Start Arrow InstalacjeArrow Zmarnowana energia – stracone pieniądze

Zmarnowana energia – stracone pieniądze

Z raportu „Szóste paliwo” opracowanego dla firmy Rockwool Polska wynika, że w naszym kraju bardzo duża część dochodów przeznaczana jest na spłacenie kosztów mieszkania oraz rachunków energetycznych. Część ta, w zależności od wysokości dochodów waha się od 15,8% do ponad 23%, co oznacza, że najubożsi Polacy przeznaczają na ten cel aż jedną czwartą miesięcznej pensji To dość alarmujące dane, oznacza to bowiem, że spośród krajów europejskich Polska charakteryzuje się pod tym względem jednym z najwyższych wskaźników. Jednocześnie jesteśmy na szarym końcu rankingu, jeśli chodzi o wielkość powierzchni mieszkalnej na osobę.

Sektor budowlany i sektor usług pochłaniają niemal połowę, bo aż 44,6% całkowitej energii zużywanej w naszym kraju, z czego około 70% to energia zużywana w gospodarstwach domowych do celów takich jak oświetlenie, zasilanie sprzętu AGD/RTV, podgrzewanie wody oraz ogrzewanie pomieszczeń. Na ten ostatni cel przeznaczamy aż 80% energii zużywanej w naszych domach. Można byłoby zadać sobie pytanie, co powoduje konieczność przeznaczania aż tak dużej sumy na ten cel. Problem na ogół leży w kiepskiej izolacji budynku, braku szczelności w oknach, źle działającą wentylacją, bądź nieefektywnym systemie grzewczym.

Tego typu niedopatrzenia sprawiają, że więcej ciepłą musi być użyte aby zapewnić prawidłowe ogrzanie budynku, a co za tym idzie – trzeba ponieść większe koszty. Jak mówi Jakub Dygas, Kierownik Działu Doradztwa i Komunikacji Rockwool Polska: – Zużycie energii elektrycznej to tylko kilka procent całkowitego zużycia energii w budynkach mieszkalnych. Aby je ograniczyć, wystarczy racjonalnie użytkować oświetlenie i sprzęt AGD/RTV oraz stopniowo zastępować stare urządzenia energooszczędnymi. Radykalne zmniejszenie zużycia energii wymaga jednak zastosowania energooszczędnych rozwiązań budowlanych, jak odpowiednia grubość izolacji termicznej np. ze skalnej wełny mineralnej, efektywne okna, czy wydajny system grzewczy. W domach jednorodzinnych do 65% dostarczonego i co ważne – zapłaconego ciepła jest marnowane, bo przenika przez niedostatecznie ocieplone dachy, stropy, podłogi i ściany.

Nazwa raportu „Szóste paliwo” pochodzi od określenia tej części energii, jaka może być zaoszczędzona, jeśli tylko zmienimy sposób zarządzania zużywaną energią na bardziej racjonalny. Specjaliści bowiem biją na alarm: już na dzień dzisiejszy wielu Polaków nie stać na komfortowe i zdrowe ogrzewanie budynków, i liczba ta może się jeszcze zwiększyć. – Główne surowce wykorzystywane do ogrzewania domów jednorodzinnych w Polsce to gaz ziemny, węgiel kamienny i biomasa. Ich ceny mogą wzrastać szybciej niż płace. Wówczas udział wydatków na energię w budżecie domowym zwiększy się jeszcze bardziej – mówi Jakub Dygas z Rockwool Polska. – Możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której części społeczeństwa nie będzie stać na ogrzewanie mieszkań – dodaje ekspert

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje