Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Zmywarka – jak wybrać?

Zmywarka – jak wybrać?

Wokół zmywarek powstaje wiele wątpliwości. Czy rzeczywiście jest to urządzenie ograniczające zużycie energii? Czy bardziej opłaca się wykorzystać zlewozmywak czy warto zainwestować w zmywarkę? Jak to jest naprawdę?

Czyste, lśniące naczynia bez zacieków - to efekt pracy zmywarki.

Czyste, lśniące naczynia bez zacieków - to efekt pracy zmywarki.

Podstawowe kryteria wyboru zmywarki wolnostojącej

 • Szerokość zmywarki. Do wyboru mamy szerokość 60 cm (duża zmywarka o pojemności ok. 12 kompletów) oraz szerokość 45 cm (zmywarka kompaktowa o pojemności ok. 9 kompletów). Należy określić szerokość dostępnego miejsca oraz średnią ilość zmywanych naczyń.
 • Możliwość montażu. Zmywarkę wolnostojącą można zainstalować samodzielnie lub pod blatem kuchennym, po zdjęciu blatu urządzenia. Większość zmywarek wolnostojących posiada taką możliwość. Należy określić sposób ustawienia zmywarki.
 • Charakterystyka energetyczna. Zaliczają się do niej klasy efektywności energetycznej, efektywności zmywania i suszenia, a także poziom hałasu, zużycie wody i energii elektrycznej. W miarę możliwości należy wybrać jak najkorzystniejsze parametry.
 • Liczba programów. Najprostsze zmywarki posiadają 3 programy, często z możliwością modyfikacji. Im droższe urządzenie, tym więcej programów i funkcji oferuje. Należy wyważyć możliwości finansowe i zakładaną charakterystykę zmywania.

Rodzaje zmywarek

 • Zmywarki do zabudowy lub wolnostojące.

  Zmywarki do zabudowy lub wolnostojące.

  Szerokość 60 cm. Jest to standard wymiarowy, według którego klasyfikuje się zmywarki. Urządzenia o szerokości 60 cm nazywane są normalnogabarytowymi lub standardowymi. Najczęściej ich pojemność wynosi 12 kompletów, chociaż dostępne są zmywarki o pojemności nawet 15 kompletów (np. CANDY). Pozostałe wymiary takich zmywarek to głębokość ok. 60 cm i wysokość ok. 85 cm. Największą zaletą zmywarek o szerokości 60 cm jest duża pojemność oraz bogata oferta rynkowa.

 • Szerokość 45 cm. Jest to drugi standard wymiarowy, według którego klasyfikuje się zmywarki. Urządzenia o szerokości 45 cm nazywane są wąskogabarytowymi lub zminimalizowanymi. Najczęściej ich pojemność wynosi 9 kompletów. Pozostałe wymiary takich zmywarek to głębokość ok. 60 cm i wysokość ok. 85 cm. Zmywarki o szerokości 45 cm są świetnym rozwiązaniem dla małej kuchni.
 • Zmywarki wolnostojące. Są to urządzenia, które mogą funkcjonować samodzielnie, z dala od mebli. Możliwe jest także umieszczenie zmywarki pod blatem kuchennym, w ciągu szafek. Zmywarki wolnostojące występują w dwóch wymienionych standardach wymiarowych: 45 cm i 60 cm. Panel sterujący takich urządzeń jest w pełni odkryty. Ich dużą zaletą jest dowolność zastosowania – najczęściej urządzenie można ustawić oddzielnie lub schować pod blatem kuchennym. Występują najczęściej w dwóch wersjach kolorystycznych: biały lub stal szlachetna (INOX).
 • Zmywarki do zabudowy. W odróżnieniu od zmywarek wolnostojących, nie mogą funkcjonować z dala od mebli – są przystosowane tylko do zabudowy w ciągu szafek kuchennych lub w słupku (zabudowa podwyższona). Występują również w dwóch standardach szerokości: 45 cm i 60 cm. Zmywarki do zabudowy dzielą się dodatkowo na urządzenia częściowo zintegrowane (z odkrytym panelem sterującym) i na urządzenia w pełni zintegrowane (z zakrytym panelem sterującym). Zaletą zmywarek do zabudowy jest możliwość pełnego wkomponowania urządzenia w jednolity ciąg zabudowy kuchennej.

Oznaczenia

 • Pojemność. Jest to podstawowy parametr klasyfikacji zmywarek. Określa on, ile naczyń może umyć zmywarka w czasie jednego cyklu. Pojemność zmywarki podaje się w kompletach (kpl.). Jeden komplet naczyń oznacza nakrycie dla jednej osoby: 1 talerz duży, 1 talerz głęboki, 1 talerz mały, 1 filiżanka, 1 szklanka, 1 literatka (lub kieliszek do koniaku), 1 zestaw sztućców. Jest to wartość nominalna i należy pamiętać, że najczęściej myje się naczynia mieszane – talerze i sztućce, ale także garnki, patelnie, półmiski itp.
 • zmywarka energooszczednaKlasy energetyczne. W związku z dyrektywą Unii Europejskiej nr 94/2/E, zmywarki są klasyfikowane wg klas efektywności energetycznej, podobnie jak lodówki, czy pralki. Skala efektywności energetycznej obejmuje 7 klas, od A do G, i obrazuje wydajność urządzenia pod kątem zużycia energii i wody. Największą efektywność oznacza się literą A, najmniejszą – literą G. Im klasa energetyczna wyższa, tym lepiej. Znakomita większość dostępnych na rynku zmywarek mieści się w klasie A lub B. Kwestią czasu jest pojawienie się superoszczędnego urządzenia o klasie A+.
 • Klasy zmywania. Dyrektywa Unii Europejskiej nr 94/2/E wprowadza również podział i oznaczenie zmywarek wg skuteczności zmywania. Podziału dokonano na podstawie przemysłowych testów cyklu zmywania. Skala efektywności zmywania obejmuje 7 klas, od A do G. Im klasa efektywności zmywania wyższa, tym trudniejsze i większe zabrudzenia zmywarka jest w stanie usunąć. Zdecydowana większość dostępnych na rynku zmywarek mieści się w klasie A lub B.
 • Klasy suszenia. Jest to trzeci parametr klasyfikacji zmywarek, wprowadzony przez dyrektywę Unii Europejskiej nr 94/2/E. Nazywany też sprawnością suszenia, oznacza zdolność zmywarki do wysuszenia naczyń pod koniec zmywania. Ten parametr przekłada się bezpośrednio na wilgotność naczyń wyjmowanych ze zmywarki. Skala efektywności suszenia obejmuje 7 klas, od A do G. Im klasa suszenia wyższa, tym lepiej.
 • Poziom hałasu. Jest to dość ważny paramter pod względem komfortu użytkowania. Głośność zmywarki podawana jest w decybelach (dB) i najczęściej wynosi ok. 40 – 42 dB. Dostępne są również bardzo ciche urządzenia, nie przekraczające 37-38 dB. Warto wiedzieć, że różnica ok. 3 dB więcej może być odbierana przez ludzkie ucho jako hałas nawet 2 razy większy. Dla porównania: normalna rozmowa to ok. 60 dB, a cicho grające radio to 40 dB.

Wyposażenie i funkcje

 • zmywarka z panelemProgramy. Od ich ilości zależy funkcjonalność i możliwości urządzenia. Liczba programów jest ściśle związana z zakresem temperatur pracy. Im większy zakres temperatur i większa liczba programów, tym lepiej. Każda zmywarka posiada min. 3 podstawowe programy zmywania:
 • Mycie wstępne. Program ten nazywany jest także namaczaniem. Polega na spłukaniu wsadu zimną wodą w celu usunięcia resztek jedzenia. Zaleca się używanie tego programu przed zmywaniem naczyń silnie zabrudzonych (np. garnki, patelnie). Mycie wstępne może też służyć do przepłukania naczyń stojących w zmywarce od dłuższego czasu.
 • Program normalny. Najczęściej stosowany program, przydatny do codziennego zmywania średnio zabrudzonych naczyń (talerzy, garnków, patelni, sztućów, szkła). Zmywanie odbywa się w temperaturze 50 – 65°C i trwa od 60 do 110 minut (w zależności od modelu i producenta zmywarki).
 • Program intensywny. Przeznaczony do zmywania silnie zabrudzonych naczyń, zwłaszcza garnków i patelni. Składa się na niego kilka cykli mycia, poprzedzonych myciem wstępnym w temperaturze 40°C. Cykl zasadniczy odbywa się w temperaturze ok. 50 – 70°C i jest zakończony płukaniem i nabłyszczaniem. Program intensywny trwa od 90 do 120 minut (w zależności od modelu i producenta zmywarki).

Bardzo często, oprócz 3 programów podstawowych, zmywarki posiadają programy dodatkowe, z których najczęściej spotykane to:

 • Program ECO. Trwa nieco dłużej niż program normalny, ale zużywa minimalne ilości wody i energii elektrycznej. Mycie odbywa się w temperaturze 50°C.
 • Program BIO. Często łączony z programem ECO. Odbywa się w długotrwałej temperaturze 50°C, dzięki czemu możliwe jest optymalne działanie środków myjących (zwłaszcza tabletek typu 3 w 1). Program pozwala na bezpieczne mycie naczyń wrażliwych na wysokie temperatury (np. szkła).
 • Program przyspieszony. Cały cykl jest skrócony do ok. 30 minut. Pozwala to na szybkie umycie lub tylko przepłukanie lekko zabrudzonych naczyń, które jeszcze nie zaschły. Dzięki temu programowi możliwa jest np. zmiana zastawy w czasie dłuższego posiłku. Często uruchamiany jest oddzielnym przyciskiem w połączeniu z dowolnym programem.
 • Program automatyczny. Droższe modele zmywarek, posiadające elektroniczne sterowanie, mogą być wyposażone w program automatyczny (różne nazwy, zależnie od producenta). Specjalne czujniki, m.in. na podstawie stopnia zabrudzenia wody, rozpoznają rodzaj i stopień zabrudzenia naczyń a parametry zmywania dobierane są automatycznie.
 • 1/2 wsadu. Funkcja ta może być łączona z dowolnym programem i pozwala na zmywanie niepełnego wsadu, bez konieczności całkowitego zapełniania zmywarki. Możliwe jest np. umycie kilku garnków w programie intensywnym, bez marnowania wody i energii elektrycznej. Można również użyć o połowę mniej środka myjącego (np. pół tabletki).
 • Mycie strefowe. Jest to funkcja podobna do 1/2 wsadu, wymagająca jedanak ułożenia naczyń tylko w jednym koszu. W przypadku mycia strefowego pracuje tylko jedno ramię spryskiwacza. Funkcja ta może być łączona ze wszystkimi programami.
 • Zabezpieczenie przed zalaniem. Jest to bardzo ważny element wyposażenia zmywarki. Specjalny czujnik kontroluje poziom wody w urządzeniu i nie dopuszcza do jego niebezpiecznego wzrostu – woda jest automatycznie odpompowywana. Funckja ta może mieć różne nazwy, w zależności od producenta. Często spotykany jest również zawór bezpieczeństwa na wężu doprowadzającym wodę.
 • Samoczyszczący filtr. Dzięki zastosowaniu specjalnych sitek i odstojników, możliwe jest wyłapanie wszystkich zanieczyszczeń spływających z naczyń. Odfiltrowana woda jest używana ponownie do zmywania, a nieczystości są odpompowywane do kanalizacji po zakończniu cyklu.
 • Dodatkowe zraszanie. Pozwala na rozprowadzenie wody po wszystkich zakamarkach komory zmywania. Niekiedy realizowane jest przy pomocy dodatkowego ramienia natryskowego. Dzięki niemu zaschnięte zanieczyszczenia są usuwane bez trudu, często z wykorzystaniem podwyższonego ciśnienia wody. Zmywarki
 • Opóźniony start. Możliwe jest opóźnienie czasu rozpoczęcia zmywania od 3 do 9 godzin – zmywarka rozpocznie pracę np. w nocy. W droższych modelach z elektronicznym sterowaniem można zaprogramować datę zmywania z dokładnością do 1 minuty. Niektóre zmywarki sygnalizują koniec cyklu zmywania sygnałem akustycznym.
 • Kosze. Znakomita większość zmywarek posiada kosz dolny i górny. Kosz górny służy do zmywania mniejszych naczyń i ma większe możliwości aranżacji ich ustawienia (dodatkowe uchwyty). Kosz dolny jest przewidziany do większych naczyń, i z reguły ma mniejsze możliwości zmiany ustawień. Najlepiej, jeśli przynajmniej jeden kosz ma budowę modułową – składane balkoniki, regulowane uchwyty, dzieloną powierzchnię a nawet regulację wysokości całego kosza. Takie rozwiązania pozwalają na odpowiednie dopasowanie uchwytów do różnych naczyń. Kosz modułowy umożliwia zmywanie tak nietypowych naczyń, jak np. blachy i ruszty piekarnika.
 • Pojemnik na sztućce. Jest to drugi niezbędny element wnętrza zmywarki. Wyjmowany koszyk służy do zmywania sztućców i przyborów kuchennych. Można spotkać różne wielofunkcyjne rozwiązania pojemnika na sztućce, w zależności od producenta. Dodatkowo zmywarka może być wyposażona w specjalne uchwyty do mycia blach, długich noży, srebrnych sztućców, kieliszków i innych nietypowych przedmiotów. Warto zatem zwrócić uwagę na wyposażenie komory – im więcej dodatkowych uchwytów i możliwości aranżacji wnętrza, tym lepiej.
 • Wskaźniki. Zdecydowana większość zmywarek posiada 2 podstawowe wskaźniki: soli ochronnej oraz środka nabłyszczającego. Informują one o konieczności uzupełnienia odpowiedniego zasobnika solą lub nabłyszczaczem. Prostsze modele zmywarek posiadają mechaniczne wskaźniki w formie okienek zmieniających kolor. Najbardziej zaawansowane urządzenia wyświetlają odpowiednie komunikaty na wyświetlaczu LCD.

Sterowanie

 • zmywarka 3Programator. Jest to najważniejszy element sterowania zmywarką. Przy jego pomocy ustawia się żądany program zmywania. Programator może mieć formę pokrętła lub przycisków. W zmywarkach z wyświetlaczem LCD programy ustawia się za pomocą przycisków wyświetlacza.
 • Funkcje dodatkowe. Dodatkowe funkcje zmywania, takie jak 1/2 wsadu, program szybki, dodatkowe suszenie czy opóźniony start, najczęściej uruchamiane są za pomocą odzielnych przycisków, po wcześniejszym wybraniu programu zmywania.
 • Sterowanie elektroniczne. Coraz więcej zmywarek dostępnych na rynku jest wyposażonych w sterowanie elektroniczne. Najczęściej jest ono połączone z wielofunkcyjnym wyświetlaczem LCD. Stwarza to zupełnie nowe możliwości, i czyni ze zmywarek urządzenia prawie bezobsługowe. Zmywarki sterowane elektronicznie, wykorzystując czujniki czystości wody oraz czujniki ilości i rodzaju naczyń, pozwalają w pełni zautomatyzować wszystkie parametry zmywania. Można zaprogramować dokładną datę i godzinę rozpoczęcia zmywania, a także kontrolować jego przebieg dzięki komunikatom wyświetlanym na ekranie LCD. Wadą takich urządzeń jest wyższa cena, jednak odzwierciedla ona zastosowanie najnowszych technologii.

Montaż

 • Wymiary. Standardem wymiarowym dla zmywarek wolnostojących jest szerokość 45/60 cm, głębokość 60 cm, wysokość 85 cm – podobnie jak w przypadku wolnostojących pralek normalnogabrytowych. Większość zmywarek wolnostojących ma regulowane nóżki a także zdejmowany blat. Pozwala to na regulację ich wysokości (w zakresie ok 2-3 cm) i ustawienie urządzenia pod blatem kuchennym.
 • Zabudowa. W przypadku zmywarek do zabudowy głębokość i wysokość jest nieco mniejsza – odpowiednio 55 cm (głębokość) i 82/90 cm (wysokość). Pozostawiony margines umożliwia dopasowanie urządzenia do wnęki montażowej. Należy pamiętać o doprowadzeniu wody i jej odpływie, a także o bliskości gniazdka elektrycznego. Dobrze jest też sprawdzić możliwości otwierania drzwi zmywarki. Po zabudowaniu urządzenia wszelkie korekty ustawienia będą znacznie utrudnione.
 • Podłączenie. Większość zmywarek może być podłączona wyłącznie do zimnej wody. Zdarza się jednak, że producent przewiduje możliwość podłączenia do ciepłej wody – jej temperatura nie może przekraczać 60°C i nie może ona pochodzić z przepływowego ogrzewacza wody. Połączenia wodne i kanalizacyjne muszą być wykonane wyłącznie za pomocą odpowiednich węży i przewodów. Standardowa długość węża wodnego zmywarki wynosi 1,80 m. W przypadku większej odległości konieczne jest przedłużenie instalacji wodnej – nie wolno przedłużać węża. W modelach z zaworem bezpieczeństwa na wężu wymagane jest zainstalowanie go w taki sposób, aby końcówka przyłączeniowa była skierowana pionowo w dół. Wąż odpływowy powinien być solidnie przymocowany do syfonu (np. od zlewu), na wysokości nie mniejszej niż 0,4 m. Zabezpieczy to przed zalaniem i nieprzyjemnym zapachem z kanalizacji. Dobrze jest sprawdzić możliwość swobodnego odpływu – w razie konieczności należy wyjąć sitko z syfonu. Konieczna jest bliskość gniazdka elektrycznego (obowiązkowo z bolcem uziemiającym) – do podłączenia zmywarki nie powinno się używać przedłużaczy.

Użytkowanie i konserwacja

 • Pierwsze zmywanie. Po podłączeniu zmywarki zaleca się wykonanie pierwszego zmywania bez wsadu (krótki program). Ma to na celu oczyszczenie przewodów z zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji (smary, środki chemiczne). Przy okazji sprawdzona zostanie szczelność połączeń wodnych i kanalizacyjnych.
 • Sól i nabłyszczacz. Uzupełnianie tych środków jest podstawową czynnością eksploatacyjną przy użytkowaniu zmywarki. Jest to bardzo ważne, ponieważ chroni instalację zmywarki (sól ochronna) i wpływa na efektywność suszenia naczyń (nabłyszczacz). Należy używać do tego celu odpowiednich i sprawdzonych środków. Szczegółowe informacje na temat sposobu uzupełniania soli i nabłyszczacza znajdują się w instrukcji obsługi zmywarki.
 • Odkamienianie. Zaleca się usuwanie kamienia wapiennego z wnętrza zmywarki co 3 do 6 miesięcy. Służą do tego specjalne środki, które przy okazji usuną zaschnięte resztki potraw i tłuszczu. Pozwala to na zachowanie świeżego zapachu we wnętrzu zmywarki i uniknięcie rozwoju bakterii. Dostępne są także specjalne odświeżacze do zmywarek, likwidujące nieprzyjemny zapach. Można ich używać zarówno między zmywaniami jak i w czasie zmywania. Zmywarki
 • Pielęgnacja. Do czyszczenia zęwnętrznych powłok zmywarki zaleca się użycie szmatki lub gąbki oraz ciepłej wody z łagodnym środkiem myjącym (np. płyn do mycia naczyń). Do mycia zmywarki nie wolno używać środków żrących i proszków, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni. Bardzo ważne jest regularne wycieranie drzwiczek oraz uszczelek. Pozwala to na zachowanie ich pełnej szczelności. Pozostawienie otwartych drzwiczek bezpośrednio po zmywaniu umożliwi wodzie odparowanie z uszczelek i komory zmywarki.
 • Filtry. Zaleca się regularne czyszczenie filtrów wewnętrznych zmywarki (co 10-15 cykli zmywania). Filtr najczęściej jest trzyczęściowy i znajduje się na dole komory zmywarki. Należy go rozłożyć i umyć (wg instrukcji obsługi). Pozwoli to na swobodny odpływ wody a przede wszystkim uniemożliwi rozwój bakterii.
 • Ramiona natryskowe. Dla prawidłowego funkcjonowania zmywarki niezbędna jest sprawność ramion natryskowych, rozprowadzających wodę. Co jakiś czas należy sprawdzić drożność otworów natryskowych, aby woda była dostarczana pod pełnym ciśnieniem. Przed każdym uruchomieniem zmywarki należy sprawdzić, czy ramiona obracają się swobodnie, i czy żaden z elementów wsadu nie grozi ich zablokowaniem.
 • Naczynia delikatne. Nie wszystkie naczynia nadają się do zmywania mechanicznego, głównie z uwagi na możliwość uszkodzenia silnym strumieniem wody. Należy zwracać uwagę na zalecenia producenta naczyń dotyczące sposobu ich mycia. Nie powinno się zmywać w zmywarce naczyń ręcznie malowanych, złoconych i zdobionych. Stara porecelana może ulec odbarwieniu a na srebrze, cynie i miedzi może pojawić się nalot. W przypadku aluminium dobrze jest przeprowadzić pojedynczą próbę i sprawdzić czy nie ciemnieje. Przedmioty drewniane (deski, uchwyty, wałki itp.) narażone są na deformację i pęcznienie. Żeliwo może zardzewieć, a tworzywa sztuczne mogą ulec deformacji w wyższej temperaturze. Naczynia delikatne należy układać w zmywarce w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą.
 • Załadunek zmywarki. Naczynia należy układać w zmywarce w odpowiednich uchwytach, zgodnie z zaleceniami producenta. Naczynia płaskie (talerze, przykrywki, tace itp.) należy ustawiać pionowo, naczynia wypukłe (miski, głębokie talerze, salaterki itp.) ustawia się ukośnie, natomiast naczynia głębokie (garnki, kubki, brytfanny itp.) należy układać otworem do dołu. Kosz górny jest przewidziany do lekkich i mniejszych naczyń, kosz dolny do cięższych i większych. Długie przedmioty (noże, rożny, łyżki wazowe itp.) należy układać poziomo między naczyniami i tylko w górnym koszu. Sztućce (wyłącznie ze stali nierdzewnej) należy umieścić w przeznaczonym do tego koszu, rękojeściami do dołu. W przypadku ciężkich lub ostrych przedmiotów należy uważać, aby nie uszkodzić uszczelek i powierzchni komory. Nie można zmywać w zmywarce naczyń bardzo małych, np. solniczek. Nie zaleca się również zmywania puszek i butelek.

Warto wiedzieć

 • Czysta oszczędność. Wbrew wielu steretypom, zmywarka jest bezpiecznym i bardzo oszczędnym urządzeniem, które pozwala zaoszczędzić czas, wodę i energię elektryczną. Wg szacunków koncernu BSH (BOSCH, SIEMENS) zmywarka zużywa 40% mniej wody niż w przypadku zmywania ręcznego. Co ciekawe, średnie zużycie wody podczas symulowanego cyklu zmywania w zmywarce wynosi tylko 14 litrów, podczas gdy jej przepływ przez naczynia wynosi aż 3600 litrów. Oznacza to, że każda kropla wody jest maksymalnie wykorzystana. Zmywarka pozwala zaoszczędzić średnio 1 godzinę dziennie, którą należałoby poświęcić na zmywanie ręczne. W skali roku to aż 10 dni.
 • Specjalna powłoka. Wnętrze zmywarki wykonane jest ze stali nierdzewnej i specjalnych materiałów odpornych na działanie niekorzysnych czynników powstających podczas zmywania. Kosze zmywarki są pokryte powłoką zabezpieczającą przed korozją – należy uważać, aby jej nie uszkodzić.
 • Zmywarki szufladowe. Jest to szczególna odmiana zmywarek do zabudowy. W tym rzadkim rozwiązaniu zamiast dwóch koszy i uchylnych drzwi, zastosowano dwie niezależnie wysuwane szuflady. Zaletą zmywarki szufladowej jest możliwość zmywania tylko w jednej szufladzie. Sporą wadą może okazać się utrudniony dostęp do wnętrza komory.
 • Tabletki myjące. Należy umieszczać je w odpowiednim zasobniku, zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej miejsce na tabletki jest obok zasobnika na proszek. Nie wolno wkładać tabletek myjących do pojemnika na sztućce. Tabletki typu 3 w 1 składają się ze środka myjącego, soli ochronnej oraz nabłyszczacza. Ich zastosowanie eliminuje konieczność uzupełniania soli i nabłyszczacza w zasobnikach.
 • Plamy na naczyniach. Aby uniknąć powstawania plam na naczyniach i ich matowienia, należy używać detergentu bezfosforanowego i regularnie uzupełniać sól ochronną. Stopień nabłyszczania należy ustawić tak, aby naczynia nie były matowe i nie miały zacieków nabłyszczacza. Dokładne informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi zmywarki.
 • Smugi na szkle. Można ich uniknąć, stosując programy z niższymi temperaturami, lub otwierając drzwi tuż po myciu (odparowanie wilgoci). Przedwczesne odprowadzenie ciepła może jednak spowodować niedosuszenie reszty wsadu.
 • Przepływowy ogrzewacz wody. Jest to obecnie powszechnie stosowane rozwiązanie, zastępujące tradycyjną grzałkę. Dzięki niemu woda jest ogrzewana w momencie wpływu do komory zmywarki. Pozwala to na znaczne zaoszczędzenie energii elektrycznej.
 • Zmywarki nietypowe. Na rynku dostępne są zmywarki ponadnormatywne, nie dające się zakwalifikować wg stosowanych kategorii. Przykładem takiego urządzenia może być podblatowa zmywarka ARDO, ładowana od góry i przystosowana do zabudowy w szafce pod blatem (wysuwana na specjalnych prowadnicach).

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Cinu12 Odpowiedz 2017-12-10 20:08:59

Dziękuję serdecznie za porady, bardzo nam pomogły przy wyborze. Ciężko było się zdecydować jaką wybrać zmywarkę, ostatecznie wybór padł na Siemensa ;) Nie żałuję, super pracuje i ile czasu mogę zaoszczędzić dzięki temu ;) Fajne jest jeszcze to, że dostaliśmy do niej roczny zapas tabletek finish, bo kupiliśmy ją w media expert ;) Jak ktoś też myśli o kupieniu to do 15 grudnia trwa ta promka ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty