Start Arrow OgródArrow Ziołowy ogród: bazylia w ogrodzie i bazylia w doniczce

Ziołowy ogród: bazylia w ogrodzie i bazylia w doniczce

Bazylia to jedna z najbardziej popularnych przypraw, nie tylko w kuchni włoskiej. Doskonała jako susz i w postaci listków. Jej charakterystyczny zapach i smak nie tylko poprawia jakość dań, ale również wpływa korzystnie na nasz układ pokarmowy i trawienny, dodaje sił i energii.

Kupiona w doniczce świeża bazylia z supermarketu posłuży nam tylko do bieżąco przygotowywanych posiłków. Aby mieć dostęp do świeżych jej listków, zasadźmy bazylię w przydomowym ogrodzie.

Kiedy sadzić bazylię?

Nasiona bazylii wysiewamy do donic lub skrzynek w domu na samym początku wiosny, na przełomie marca i kwietnia. Jeżeli zapomnieliśmy tego zrobić, maj jest idealnym miesiącem do wysiewu bazylii bezpośrednio w gruncie (w maju przesadzamy również do gruntu wyhodowaną w doniczce rozsadę). Z wysiewem należy się jednak wstrzymać do momentu, kiedy miną zimne noce.

Zasadzona bezpośrednio w gruncie bazylia wymaga pikowania, czyli rozdzielenia razem rosnących siewek bądź przycięcia wierzchołków wschodzącej rośliny (w momencie, gdy osiągnie ok. 15 cm wysokości). To pozwoli na jej łatwiejszy rozwój i budowy mocnego systemu korzennego.

Jakie stanowisko i podłoże jest najlepsze do sadzenia bazylii?

Bazylia lubi słońce, dlatego wybierzmy dobrze nasłonecznione miejsce w ogrodzie, osłonięte od wiatru. Bazylia w doniczce powinna również mieć stały dostęp do słońca, dlatego pojemniki ustawmy na balkonie czy tarasie, ewentualnie na dobrze oświetlonym parapecie.

Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, próchnicza i dobrze spulchniona oraz odchwaszczona. Podłoże może nawozić kompostem.

Jak pielęgnować bazylię?

Pamiętajmy, by zadbać o stałą wilgotność podłoża, ale bazylii nie przelewać (np. nie podlewać po deszczu), ale w okresach suchych roślinę należy podlewać nawet dwa razy dziennie.

Bazylia w doniczce również musi mieć stały dostęp do wilgoci, jednak na dnie doniczki powinien znajdować się drenaż oraz otwory do odpływu wody, gdyż nadmiar wody może spowodować gnicie bryły korzeniowej. Woda do podlewania powinna „odstać” w konewce, ważne jest również, by miała temperaturę pokojową.

Przycinanie jest niezbędne do stałego i równomiernego wzrostu roślin. Najlepiej jest ścinać roślinki do przyprawiania potraw. Pamiętajmy, aby obrywać górne listki, ograniczając wzrost ziół w górę, a rozwijając ich pędy boczne.

Kiedy możemy zbierać bazylię?

Bazylia w ogrodzie jest rośliną jednoroczną, ale zbiorów możemy dokonać kilka razie w okresie kwitnienia, tj. od końca czerwca do końca września.

Zebrane kwiaty i pędy możemy ususzyć, wiążąc je w niewielkie pęczki i wieszając łodygami do góry, w zaciemnionym miejscu bądź świeże dodać do sałatek, kanapek czy innych potraw.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 9, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Słoneczniki: uprawa słonecznika w ogrodzie | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-05-20 09:08:44

[...] Ziołowy ogród: bazylia w ogrodzie i bazylia w doniczce Bazylia to jedna z najbardziej popularnych przypraw, nie tylko w kuchni... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty