Start Arrow Budowa domuArrow Dach skośny – wady i zalety

Dach skośny – wady i zalety

Zgodnie z panująca obecnie modą, większość nowobudowanych domów w Polsce posiada dachy skośne. Taka konstrukcja, choć nie zawsze praktyczna podoba nam się najbardziej. Można się oczywiście spierać o to, czy mieszkanie na poddaszu użytkowym jest wygodne czy nie i czy trudniej je np. umeblować i w pełni wykorzystać. To jednak i tak nie odwiedzie zagorzałych zwolenników poddaszy od tego, aby zdecydować się właśnie na dach spadzisty.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy zwracamy uwagę tylko na to jak dach ma wyglądać, a nie to, z czego i jak powinien być wykonany. Niestety, taki błąd popełnia zdecydowana część budujących.

(Budowa dachu to zadanie dla profesjonalnej firmy dekarskiej.)

(Budowa dachu to zadanie dla profesjonalnej firmy dekarskiej.)

Zbyt często popadamy także w przesadę – mówi Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie FolieBogaty, pełen załamań i urozmaiceń dach, to nie tylko utrudnienia z późniejszym zagospodarowaniem poddasza, ale także ogromne koszty związane z zakupem materiałów potrzebnych m.in. do wykończenia i obróbek blacharskich. Najważniejsze, aby kierować się zdrowym rozsądkiem.

Budowa dachu

Skomplikowany konstrukcja wymaga znacznie większego nakładu pracy, a poza tym niesie ryzyko wystąpienia błędów budowlanych. Dlatego też powinniśmy pamiętać o tym, aby przygotowaniem projektu, a następnie jego wykonaniem zajęły się osoby doświadczone i kompetentne. Niestety brak konsultacji ze specjalistami i wykonywanie prac na własna rękę, to kolejny często popełniany przez nas błąd.

Budowa dachu to proces niezwykle skomplikowany i wymagający indywidualnych rozwiązań – podkreśla Patoka – Zanim będziemy mogli cieszyć nim swoje oczy trzeba m.in. skonstruować jego szkielet, czyli tzw. więźbę, zastosować warstwę odpowiedniej izolacji, wybrać i położyć pokrycie dachowe, a na samym końcu przeprowadzić szereg prac wykończeniowych. Na każdym etapie należy stosować się do wytycznych zawartych w projekcie.

Musimy mieć też świadomość tego, że większość materiałów do budowy dachu to produkty bardzo specjalistyczne. Bardzo często pod podobną nazwą kryją się materiały o nieco innym zastosowaniu. Bez odpowiedniej wiedzy nie jesteśmy w stanie odróżnić np. paroszczelnej od paroprzepuszczalnej folii wstępnego krycia.

Dla własnego bezpieczeństwa oraz w obawie przed dodatkowymi kosztami napraw naszych niedoróbek, lepiej od razu zrezygnować z samodzielnych prac. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że w najmniej oczekiwanym przez nas momencie, z sufitu na naszą głowę nie zacznie kapać woda.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu