Start Arrow Budowa domuArrow Ciepły próg: drzwi wejściowe odpowiednio szczelne

Ciepły próg: drzwi wejściowe odpowiednio szczelne

Pytanie z forum: co oznaczają drzwi z ciepłym progiem?

Ciepły montaż drzwi wejściowych zapewnia szczelność i odpowiednią izolację wnętrza domu, niweluje ryzyko powstawania mostków cieplnych, zabezpiecza przed ucieczką ciepła. Polskie prawo budowlane dopuszcza stosowanie w budownictwie drzwi o współczynniku U ≤ 2,6 W/(m2*K), jednak jest to parametr dość wysoki. Odpowiednio zamontowane i ocieplone drzwi zewnętrzne powinny się charakteryzować współczynnikiem nie wyższym niż 1,6-1,1 W/(m2*K)

Bardzo istotnym elementem, wpływającym na szczelność drzwi jest próg. Jeśli podczas budowy zaniedbamy te newralgiczne z punktu widzenia termoizolacyjności miejsca, w niedługim czasie możemy spodziewać się m.in. rozwoju pleśni na murach, nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu czy też wysokich rachunków za ogrzewanie.

Ciepły próg – optymalna szczelność drzwi wejściowych

Standardem energooszczędnego budownictwa jest montaż drzwi z zastosowanie tzw. ciepłego progu wyposażonego w przegrodę termiczną. Zabezpiecza ona drzwi przed przemarzaniem oraz ogranicza straty ciepła.

(Schemat prawidłowo zamontowanego i zaizolowanego progu. fot. CAL)

Próg termiczny montuje się w uprzednio przygotowanym kanale w posadzce pod drzwiami. Przestrzeń pod progiem wypełnia się materiałem termoizolacyjnym (np. styrodurem) aż do warstwy betonu znajdującej się poniżej ocieplenia podłogi. Termoizolację zabezpiecza się od zewnątrz hydroizolacją. Taki układ warstw chroni przed przenikaniem zimna pod podłogą.

Progi wykonane są zwykle z tworzywa sztucznego, aluminium, z drewna oraz z połączenia różnych materiałów – np. PVC i aluminium. Ciepłe progi termiczne produkowane są z tworzyw sztucznych połączonych z aluminium. Z tworzywa wykonana jest część wewnętrzna, składająca się z kilku komór, które wypełnione powietrzem stają się skuteczną przegrodą termiczną, poprawiającą parametry cieplne całych drzwi. Aluminium stosowane jest na wykończenie progu od strony zewnętrznej, stanowiąc funkcję elementu stabilizującego i nadając progowi odpowiednią statykę. Na próg w przejściu nakładana jest estetyczna, wykonana z tworzywa i odporna na ścieranie pokrywa – żebrowana bądź gładka.

(Również drzwi balkonowe można wyposażyć w niski próg z izolacją termiczną. W celu poprawienia odpływu wody w drzwiach balkonowych otwieranych do wewnątrz montowany jest na skrzydle profil odwadniający, natomiast do drzwi otwieranych na zewnątrz producenci zalecają stosowanie w celu odwodnienia profili zespolonych z progiem. fot. Roto)

Montaż ciepłego progu krok po kroku

Kanał montażowy to miejsce w posadzce po drzwiami, w którym powinno montować się próg. Na zdjęciu: poziomowanie belki montażowej w kanale.

(fot. CAL)

Na zdjęciu: przykręcanie progu z profilami poszerzającymi.

(fot. CAL)

Na zdjęciu: zakładanie pokrywy na próg.

(fot. CAL)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu