Start Arrow Budowa domuArrow Zmiany w Warunkach Technicznych od 1 stycznia 2017. Cieplejsze ściany w domach

Zmiany w Warunkach Technicznych od 1 stycznia 2017. Cieplejsze ściany w domach

Od 1 stycznia zaczną obowiązywać nowe wymagania dotyczące minimalnej izolacyjności przegród budowlanych. To drugi etap zmian, jakie wynikają z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowo budowane domy będą musiały być skuteczniej izolowane, przez zwiększenie grubości materiału izolacyjnego i/lub zastosowanie materiałów o lepszej jakości.

Izolacja grubsza już o kilka centymetrów skutecznie obniża wartość współczynnika U, czyli współczynnika określającego, jak wiele ciepła ucieka z domu.

Izolacja grubsza już o kilka centymetrów skutecznie obniża wartość współczynnika U, czyli współczynnika określającego, jak wiele ciepła ucieka z domu.

Fazowo wprowadzane zmiany mają na celu na celu przede wszystkim obniżenie dopuszczalnego współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych, a co za tym idzie zwiększenie efektywności energetycznej nowych budynków. Pierwszy etap zmian, wynikających z rozporządzenia zmieniającego warunki techniczne, wszedł w życie z początkiem 2014 roku. Wtedy współczynnika przenikania ciepła ścian zewnętrznych spadł z wartości 0,3 W/(m2K) do 0,25 W/(m2.K), co oznaczało zwiększenie grubości izolacji o mniej więcej 2 cm.

Od 1 stycznia 2017 roku zacznie obowiązywać II etap zmian, który ponownie obniży współczynnik Umax. Jego wartości, które obowiązują aktualnie i które wymagane będą od 2017 roku przedstawia tabela, zamieszczona niżej. Warto pamiętać, że na podstawie współczynnika przenikania ciepła U określa się, jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz. Im niższa jego wartość, tym mniejsze straty ciepła.

Wartości współczynnika przenikania ciepła UC ścian, stropów i stropodachów dla wszystkich rodzajów budynków

Wartości współczynnika przenikania ciepła U ścian, stropów i stropodachów dla wszystkich rodzajów budynków

Uwaga na współczynnik przewodzenia ciepła lambda

Współczynnik przenikania ciepła U nie należy mylić ze współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda. Lambda (λ) określa termoizolacyjność materiałów budowlanych i izolacyjnych, deklarowana jest przez producenta materiału. Im współczynnik lambda niższy, tym materiał lepiej izoluje. Izolacja przegród budowlanych materiałem o stosunkowo wysokim współczynniku lambda będzie musiała być naprawdę gruba, żeby spełniać zaostrzone od 2017 roku warunki, co może negatywnie wpłynąć na wygląd budynku. Dlatego też w nowo projektowanych domach, oprócz zwiększenia grubości izolacji warto decydować się na materiały izolacyjne lepszej jakości. Wymagana minimalna grubość izolacji dla nowo powstających domów jednorodzinnych wzrośnie średnio o 2 dodatkowe centymetry, przy założeniu, że dom ocieplać będziemy materiałem, charakteryzującym się niskim współczynnikiem lambda.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 17, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Konieczny Odpowiedz 2017-12-16 19:51:35

Z jednej strony wymagania dotyczące minimalnej izolacyjności stale wzrastają, z drugie strony państwo dopuszcza do sprzedaży buble, które nie trzymają zadeklarowanych parametrów technicznych. GUNB przeprowadza wyrywkowo kontrole styropianów będących już w sprzedaży, a wyniki badań publikuje na swojej stronie. Chcąc kupić styropian, warto tam zajrzeć żeby nie dać się zrobić w konia

berek Odpowiedz 2017-06-30 18:02:03

Można też wybrać styropian szary, który generalnie przy mniejszej grubości da ten sam efekt izolacyjny. Ale biały też jest ok - jak dotąd najpopularniejszy materiał w Polsce i nie znam nikogo, kto by narzekał na jakość tego materiału Tu więcej info: styropian.men/

Genia Odpowiedz 2017-02-28 14:00:18

To chyba dobrze nie? Cieplejsze domy to tez mniej chorob i wizyt u lekarza no i zabezpieczenie dla tych biedniejszych rodzin. Jak dla nie to powinno sie jeszcze obowiazkowo wykorzystywac farby termoizolacyjne od Phoenix distribution. Ja mma farbe ecotherm i dla mojej corki z uczuleniami i alergiami jest swietna i dodatkowo trzyma cieplo w jej pokoju :)

Myszak Odpowiedz 2017-02-01 14:27:08

"Współczynnik przenikania ciepła U nie należy mylić ze współczynnikiem przenikania ciepła lambda." Nic dziwnego, że nie należy mylić. Lambda to współczynnik przewodzenia ciepła, nie przenikania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu