Start Arrow InstalacjeArrow Zdrowa woda w domu- filtry z odwróconą osmozą

Zdrowa woda w domu- filtry z odwróconą osmozą

Uzdatnianie wody używanej na co dzień to temat, który cieszy się ostatnio dużą popularnością. Spośród dostępnych na rynku filtrów domowego użytku za najdokładniejsze uchodzą te, które oczyszczają wodę metodą odwróconej osmozy. Z pewnością wiele osób słyszało o wysokiej skuteczności odwróconej osmozy, wokół tematu narosło jednak wiele mitów.

Filtr z odwróconą osmozą zazwyczaj montuje się w szafce pod zlewem kuchennym. Jego sercem jest półprzepuszczalna błona osmotyczna, która – mówiąc w dużym uproszczeniu – działa na zasadzie niezwykle dokładnego sita, wykorzystującego naturalny proces osmozy, czyli przenikania roztworów o większym stężeniu (jedna strona membrany) do  miejsc, gdzie występuje mniejsze stężenie (druga strona membrany).

Zofia Czechowicz, Specjalista ds. Jakości z firmy UST-M, produkującej filtry do wody:
Poza rdzą, piaskiem i innymi zanieczyszczeniami mechanicznymi, błona zatrzymuje związki metali ciężkich, a także bakterie i wirusy. Czyli wszystko, co sprawia, że woda może być szkodliwa dla naszego zdrowia i sprzętu AGD, ma zły smak i zapach czy niewłaściwy kolor. Takiej dokładności nie uzyskamy przy pomocy standardowych wkładów stosowanych w filtrach. Tak oczyszczonej wody używa się zazwyczaj w celach gospodarczych – do kąpieli, mycia warzyw i owoców, gotowania zupy, kawy czy herbaty. Jeśli zostanie zmineralizowana, można ją również pić.

Zasada wydaje się prosta, jednak na temat odwróconej osmozy możemy znaleźć różne opinie. Postanowiliśmy sprawdzić, które z nich są prawdziwe.

1. Odwrócona osmoza to najdokładniejsza metoda uzdatniania wody na użytek domowy – PRAWDA

Podzlewozmywakowy filtr z odwróconą osmozą zatrzymuje mniej więcej 96% wszystkich substancji, które znajdują się w wodzie, wśród nich nawet te najdrobniejsze.

Zofia Czechowicz:
Należy pamiętać, że z upływem czasu dokładność i wydajność filtracji może nieznacznie spaść. Zabrudzenia, nawet te niewielkie, zatykają lub uszkadzają pory błony. Aby zachowała ona swoje właściwości filtrujące, regularnie należy wymieniać wkłady wstępne, zabezpieczające błonę osmotyczną przed zanieczyszczeniami mechanicznymi i chlorem. Częstotliwość wymiany uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim od jakości wody. Przyjmujemy, że należy jej dokonywać co 3 do maksymalnie 6 miesięcy.

2. Wody oczyszczonej odwróconą osmozą nie wolno pić – FAŁSZ

Uzyskana w procesie filtracji krystalicznie czysta woda na pewno nie zaszkodzi naszemu organizmowi. Żeby jednak traktować ją jako główne źródło gaszenia pragnienia, dobrze jest poddać wodę procesowi mineralizacji.

Zofia Czechowicz:
Proces odwróconej osmozy skutecznie filtruje wszelkie zanieczyszczenia, lecz pozbawia wodę związków wapnia i magnezu, które odpowiadają za utrzymanie minimalnej twardości wody. Tym samym pijąc ją, nie dostarczamy organizmowi tych ważnych składników mineralnych. Problem ten nie istnieje w przypadku filtrów wyposażonych w mineralizatory, które uzupełniają skład wody o drogocenne elementy.

(Filtr z odwróconą osmozą zazwyczaj montuje się w szafce pod zlewem kuchennym. Zatrzymuje on mniej więcej 96% wszystkich substancji, które znajdują się w wodzie, wśród nich nawet te najdrobniejsze. fot. UST-M)

3. Odwrócona osmoza usuwa z wody bakterie – PRAWDA

Pory na półprzepuszczalnej błonie osmotycznej są na tyle małe, że nie przepuszczają nawet mikroorganizmów.

Zofia Czechowicz:
Badania, które zleciliśmy certyfikowanym laboratoriom, potwierdzają, że odwrócona osmoza w znacznym stopniu poprawia istotne z punktu widzenia człowieka właściwości fizyczne i chemiczne wody. W przebadanych próbkach wody nie wykryto także mikroorganizmów, które znajdowały się w niej przed procesem filtracji.

4. Woda oczyszczona odwróconą osmozą jest tym samym co woda destylowana – FAŁSZ

W procesie destylacji nie chodzi o uzyskanie czystej wody, a jedynie o jej małą przewodność.

Zofia Czechowicz:
Warto wiedzieć, że odwrócona osmoza usuwa z wody wszystkie zanieczyszczenia, także te ropopochodne. Proces destylacji nie zawsze jest sobie w stanie z nimi poradzić.

5. Filtry z odwróconą osmozą należy stosować tylko do zimnej wody – PRAWDA

Temperatura wody filtrowanej tą metodą nie powinna przekraczać 30˚C.

Zofia Czechowicz:
Zbyt ciepła woda może zaburzyć proces filtrowania lub uszkodzić błonę osmotyczną. Z kolei zbyt niska temperatura, ok 4˚C, wpływa na obniżenie wydajności filtracji.

6. Woda oczyszczona odwróconą osmozą to dobre rozwiązanie dla alergików – PRAWDA

Membrana zatrzymuje występujące w wodzie alergeny i składniki drażniące skórę.

Zofia Czechowicz:
Ma to szczególne znaczenie dla osób cierpiących na różnego rodzaju uczulenia czy np. atopowe zapalenie skóry. To dobra wiadomość także dla rodziców małych dzieci – krystalicznie czysta woda nie podrażni delikatnej skóry najmłodszych.

Ponadto smak zupy, herbaty czy kawy przyrządzonej na bazie tak oczyszczonej wody będzie dużo lepszy. Warto w niej także płukać warzywa i owoce.

7. Filtry z odwróconą osmozą to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych – FAŁSZ

Cena filtra zazwyczaj uzależniona jest od stopnia jego skomplikowania. Wpływa na nią ilość stopni filtracji, obecność mineralizatora czy antybakteryjnej lampy UV. Najprostszy zestaw można dostać już za ok. 500 zł.

Zofia Czechowicz:
Klasyczny zestaw filtrujący składa się z mechanizmu kilkukrotnie filtrującego wodę, elementów niezbędnych do instalacji urządzenia, mineralizatora oraz podwójnej wylewki, czyli niewielkiego kranu, z którego można czerpać wodę. Cena takiego zestawu to 660 zł.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Odpowiedz 2014-09-16 13:16:32

Ja mam w domu osmozę z tym, że marki Bregus. Super się sprawdza. Świetne urządzenie, jeżeli ktoś szuka źródła czystej wody, a jednocześnie chce trochę zaoszczędzić. Po Internecie krąży wiele mitów na temat tego systemu tworzonych głównie przez ludzi, którzy nie wypróbowali u siebie i nie dowierzają. W innych krajach obecnie jest to coraz bardziej popularyzowane rozwiązanie na wodę pitną. Mam nadzieję, że za kilka lat w Polsce także stanie się uznaną konkurencją dla wody butelkowanej.

Łazienkowe i kuchenne filtry do wody | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-01-07 11:07:59

[...] Instalacje w łazience: jak zamontować stelaż do WC? Wisząca na stelażu instalacyjnym toaleta zapewnia estetyczne wykończenie... więcej    Ile ciepłej wody użytkowej potrzebuje dom jednorodzinny? Warunki techniczne przyłaczy wodociągowych Odwodnienie liniowe – alternatywa dla brodzika Uzdatnianie wody – nadmiernie chlorowana woda Zdrowa woda w domu- filtry z odwróconą osmozą [...]

Uzdatnianie wody: problemy z wodą ze studni | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-08-01 11:39:05

[...] najważniejszych zastosowań związków chloru jest uzdatnianie wody... więcej    Zdrowa woda w domu- filtry z odwróconą osmozą Przepływowe czy pojemnościowe? Jak dobrać ogrzewacze elektryczne? Baterie kuchenne [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje