Start Arrow Budowa domuArrow Czyszczenie elewacji: jak usunąć zabrudzenia z kamienia, gresu czy płytek klinkierowych?

Czyszczenie elewacji: jak usunąć zabrudzenia z kamienia, gresu czy płytek klinkierowych?

Chcesz, aby Twój dom był piękny i zadbany? Podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur i granit, czyli materiały, którymi pokryta jest elewacja domu. Pozbądź się niechcianych zabrudzeń i ciesz się czystą elewacją…

#1 Kamień

Gdy na powierzchni kamienia osadza się zabrudzenie, takie jak: piasek, tłuste plamy czy sadza, wykorzystaj wodę pod wysokim ciśnieniem. Jeśli jednak boisz się uszkodzenia struktury kamienia, wyszoruj jego powierzchnię za pomocą materiału nasączonego benzyną ekstrakcyjną. W ten sposób pozbędziesz się plam z olejów i z sadzy. 

#2 Płytki gresowe

…to właśnie nimi bardzo często wyłożony jest taras bądź podjazd do domu. Chcąc usunąć z nich zabrudzenia, sięgnij po starego mopa i namocz go w wodzie z dodatkiem amoniaku. Jeśli zabrudzenia są niewielkie, wystarczy zastosować płyn do mycia naczyń, zmieszany z wodą. 

#3 Klinkier 

Klinkier to materiał, który można wyczyścić suchym lodem, parą pod ciśnieniem lub obfitą ilością wody z węża. Pozbędziemy się w ten sposób mniej uciążliwych zabrudzeń, takich jak: kurz czy pył. Jeżeli na klinkierze pojawiły się plamy z sadzy, powierzchnię można wyszorować mieszanką płynu do mycia naczyń i wody lub środkiem przygotowanym z połączenia wody, płynu do naczyń, soli i amoniaku, przy czym należy uważać, ponieważ ostatni składnik może odbarwić powierzchnię cegły. Powstałą miksturę nakłada się na klinkier na około 20 minut, a następnie szoruje całość szczotką, nasączoną ciepłą wodą. 

#4 Marmur i granit

…to bardzo trwałe materiały, na których bardzo często pojawiają się zabrudzenia ze względu na swoją porowatą strukturę. Jak więc w bezpieczny sposób wyczyścić ich powierzchnię? Użyj szmatki z mikrofibry, nasączonej roztworem z płynu do mycia naczyń i ciepłej (a nawet gorącej) wody. Jeśli jednak chcesz uporać się z rdzą, użyj preparatu z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Na rynku dostępne są też specjalne czyściki do marmuru i gresu, które skutecznie usuną zabrudzenia naturalne i te wynikające z codziennego użytkowania. 

Jak uporać się z pozostałościami materiałów wykończeniowych?

Usunięcie pozostałości klejów, zapraw murarskich czy fug to niezwykle trudne zadanie. Warto więc sięgnąć po profesjonalny środek, który usunie niechciane zabrudzenie. Zwykle wystarczy zwilżyć wodą czyszczone podłoża, a następnie nanieść produkt na powierzchnię na około 10 minut. Po tym czasie należy wyszorować zabrudzenia twardą szczotką, zamieść pozostałości i spłukać powierzchnię dużą ilością wody.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 2, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...