Start Arrow InstalacjeArrow Żyj energooszczędnie

Żyj energooszczędnie

Szymon Majewski tropiąc „pożeraczy prądu” w spocie reklamowym kampanii „Zmień nawyki na dobre. Zmień klimat na lepszy” namawia nas do wyłączania urządzeń elektrycznych zamiast pozostawiania ich w trybie czuwania. Czy wiesz, że nawet aż 10 proc. wykorzystywanej w Twoim domu energii może być pochłaniane właśnie przez urządzenia w trybie „stand by”? Wypracowanie prostych nawyków w naszym codziennym życiu pomoże nam zmniejszyć miesięczne rachunki za prąd. Biorąc pod uwagę fakt, że od styczna czeka nas jego kolejna podwyżka, warto zastanowić się, jak ograniczyć jego zużycie, jednocześnie zachowując komfort mieszkania.

(Zmiana nawyków może przyczynić się do mniejszych rachunków. Warto spróbować!)

Sprzęt RTV/AGD to prawdziwi „pożeracze energii”. Jednak przecież nie potrafimy wyobrazić sobie życia bez telewizora, lodówki czy pralki, oświetlenie za pomocą nastrojowych świec wykorzystujemy jedynie przy wyjątkowych okazjach. Proste czynności, które każdy z nas może wprowadzić do swojego gospodarstwa domowego, zmiana naszych przyzwyczajeń i wymiana sprzętów na energooszczędne, przyniosą nam nie tylko realne oszczędności na rachunkach, ale również pomogą chronić nasze środowisko przed zagrożeniem, jakie niosą zmiany klimatyczne. Chłodziarko-zamrażarki Według WWF najwięcej energii pochłaniają chłodziarko-zamrażarki, bo aż 28,10%. Nowoczesny sprzęt chłodzący należący do klasy A+ i A++ pozwoli nam na ograniczenie zużycia prądu. Warto wybrać urządzenie, które wyposażone w system automatycznego usuwania szronu i wilgoci oraz półki, które przeznaczone są do przechowywania produktów wymagających różnej temperatury. Nowoczesność to jednak również atrakcyjne gadżety, jak np. dozowniki napojów czy kostkarki do lodu, które zwiększają liczbę zużytych kilowatów. Stosując poniższe czynności zmniejszymy wykorzystanie prądu przez lodówkę:

 • nie wstawiamy ciepłych produktów do lodówki, ich ciepło wymagać będzie większego zużycia energii. I odwrotnie, rozmrażając produkty przenosimy je z części zamrażarki do części chłodziarki, pochłoną one ciepło z lodówki i nie będzie konieczności wydalania go na zewnątrz.
 • ustawiamy odpowiednią temperaturę w chłodziarce od 6 do 8 stopni C, a w zamrażarce – 18 stopni C.
 • drzwi lodówki otwieramy na możliwie najkrótszy czas, ograniczając do minimum przedostawanie się powietrza i wilgoci z zewnątrz.
 • jeżeli lodówka nie ma funkcji autorozmrażania, regularnie rozmrażamy urządzenie, nie pozwalając, by warstwa lodu była grubsza niż 10 mm. Lodówka z grubą warstwą lodu musi pracować wydajniej, przez co zużywa więcej energii.
 • dbamy o nasze urządzenie, regularnie je myjąc, sprawdzając i ewentualnie wymieniając uszczelki.
 • nie ustawiamy lodówki przy kuchence czy grzejnikach, a nawet przy oknie, przez które przedziera się duża ilość światła słonecznego.

Oświetlenie Oświetlenie i drobny sprzęt AGD to zużycie energii elektrycznej na poziomie ok. 20%. Korzystać powinniśmy ze świetlówek kompaktowych i innych energooszczędnych źródeł światła. Zgodnie z Dyrektywą Unijną już od 2009 roku stopniowo są wycofywane ze sprzedaży tradycyjne żarówki. Pięć razy niższe zużycie energii (niż w przypadku tradycyjnych żarówek) i zdecydowanie dłuższa żywotność rekompensują wyższe ceny energooszczędnego oświetlenia, więc warto w nie inwestować. Kuchenki elektryczne Piecyki i płyty elektryczne zużywają ok. 20% energii. Różne rodzaje płyt grzejnych do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii: płyta elektryczna żeliwna wykazuje się wyjątkowo niską sprawnością rzędu 55%, elektryczna ceramiczna – sprawnością rzędu 60% oraz indukcyjna – 90%. Sprawność bezpośrednio wpływa na zużycie energii.

 • informacje podawane przez producentów urządzeń oraz programy automatyczne dotyczące czasu gotowania i temperatury dla poszczególnych produktów oparte są o wskaźniki. Tak więc używamy takich temperatur i czasu jaki uważamy za odpowiedni, korzystając z własnych doświadczeń.
 • posiłki gotujemy w małej ilości wody
 • otwieramy drzwiczki piekarnika jak najrzadziej, aby uniknąć znaczących strat ciepła. Wcześniejsze nagrzanie piekarnika nie zawsze jest niezbędne.
 • piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu, co daje oszczędność energii i czasu.
 • używamy przykrywek do garnków. Gotując z otwartymi naczyniami traci się bardzo znaczące ilości energii. Gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwoli nam zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30%.
 • używamy naczyń kuchennych (garnków) o gładkim, dobrze przewodzącym dnie. Brud na dnie garnka zwiększa nawet o 50% zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw.

Pralki Jeśli planujemy zakup nowej pralki, porównajmy wskaźniki zużycia energii na jeden cykl prania podanej na etykietach energetycznych. Wybierajmy urządzenia w najwyższych klasach energetycznych (od Ado A++).Zwróćmy też uwagę, czy pralka posiada:

 • Funkcję automatycznego ważenia wsadu oraz doboru ilości wody do prania.
 • Funkcję zamkniętego obiegu wody ze zraszaniem w czasie pracy.
 • Funkcję krótkich programów pozwalających na szybkie i energooszczędne pranie mało zabrudzonych rzeczy.

Na co dzień zaś:

 • uruchamiajmy pralkę tylko wtedy, kiedy jest zgromadzony pełny ładunek prania. W przeciwnym przypadku marnujemy energię elektryczną i wodę. Instrukcje obsługi pralek informują szczegółowo o maksymalnym załadunku, podając ciężar rzeczy przeznaczonych do prania w stanie suchym. Dwa prania z niepełnym ładunkiem, to większe o 35% zużycie energii elektrycznej.
 • w wielu przypadkach pranie wstępne nie jest konieczne, podobnie jak pranie w najwyższej temperaturze. Jeśli zrezygnujemy z nich, cykl prania przebiegnie szybciej i zużycie energii elektrycznej będzie mniejsze. Zatem korzystajmy z funkcji prania wstępnego tylko w przypadku rzeczy mocno zabrudzonych.
 • korzystajmy z programów ekonomicznych.

W najnowszej reklamie ENEA, Michał Żebrowski opowiada o tym, że warto jest żyć w kontakcie z naturą. Opłaty za prąd wyższe niż w Polsce są tylko na Węgrzech, więc chyba musimy posłuchać znanego aktora i zacząć żyć energooszczędnie, tylko w ten sposób ograniczyć wydatki na energię.

Autor: Redakcja, na podst. "Poradnika WWF"

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje