Start Arrow InstalacjeArrow Zawsze ciepła kuchnia

Zawsze ciepła kuchnia

Kuchnia, kojarząca się z rodzinnym ciepłem, jest pomieszczeniem dość trudnym do ogrzania. W tym zwykle zabudowanym wnętrzu często brakuje miejsca na grzejnik, musimy także brać pod uwagę funkcjonalność wszystkich sprzętów.

Największy wpływ na wybór konkretnego grzejnika będzie miał rodzaj kuchni – czy jest ona zamknięta czy też otwarta, połączona z salonem. Oba warianty mają swoje ograniczenia i zalecenia techniczne.

Grzejniki pod wymiar

Posiadacze mieszkań o odrębnych, zamkniętych kuchniach najczęściej narzekają na niewielką ilość przestrzeni. Chcąc oszczędzić nieco miejsca, grzejnik umieszcza się czasem niemal pod sufitem. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ciepłe powietrze unosi się i takie położenie grzejnika zmniejsza jego efektywność. Ze względu na cyrkulację powietrza warto zaplanować miejsce dla grzejnika pod okiennym parapetem. Trudno jest jednak to osiągnąć w niewielkich kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr. Zapomnijmy także o zabudowywaniu grzejników – to ogranicza ich wydajność.

W przypadku kuchni z ograniczoną przestrzenią warto zastanowić się nad zastosowaniem grzejników pionowych. Ich kluczowym atutem jest niewielka szerokość (najwęższe mają zaledwie 30 cm), która sprawia, że można je umieścić na skrawku wolnej przestrzeni na ścianie –  nawet tam, gdzie standardowy grzejnik się nie zmieści. Oprócz wymiarów każdemu właścicielowi niewielkiej kuchni przyda się ich funkcjonalność – można je bowiem wyposażyć w specjalne relingi, które posłużą za dodatkowe wieszaki.

Innym godnym uwagi rozwiązaniem w małej kuchni mogą okazać się grzejniki drabinkowe, potocznie zwane łazienkowymi. Ich różne kształty i rozmiary pozwolą łatwo dopasować je do różnych miejsc. Z kolei drabinkowa konstrukcja sprawia, że można ich używać jako poręcznego wieszaka lub suszarki do  ściereczek, ziół czy grzybów. Elektryczna grzałka pozwoli zachować tę funkcję także poza sezonem grzewczym.

Grzejniki takie mają również szeroki wybór dodatkowych uchwytów, które ułatwią nam utrzymanie porządku w kuchni. Do małych kuchni polecane są zwłaszcza proste, oszczędne w stylu modele.

Nieco inne zasady obowiązują przy dobieraniu grzejnika do kuchni otwartej, wychodzącej na pokój dzienny. Pamiętajmy, że oba pomieszczenia powinny stanowić stylistyczną całość, a grzejnik umieszczony w kuchni będzie widoczny dla gości. Odpowiedni efekt osiągniemy dzięki grzejnikom dekoracyjnym.

ogrzewanie_kuchnifot. Purmo

Koniec z zimną podłogą

Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej kuchni świetnie sprawdza się także ogrzewanie podłogowe. Nierzadko panuje w niej nieco wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach. Tu przyrządzamy ciepłe posiłki korzystając z palników, płyt elektrycznych czy piekarników. Nie musimy więc ogrzewać tego pomieszczenia zbyt mocno. Zainstalowanie systemu ogrzewania podłogowego pozwoli nam lepiej wykorzystać dostarczone do pomieszczenia ciepło i zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem.

Taki system w kuchni sprawdzi się także dlatego, że podłogę w tym miejscu wykłada się zazwyczaj materiałami dobrze przewodzącymi ciepło, takimi jak ceramika czy kamień. To dobrze wpływa na efektywność ogrzewania. Podłogówka ma jeszcze jeden atut – jest całkowicie niewidoczna i nie zajmuje miejsca. W niewielkiej, zamkniętej kuchni jest zaletą nie do przecenienia, z kolei w kuchniach otwartych na salon nie będzie problemu z dopasowaniem stylistycznym do obu pomieszczeń. Z kolei w domach o otwartych kuchniach (połączonych z salonem) ogrzewanie podłogowe można zastosować na całej dostępnej przestrzeni, zarówno w aneksie kuchennym, jaki i w pokoju dziennym.

Planując podłogówkę w kuchni pamiętajmy o zasadzie, że projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinien uwzględniać plan zabudowy kuchennej. Przed jego wykonaniem zaplanujmy więc ustawienie mebli kuchennych i AGD. – radzi Danuta Szutkowska z firmy Rettig Heating, ekspert ds. ogrzewania podłogowego marki Purmo. – Przy układaniu rur czy mat elektrycznych instalator ominie te miejsca, inaczej zamiast powietrza będziemy od spodu podgrzewać szafki czy kuchenkę. Równomiernie podgrzana podłoga wolna od mebli zapewni nam wystarczającą ilość ciepła – dodaje Danuta Szutkowska.

Miejmy na uwadze fakt, że najpopularniejsze – wodne ogrzewanie podłogowe – to rozwiązanie, które należy zaplanować już na etapie budowy. Jednak z zalet podłogówki mogą skorzystać nie tylko właściciele domów. Od niedawna istnieje możliwość ułożenia elektrycznych mat do ogrzewania podłogowego, które nie wymagają żadnych dodatkowych warstw obciążających stropy. Można je zamontować na istniejącej wylewce w kleju, na którym układa się płytki podłogowe. W domach wielorodzinnych, gdzie podkłady pod posadzki i instalacja wodna grzejnikowa są już wykonane takie rozwiązanie podnoszące komfort sprawdza się bardzo dobrze.

Zasady kuchennego ogrzewania

1. W małej kuchni warto zamontować grzejniki łazienkowe, które oszczędzą cenne miejsce.
2. Grzejnik dekoracyjny może być dodatkowym elementem stylistyki kuchni. Wybierzmy odpowiadający nam kolor i kształt urządzenia.
3. W otwartej kuchni połączonej z salonem świetnie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe (ze względu na komfort, estetykę i oszczędności) w połączeniu z grzejnikiem dekoracyjnym (ozdoba salonu).
4. System ogrzewania podłogowego w kuchni musi uwzględniać ustawienie szafek i sprzętów. Nie chcemy przecież ogrzewać mebli i lodówki.

Autor: PURMO

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

marianna Odpowiedz 2009-08-18 13:14:05

Serdecznie dziękuję za te uwagi. Nie pomyślałabym, że już na etapie budowy trzeba wiedzieć gdzie co będzie ustawione w kuchni.

Odpowiedz 2009-08-18 13:14:04

Interesujacy post, stronka ladna graficznie, jeszcze tu napewno zajrze pozdro lukkolini

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje