Start Arrow OgródArrow Ziołowy ogródek: uprawa tymianka w ogrodzie i doniczce

Ziołowy ogródek: uprawa tymianka w ogrodzie i doniczce

Tymianek (Thymus vulgaris) to jedna z odmian macierzanki, która z uwagi na swój dekoracyjny, wdzięczny wygląd, często występuje w przydomowych ogródkach. Tymianek jednak, poza dekoracyjną funkcją, posiada dodatkowo właściwości lecznicze oraz przede wszystkim znany jest jako doskonała przyprawa do potraw.

Tymianek pochodzi z zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. Stosowany był już w starożytności (np. do balsamowania zwłok), ale jego lecznicze i smakowe właściwości odkryto w średniowieczu. Rosnący w odpowiednich warunkach tymianek jest silnie rozgałęziony, a jego wysokość dochodzi do 40 cm. Późną wiosną obsypuje się różowo-fioletowymi kwiatami, stanowiąc bardzo wdzięczną dekoracje ogrodu.

(Tymianek jest doskonałą przyprawą. Ma wyjątkowo intensywny zapach i gorzkawy, lekko palący smak.)

Wywar z tymianku jest bardzo pomocny w leczeniu kaszlu, z uwagi na właściwości dezynfekujące stosuje się go również jako płukanka do ust – działa przeciwpróchniczo.  Jest również przydatny w problemach przewodu pokarmowego (biegunku, brak apetytu). Nie powinny go jednak stosować kobiety w ciążu i chorzy na serce.

Stanowisko

Jak większość ziół, tymianek lubi dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru stanowisko. Należy go posadzić na przepuszczalnym, żyznym podłożu, tworząc dekoracyjne rabaty. Możemy wybrać również dla niego miejsce na skalniakach czy skarpach. Tymianek w doniczce należy ustawić na parapecie, najlepiej przy oknie wychodzącym na południową stronę.

Sadzenie

Tymianek należy wysiać w kwietniu na rozsadę w inspekcie. W maju zaś przenosimy go w docelowe miejsce lub bezpośrednio wysiewamy w gruncie, zwracając uwagę, by nasiona nie sadzić zbyt głęboko.

(Już w czerwcu możemy zebrać pierwsze, młode gałązki, a pod koniec lata ponowić zbiory)

Pielęgnacja

Tymianek w ogrodzie podlewamy regularnie, szczególnie latem, dbając jednak o to, by nie przelać rośliny. Tymianek w doniczce możemy podlewać dwa razy w tygodniu, częściej latem. Nie dopuśćmy jednak, by woda stała w pojemniku – doniczka powinna mieć otwór na dnie bądź drenaż z delikatnego żwirku.

Pielęgnacja tymianku wymaga również regularnego odchwaszczania rabat, na których rośnie.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 25, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Marattiopsida Odpowiedz 2016-06-16 22:36:51

Jeszcze jedno, odnośnie przechowywania. Najlepiej sprawdza się umieszczenie wersji suszonej w szczelnym opakowaniu nie narażonym na promienie słoneczne, ciepło i wilgoć. Co specyficzne dla tymianku, przechowywany w właściwy sposób może przetrwać od 18 miesięcy do dwóch lat - zdecydowanie dłużej niż większość suszonych ziół. hurtownia-ogrodnicza.eu/produkt/legutko-tymianek-wlasciwy-seria-smak-zdrowia/

Marattiopsida Odpowiedz 2016-05-23 00:05:35

O dziwo, tymianek da się wykorzystać w skalniakach- może porastać ubytki skalne, wypełniać szczeliny piaskowców. Jeśli chodzi o kulinaria, to tymianek doskonale komponuje się z cielęciną, jagnięciną, wołowiną, drobiem, rybami, podkreśla smak farszów, pasztetów, wędlin, gulaszów, zup i bulionów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty