Start Arrow Wiadomości Arrow Zwrot VAT za zakup materiałów budowlanych tylko do końca roku

Zwrot VAT za zakup materiałów budowlanych tylko do końca roku

Wkrótce zakończą się prace nad ustawą, znoszącą możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT za zakup materiałów budowlanych. Osoby planujące budowę domu lub remont mieszkania powinny więc zaplanować prace jeszcze w tym roku bądź chociażby kupić niezbędne do tego materiały budowlane.

Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. umożliwia podatnikom – osobom fizycznym – uzyskanie części podatku VAT od kupionych materiałów budowlanych. Ustawa miała związek ze zmianą stawki na materiały budowlane z 7 na 22%, w chwili, gdy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Lada moment zakończą się prace nad ustawą znoszącą ten przywilej. Możliwość uzyskania zwrotu VAT będzie możliwa jedynie dla wniosków złożonych do końca 2013 roku.

Prawo do zwrotu podatku VAT na materiały budowlane przysługuje osobom fizycznym, które poniosły wydatki na remont, modernizację domu lub mieszkania, a także na przystosowanie pomieszczenia lub obiektu pełniącego wcześniej inne funkcje na cele mieszkalne. Warto pamiętać, że na wszystkie zakupione materiały należy mieć stosowną fakturę VAT.

Aby uzyskać zwrot, należy złożyć w urzędzie skarbowym wniosek VZM-1, załączając wykaz faktur oraz ich kopie, podać wysokość poniesionych kosztów oraz obliczoną kwotę zwrotu. Wniosek VZM-1 o zwrot VAT z materiałów budowlanych można złożyć tylko raz w roku, czyli jeśli w 2013 roku złożyliśmy już jeden druk, była to ostatnia okazja na przedłożenie faktur.

Warto jednak pamiętać, że we wniosku składanym dzisiaj, można uwzględnić faktury z całego okresu obowiązywania ulgi czyli od dnia 01.05.2004 r. (jeżeli wcześniej tego nie zrobiliśmy).

Jeżeli w 2013 roku po raz pierwszy skorzystamy z przywileju, o odzyskanie kwoty będziemy mogli się starać aż do 2018 roku, bowiem o zwrot nadpłaconej kwoty podatku można ubiegać się w ciągu 5 lat od złożenia pierwszego wniosku.

Szczegółową listę materiałów objętych ulgą można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Budownictwa www.transport.gov.pl.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 20, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T