Start Arrow InstalacjeArrow Zła jakość wody? Dobierz odpowiednie filtry uzdatniające

Zła jakość wody? Dobierz odpowiednie filtry uzdatniające

Ponad 60 proc. Polaków boi się napić wody prosto z kranu. 57 proc. z nas kupuje w zamian butelkowaną wodę mineralną. Wystarczy jednak zastosować specjalne filtry, by w kranie mieć wodę nadającą się bezpośrednio do picia. Dodatkowo, tak oczyszczona woda wpłynie na poprawę jakości naszego życia pod względem zdrowotnym, ekonomicznym i funkcjonalnym.

Filtry są niezbędne jeśli chcemy oczyścić wodę oraz ją uzdatnić – pozbyć się zanieczyszczeń, poprawić jej smak i zapach. Dzięki nim można usuwać z wody niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne, chlor, żelazo, osady, a także ją zmiękczyć.

Woda dostarczana do gospodarstw domowych nie powinna zawierać substancji wpływających niekorzystnie na zdrowie. Stacje uzdatniania wyposażone są w nowoczesne systemy, które oczyszczają wodę z chorobotwórczych bakterii i szkodliwych związków chemicznych oraz kontrolują jej czystość. Jednak woda przemierzając kilometry instalacji wodociągowej narażona jest na zanieczyszczenia nagromadzone w sieci czy też często wyraźnie wyczuwalny smak i zapach chloru używanego do jej uzdatniania. Jedynym wyjściem jest wówczas zainstalowanie filtrów poprawiających jakość wody w domu.

Stosowanie filtrów jest również wskazane jeśli korzystamy ze studni głębinowej na terenach rolniczych i uprawnych. Do wody mogą przedostawać się wówczas związki chemiczne ze środków stosowanych do nawożenia i ochrony roślin lub zanieczyszczone wody podskórne. Konieczne jest w takich warunkach zbadanie wody i zastosowanie odpowiedniego systemu filtrów uzdatniających ją.

Filtry mechaniczne

Podstawowym sposobem oczyszczenia wody jest filtr mechaniczny, wykonany z siatki polipropylenowej lub specjalnej włókniny z tego samego materiału. Służy do usuwania zanieczyszczeń stałych, płynących w wodzie. W ten sposób usuwany jest piasek, muł, rdza i inne zawiesiny, które powodują, że woda jest mętna. Filtr ten skutecznie pomaga chronić urządzenia domowych instalacji wodnych i sprzęt AGD przed zanieczyszczeniami mechanicznymi znajdującymi się wodzie.

Filtry węglowe

Sama obecność filtrów mechanicznych nie gwarantuje jeszcze czystej i zdrowej wody. W celu poprawienia jej jakości stosuje się filtry ze specjalnymi wkładami z węgla aktywnego, które charakteryzują się dużą chłonnością i absorpcją wielu zanieczyszczeń. Filtry węglowe powinny być montowane razem z filtrami mechanicznymi.

Marcin Stawiany, ekspert marki Keller, z Grupy SBS:
Na rynku dostępne są wkłady łączące filtrację mechaniczną z filtracją za pomocą węgla aktywnego. Zastosowane we wkładzie wysokiej jakości złoże filtrujące z węgla aktywnego z łupin orzechów kokosowych oraz włókniny polipropylenowej usuwa z wody pestycydy, fenol, benzen, węglowodory aromatyczne, substancje organiczne, chlor oraz zanieczyszczenia mechaniczne.

Do prawidłowego funkcjonowania takich filtrów konieczna jest okresowa wymiana wkładów co 3-6 miesięcy, w zależności od zaleceń producenta. Filtry montuje się na rurze doprowadzającej wodę zimną do mieszkania lub bezpośrednio przed punktami poboru wody. W wodzie wodociągowej często odczuwalny jest smak i zapach chloru. Co prawda eliminuje on ryzyko rozwoju mikroorganizmów, jednak równocześnie znacząco obniża walory smakowe i zapachowe wody. Zastosowanie filtra z węglem aktywnym rozwiązuje ten problem.

Filtry z wkładem odżelaziającym

Jeżeli woda ze studni głębinowej ma nieprzyjemny zapach, smak oraz pozostawia rdzawe zacieki może to wskazywać na zawartość w niej zbyt dużej ilości jonów żelaza. Należy wówczas przebadać wodę i zastosować filtr z wkładem odżelaziającym. Długotrwałe używanie wody z podwyższoną zawartością żelaza grozi kłopotami zdrowotnymi. Sole tego metalu nie tylko podrażniają skórę, ale także negatywnie wpływają na jakość pranych tkanin i powodują obfite osadzanie się kamienia na sprzętach AGD. Odpowiedni filtr natomiast obniży ich stężenie, usunie siarkowodór, metaliczny smak i zapach oraz skoryguje pH takiej wody.

Zmiękczacze wody

Gdy na bateriach łazienkowych zaobserwujemy zacieki, na dnie umywalki zbierający się mydlany osad, a do tego czajnik w kuchni obrasta kamieniem jest to znak wysokiej twardości wody. Zbyt duża ilość jonów wapnia i magnezu osłabia działanie detergentów, utrudnia pienienie się środków czyszczących, wysusza skórę, czy też powoduje sztywnienie i matowienie włosów. Odkładający się kamień w instalacji wodnej lub urządzeniach grzewczych, takich jak np. bojlery, zwiększa zużycie energii i zmniejsza ich wydajność. Dlatego coraz częściej stosuje się zmiękczacze wody.

Do wyboru mamy wkłady zmiękczające do filtrów lub centralne stacje zmiękczające. Urządzenie montuje się szeregowo w istniejącą już instalację w głównym przyłączu wody, jak najbliżej wodomierza, tuż za filtrem mechanicznym.

Marcin Stawiany, ekspert marki Keller, z Grupy SBS:
Jednym z nowocześniejszych rozwiązań na rynku są urządzenia kontrolowane przez mikroprocesor z automatyczną regeneracją i logicznym sterowaniem objętościowo-czasowym oraz z zabezpieczeniem antyprzelewowym. Wówczas użytkownicy mogą indywidualnie ustawić parametry systemu tak, aby działał on ekonomicznie.

Jeśli chcemy chronić urządzenia AGD, takie jak pralka czy zmywarka, a nie chcemy inwestować w stację zmiękczającą, zastosujmy filtr pralkowy. Chroni on grzałkę przed osadzaniem się kamienia i tym samym wydłuża żywotność sprzętu. Zmiękczając wodę sprawia, że pranie jest przyjemne w dotyku, szkło bardziej przejrzyste, naczynia błyszczące, bez zacieków i osadu. Zmniejsza się także zużycie środków piorących.

Waldemar Koźmiński, właściciel firmy serwisującej sprzęt AGD:
Twarda woda to główna przyczyna usterek urządzeń AGD w naszych domach. Co więcej, przy twardej wodzie zmuszeni jesteśmy używać więcej detergentów, co oczywiście naraża nas na większe wydatki. Filtr zmiękczający wodę montuje się bezpośrednio do węża doprowadzającego wodę do pralki lub zmywarki.

Wybór zmiękczacza zależy od stopnia twardości wody i dziennego jej zużycia. Przynosi on gospodarstwu domowemu wymierne korzyści zdrowotne i finansowe. Zmiękczanie wody powoduje m.in. redukcję strat energii cieplnej, wydłużenie żywotności urządzeń AGD, poprawia jakość prania i zmywania. Dobra jakość wody wpływa też na skórę, włosy, czy zęby oraz poprawia smak potraw i napojów.

Marcin Stawiany, ekspert marki Keller, z Grupy SBS:
Przy wyborze zmiękczacza wody warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on atest PZH.  Jest to gwarancja, że spożywana woda jest dla nas bezpieczna.

Warto pomyśleć o poprawie jakości wody w naszych domach poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń uzdatniających. Wpłynie to niewątpliwie na poprawę nie tylko walorów smakowych naszej „kranówki”, ale także na aspekty zdrowotne, ekonomiczne i funkcjonalne.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 21, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Water-House Odpowiedz 2015-07-01 15:05:26

Większość takich filtrów jest świetnym a nawet obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. Przeglądając water-house.pl doszedłem do wniosku, że polscy producenci mają świetne produkty i przy wszelkich modernizacjach jakość pozostaje tak samo wysoka. Mam tutaj na myśli te nowe dzbanki filtrujące.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-08-21 17:02:00

Żeby w ogóle wypowiadać się na temat wody kranowej trzeba przeczytać artykuł Pana Ryszarda Pisarskiego www. filtry-do-wody.info/czy-mozna-pic-wode-prosto-z-kranu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje