Start Arrow Budowa domuArrow Zmiana kubatury piwnicy

Zmiana kubatury piwnicy

Mieszkam w starym domu z podpiwniczeniem i mam problem bo piwnica jest dosyć niska – około 165 cm. Niedawno gdzieś słyszałem że można nawet we własnym zakresie bez pomocy specjalistycznych firm obniżyć piwnicę. Zależy mi na tym, gdyż chciałbym w niej zrobić bardziej użytkowe pomieszczenia – pisze nasz czytelnik na forum budowlanym.

Obecnie posadzka jest z cegły bez jakiejkolwiek izolacji. Jakie są metody, jak głęboko można obniżyć piwnicę jakich materiałów użyć do izolacji podłogi, ścian, na co trzeba uważać?

Czytelnikowi doradza nasz ekspert,
Tomasz Rybarczyk, Product Manager z firmy SOLBET:

Według Prawa Budowlanego zmiana parametrów charakterystycznych budynku (w tym wypadku zmiana kubatury) wymaga pozwolenia na budowę. A z tym wiąże się wykonanie projektu, uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę i wszystkich spraw z tym związanych. Wracając do meritum sprawy.

W pierwszej kolejności proponuję wykonać miejscową odkrywkę starej posadzki, żeby sprawdzić do jakiej głębokości sięgają ściany fundamentowe i/lub fundamenty. Od tego będą uzależnione możliwości obniżenia posadzki. Pozwoli to również ocenić stan izolacji przeciwwilgociowej.

Jak już będą znane możliwości obniżenia posadzki, to proponuję wykonać posadzkę klasyczną na gruncie. Być może będzie potrzeba wykonania izolacji przeciwwilgociowej ścian np. metodą iniekcyjną.

Mimo wszystko radzę wykonać wizję lokalną wraz z konstruktorem. On oceni jakie są możliwości. Trzeba uważać, ponieważ przy obniżaniu piwnic może zmienić się smukłość i sztywność ścian piwnic, co ma z kolei przełożenie na ich nośność.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...