Start Arrow Budowa domuArrow Zielono-szary nalot na elewacji? Jak uchronić ściany przed korozją biologiczną?

Zielono-szary nalot na elewacji? Jak uchronić ściany przed korozją biologiczną?

Nasz dom to nasza twierdza, dlatego już na etapie projektu wkładamy cały swój wysiłek w budowę miejsca, które będzie wyjątkowe. Coraz częściej wybieramy lokalizację na uboczu, w otoczeniu zieleni i wody. Ich bliskość naraża niestety elewację domu na korozję. Jak w takim razie zabezpieczyć ściany przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów?

Zagrożenie mikroorganizmami

Przełom wiosny i lata to najlepszy czas na przegląd oraz czyszczenie elewacji domu. To także idealny moment na wykonanie wszelkich prac, zabezpieczających ściany przed rozwojem grzybów, pleśni lub brzydkich zielono-szarych nalotów. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie mikroorganizmów są domy położone na terenach, gdzie mamy do czynienia z wysoką wilgotnością, dużym zanieczyszczeniem powietrza oraz częstymi opadami deszczu. Jeśli mieszkamy na skraju lasu, łąki, obok jeziora lub rzeki, ale także gdy posiadamy przydomowy basen lub oczko wodne, warto zabezpieczyć elewację przed rozwojem grzybów i glonów. Nieestetyczne zielone lub szare plamy mogą oszpecić nawet najpiękniejszy dom, dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o ściany. Jak więc uchronić się przed tego typu zanieczyszczeniami?

Korozja biologiczna

W przypadku korozji biologicznej niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja oraz zabezpieczenie tynku, gdyż może ona przeniknąć fasadę aż do warstwy izolacyjnej, a tym samym doprowadzić do zniszczenia całej ściany.

Radosław Marciniec, technolog z firmy ARSANIT, producenta chemii budowlanej:
Elewację najlepiej zabezpieczą produkty zawierające silikony i biocydy. Silikon posiada właściwości „odpychające” wodę, dzięki czemu pomaga w ograniczeniu wilgotności. Natomiast składniki biobójcze mają za zadanie zwalczenie rozwijających się na powierzchni ścian mikroorganizmów.

Tego typu preparaty są odporne na działanie warunków atmosferycznych, wód opadowych czy pary wodnej, co sprawia, że woda nie wnika w tynk, lecz po nim spływa, zbierając jednocześnie zabrudzenia. Zanim jednak elewacja zostanie pokryta i zabezpieczona farbą silikonową należy ją w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić oraz zagruntować.

czyszczenie elewacji z glonow i plesni (1)

fot. ARSANIT

fot. ARSANIT

fot. ARSANIT

Zanim elewacja zostanie pokryta i zabezpieczona farbą silikonową należy ją w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić oraz zagruntować. fot. ARSANIT

Zanim elewacja zostanie pokryta i zabezpieczona farbą silikonową należy ją w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić oraz zagruntować. fot. ARSANIT

Prawidłowa pielęgnacja

Aby elewacja była odpowiednio i solidnie zabezpieczona, a dom prezentował się bez zarzutu należy oczyścić oraz pokryć fasadę preparatami hydrofobowymi. Kolonie mikroorganizmów usuwamy mechanicznie – myjką ciśnieniową lub szczotką. Niewidoczne, pozostające na ścianach glony lub grzyby, likwidujemy poprzez dwukrotne pokrycie elewacji środkiem dezynfekującym.

Radosław Marciniec, ARSANIT:
Dla jeszcze lepszego efektu, po pierwszej warstwie dezynfektantu, możemy dokładnie wyszczotkować ścianę, zmyć ją wodą i dopiero wtedy nanieść drugą warstwę preparatu. Na dokładnie oczyszczoną fasadę nakładamy silikonowy grunt, który zabezpieczy powierzchnię, a jednocześnie będzie doskonałą bazą dla farby elewacyjnej. Dopiero tak przygotowana ściana może być pokryta właściwym produktem.

Prace wykończeniowe powinny być wykonane z użyciem farb hydrofobowych, czyli odpychających wodę, samoczyszczących, z zawartością silikonów oraz biocydów.

Warto także pamiętać o regularnej pielęgnacji elewacji, gdyż korozja biologiczna, na budynku zbudowanym w sąsiedztwie lasu lub wody, może powracać.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 10, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black