Start Arrow OgródArrow Zimowa pielęgnacja kwiatów doniczkowych…

Zimowa pielęgnacja kwiatów doniczkowych…

Rośliny doniczkowe wymagają szczególnej pielęgnacji zimą. W tym czasie najłatwiej im zaszkodzić. Wtedy bowiem są najbardziej delikatne i podatne na niekorzystne czynniki. Sprawdź, co nie służy roślinom doniczkowym zimą… 

Suche powietrze 

Nie każdy o tym wie, ale rośliny wchłaniają wodę nie tylko przez korzenie, ale także przez liście. To właśnie na liściach są mikroskopijne dziurki (tzw. aparaty szparkowe), którymi oddychają i chłoną wilgoć z powietrza. Zimą, gdy grzeją kaloryfery, woda pobierana przez korzenie nie wystarcza. Zaleca się więc co 2-3 dni zraszać rośliny odstaną wodą. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie rośliny doniczkowe to lubią. Nie zraszaj kaktusów i sukulentów, ponieważ im to nie służy. Przez całą zimę należy obok nich postawić płaskie naczynie, wypełnione wodą. 

Zmiany temperatury 

Zmiana temperatury jest bardzo szkodliwa dla roślin doniczkowych. Jeśli więc wietrzysz mieszkanie, zrób to raz, a porządnie. Unikaj uchylania okien. Zamiast tego otwórz je na całą szerokość, a po upływie 5 minut – zamknij. 

Podcinanie 

Brak światła sprawia, że liście rośliny zaczynają blednąć. Pod żadnym pozorem nie podcinaj pędów rośliny. Zimą nie należy tego robić. Zaleca się podcinanie pędów rośliny od połowy lutego. Wówczas dzień staje się dłuższy i do roślin dociera więcej światła. 

Kurz 

Zimą, zwłaszcza kiedy jest pochmurno, nie zawsze widać, że na liściach gromadzi się kurz. Nawet cienka warstwa kurzu, ogranicza dostęp światła, którego o tej porze roku i tak jest mało. Pamiętaj więc o regularnym przecieraniu liści lub delikatnym spłukiwaniu liści pod prysznicem.

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 30, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród