Start Arrow Drzewka i krzewy iglasteArrow Żywotnik zachodni „Brabant”

Żywotnik zachodni „Brabant”

Żywotnik zachodni („Brabant”) to zimozielona roślina iglasta, należąca do rodziny cyprysowatych. Stosowany jest na żywopłoty formowane. Sprawdź jego warunki uprawy i sposób pielęgnacji…

Drzewo to osiąga do 5 m wysokości. Tworzy szeroką koronę z krótkimi koronami. Drewno żywotnika jest lekkie i miękkie. Co ciekawe, jest trwałe i odporne na gnicie. Owocami żywotnika są drobne szyszki.

Roślina ta jest trująca, ze względu na zawartość związków, zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują:

  • bóle głowy,
  • pobudzenie nerwowe,
  • arytmię,
  • drgawki,
  • uszkodzenia wątroby i nerek,
  • krwawienia śluzówki żołądka.

Uprawa żywotnika zachodniego

Żywotnik zachodni wymaga żyznej gleby. Najlepiej jednak sprawdzi się na lekko kwaśnym podłożu, o dużej wilgotności. Uwielbia słoneczne miejsca. Dobrze też będzie rozwijał się w półcieniu. Jest wytrzymały na niskie temperatury.

Żywotnik zachodni – żywopłot  

Żywotnik zachodni doskonale sprawdzi się jako żywopłot. Aby uzyskać jednolity, zwarty żywopłot, rośliny sadzimy w odległości około 50 do 70 cm. Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza, nie jest on polecany do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać. 

Pielęgnacja

Żywotnika zachodniego należy systematycznie nawozić nawozem mineralnym na wiosnę, zaś wczesną jesienią zaleca się podawać nawozy jesienne dla iglaków. Nie należy też zapominać o utrzymaniu stałej wilgotności jego podłoża.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: drzewka i krzewy iglaste