Start Arrow InstalacjeArrow Zróbmy dobry klimat

Zróbmy dobry klimat

Gdańska starówka pod wodą, zima w Alpach bez śniegu, Hiszpania pustoszona przez huragany? Nieprawdopodobne? Jeszcze w tym stuleciu możemy być świadkami takich scenariuszy, jeśli w porę nie powstrzymamy zmian klimatu.

Codziennie korzystamy z urządzeń zasilanych prądem. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że energia elektryczna wpływa na zmiany klimatu. Nadmierna koncentracja CO2 w atmosferze jest jedną z przyczyn efektu cieplarnianego. Z globalnym ociepleniem związane są anomalie pogodowe, jak gwałtowne wiatry, długotrwałe susze czy silne opady. Szacuje się, że w roku 2050 koncentracja CO2 w atmosferze może być nawet dwa razy wyższa niż przed okresem rewolucji przemysłowej. Przyczyny tego zjawiska to przede wszystkim transport oraz produkcja energii z paliw kopalnych.

Active Image

Postępujące zmiany klimatu możemy zahamować poprzez zmniejszenie emisji CO2. Przyczynić się do tego może każdy z nas. Poprzez zmianę codziennych zachowań Ty też możesz pomóc w powstrzymaniu globalnego ocieplania.

Nie marnuj energii! Wyłączaj komputer, jeśli wychodzisz z domu. Wyjmij z kontaktu ładowarkę do telefonu, jeśli z niej nie korzystasz. Nie pozostawiaj drukarki, telewizora czy wieży w stanie czuwania (gdy pali się czerwona lampka „stand–by” urządzenie cały czas pobiera prąd!). Pamiętaj, że nawet niewielkie ilości zaoszczędzonej energii – bez uszczerbku dla komfortu naszego życia – mogą zmniejszyć emisję CO2. (Gdyby tylko połowa urządzeń elektrycznych w polskich domach była wyłączania, zamiast pozostawać w trybie czuwania, rocznie emitowalibyśmy 1 mln to CO2 mniej!)

Przedsięwzięcia, które może podjąć każdy z nas w swoim domu, polegające na modernizacji oświetlenia, zmianie naszych przyzwyczajeń czy wymianie urządzeń w domu na energooszczędne, przyniosą nie tylko bezpośrednie zyski w postaci niższych opłat za energię, ale przede wszystkim pomogą przyrodzie i ludziom zagrożonym narastającymi zmianami klimatycznymi.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii?

W przeciętnym gospodarstwie domowym, w którym prąd używany jest jedynie do zasilania sprzętu AGD i RTV oraz do oświetlenia, najwięcej energii elektrycznej zużywają:

Active Image

Dodane przez: WWF

Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje