Start Arrow Finanse i prawoArrow Zmiany w gospodarce odpadami – raport

Zmiany w gospodarce odpadami – raport

Raport „Konkurencja na polskim rynku usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych” opublikowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów opisuje gospodarkę odpadami komunalnymi w blisko 1000 gminach. Badaniu poddano także 300 przedsiębiorców.

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach weszła w życie 1 stycznia 2012. Do tego czasu o tym, kto odbiera nasze śmieci decydował właściciel nieruchomości. Po znowelizowaniu ustawy decyzja ta należy do gminy. Podmiot świadczący usługi będzie wybierany drogą przetargu.. Do połowy 2013 roku władze lokalne muszą zaimplementować nowe rozwiązanie.

Wnioski płynące z raportu wzbudzają pewne obawy UOKiK . Choć Urząd popiera ogólne cele ustawodawcy, jego wątpliwości związane są głównie z powstawaniem lokalnych monopoli. Może to spowodować spadek motywacji do obniżania cen i zwiększania jakości usług przez przedsiębiorców.

UOKiK obawia się także, że nowe rozwiązania będą miały negatywne skutki dla samorządów. Będą one bowiem zmuszone ponosić dodatkowe koszty. Przed 2012 część gmin przejęła bowiem gospodarkę odpadami drogą referendum. W gminach tych wpływy z opłat od mieszkańców są mniejsze niż środki przekazywane przedsiębiorcom za wywóz odpadów.

W raporcie opisano jednak także pozytywne skutki nowelizacji ustawy. Tam, gdzie wywóz odpadów jest zarządzany przez gminę, znacznie wzrosła ilość odpadów odbieranych od mieszkańców. Być może pozwoli to zmniejszyć ilość nielegalnych wysypisk śmieci.

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 16, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo