dołączyć:

  • oświadczenie kierownika budowy (robót), stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową (robotami budowlanymi),
  • w przypadku ustanowienia nadzoru inwestorskiego – oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego stwierdzające przyjęcie obowiązku pełnienia nadzoru inwestorskiego.

W inspektoracie pobieramy dziennik budowy. Stanowi on urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót. Co ważne, dziennik budowy może zostać wydany dopiero po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 18, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

bartek Odpowiedz 2016-05-20 13:58:18

no dobra, składam info, że rozpoczęcie prac będzie od dziś za 14 dni (tyle uprawomacnia się decyzja ), wtedy też mogę dopiero dostać dziennik budowy - ale do wniosku - informacji o planowanym rozpoczęciu robót według wykazu załączników we wniosku ze strony PINB w Łodzi jest "dziennik budowy" - to jak jest w końcu ma byćdziennik ,czyli wszystko mogę złożyć dopiero gdy decyzja jest ostateczna, czy wcześniej?

65 dni na decyzję o pozwoleniu na budowę? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-08-27 15:51:18

[...] Zawiadomienie o rozpoczęciu robót a pozwolenie na budowę Na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych, o zamierzonych pracach należy poinformowa...więcej   [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo