Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Dobieranie kolorów – koło barw

Dobieranie kolorów – koło barw

Jeśli nie jesteś zwolennikiem jednolitej kolorystyki pomieszczenia, przedstawiamy sposoby dobierania kolorów. Z pomocą spieszy nam koło barw – wzornik, dzięki któremu będziesz mógł stworzyć idealną dla siebie aranżację danego pomieszczenia.

Czym jest wspomniane wcześniej koło barw? To wzornik, który pozwala wyjaśnić podstawowe zasady mieszania się i powstawania barw. Jak wygląda? To koło, na którym znajdują się kolory tęczy. Brakuje więc w nim odcieni, takich jak: biel, czerń czy popiel.

Wskazówka! Zanim jednak wybierzemy odpowiedni kolor ścian, należy zastanowić się nad rozmieszczeniem poszczególnych źródeł światła. Zobacz: Oświetlenie a kolory ścian.

Dzięki zastosowaniu koła barw możemy w prosty sposób znaleźć kolory w trzech podstawowych zestawieniach: monochromatycznym, pokrewnym oraz dopełniającym.

Kolory monochromatyczne

… służą nam do uzyskania harmonijnej i jednolitej aranżacji wnętrza. Do kolorów monochromatycznych należą różne barwy tego samego koloru. Znajdują się one na tym samym pasku koła barw. Kolory te idealnie wpiszą się we wnętrza, w których zechcemy odpocząć, po ciężkim dniu pełnym zmagań, np. salonu czy sypialni.

Kolory pokrewne

… służą do stworzenia aranżacji, która jest kolorowa, ale jednocześnie stonowana. Dzięki pokrewnym barwom stworzymy bardzo bezpieczną stylizację danego pomieszczenia, która nie przytłoczyć swą feerią barw. Kolory pokrewne (inaczej analogiczne) to barwy, które na wzorniku sąsiadują ze sobą.

Kolory dopełniające

Kolory te na wzorniku znajdują się naprzeciw siebie. Służą do stworzenia odważenie i wielobarwnej aranżacji wnętrza. Co ciekawe, kolory dopełniające działają na zasadzie przyciągania się przeciwieństw. Ważne! Nie należy sięgać po nie, aranżując małe wnętrze.

Ciekawe efekty dobierania kolorów można zobaczyć na wizualizacjach projektów domów na naszej stronie. Przeczytaj więcej na temat projektów domów parterowych na naszej stronie.

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Misza Odpowiedz 2015-04-10 14:40:57

Wybranie koloru farby swoją drogą ale źle dobrane oświetlenie może sprawić że na ścianie farba będzie wyglądała inaczej.

Monia Odpowiedz 2015-04-01 14:19:43

Fajny artykuł. Warto wydrukować sobie takie koło barw i wybrać się z nim po zakup farby. Z pewnością będzie bardzo pomocne gdy chcemy w pomieszczeniu wykorzystać więcej kolorów a zależy nam aby do siebie pasowały.

Czym powinny się charakteryzować farby do pokoju dziecka? Jak nimi malować? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-06-06 13:43:16

[...] ściany na dwa kolory, pamiętajmy by dobierać barwy monochromatycznie lub pokrewnie – patrz Koło barw – unikając zdecydowanych kontrastów. Intensywne kolory ścian lub zbyt kontrastowe ich [...]

Kolory Ścian zmienią proporcje wnętrza - dobieranie kolorów | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-16 09:30:18

[...] Dobieranie kolorów – koło barw Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie jednego koloru w pomieszczeniu. Jeżeli jednak jedno...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie