Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Dobieranie kolorów – koło barw

Dobieranie kolorów – koło barw

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie jednego koloru w pomieszczeniu. Jeżeli jednak jednolita kolorystyka wydaje nam się zbyt monotonna, możemy pomalować ściany na dwa czy trzy kolory. Dobieranie kolorów może być jednak dość trudne a osiągnięty efekt niekoniecznie zadowalający. Z pomocą może przyjść koło barw – wzornik według którego stworzymy harmonijną lub kontrastową aranżację wnętrza.

Koło barw to graficzny wzornik służący do objaśniania zasad mieszania się i powstawania barw. Dzięki niemu możemy stworzyć takie aranżacje wnętrz, w których kolory „zgrywają się” ze sobą, pasują do siebie bez względu czy zależy nam na harmonijnym czy kontrastowym zestawieniu.

Na kole barw znajdują się kolory tęczy – brakuje więc tu bieli, czerni i szarości, które często stosowane są przy projektowaniu wnętrz. Warto wiedzieć, że te trzy kolory są dopełnieniem każdej barwy widniejącej na kole i dodatkowo doskonale łączą się ze sobą.

Kolory ścian są odbierane w relacji z innymi barwami zastosowanymi we wnętrzu. Dlatego tak ważne jest prawidłowy dobór kolorystyki.

Ważne!

Wybierając kolory ścian, musimy wiedzieć, jakie i jak rozmieszczone będą w pomieszczeniu źródła światła oraz ile światła dziennego wpada przez okno. To bardzo istotne z uwagi na odbiór barwy we wnętrzach. Zobacz: Oświetlenie a kolory ścian

Dzięki zastosowaniu koła barw możemy w prosty sposób znaleźć kolory w trzech podstawowych zestawieniach: monochromatycznym, pokrewnym i dopełniającym.

Kolory monochromatyczne

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu harmonijnej, jednolitej aranżacji, wybierzmy różne barwy tego samego koloru. Na kole barw znajdziemy je na tym samym pasku.

Taki wystrój wnętrza jest spokojny i zrównoważony. Idealny do pomieszczeń przeznaczonych na odpoczynek, np. sypialni czy salonu. Według zasady monochromatycznej łączymy barwy tej samej rodziny koloru: np. jaśniejsze zielenie z intensywniejszymi zieleniami, czerwienie z czerwieniami itd.

(kolory monochromatyczne)

Kolory pokrewne

Jeżeli zależy nam na tym, aby aranżacja salonu czy innego pomieszczenia była kolorowa, a jednocześnie zrównoważona i „bezpieczna”, możemy zastosować drugi sposób dobierania kolorów.

Kolory pokrewne (analogiczne) na kole barw leżą obok siebie, sąsiadują ze sobą. Możemy więc wybrać zdecydowany pomarańczowy kolor i wzbogacić go żółtym, leżącym na prawo od wyjściowego koloru lub czerwonym, leżącym po lewej stronie.

(kolory pokrewne)

Kolory dopełniające

Kontrasty we wnętrzach powinny być stosowane raczej na dużej powierzchni. Jeżeli urządzamy mały salon, kolory kontrastowe musimy stosować bardzo ostrożnie.

Kolory dopełniające działają na zasadzie przyciągania się przeciwieństw. Dlatego posługując się kołem barw możemy wybrać kontrastowe kolory, które jednocześnie pasują do siebie.

Na kole znajdują się one naprzeciw siebie. Chcąc uzyskać odważną i kolorową aranżację, możemy więc śmiało łączyć żółty z fioletem.

(kolory dopełniające)

Zobacz galerie:

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Misza Odpowiedz 2015-04-10 14:40:57

Wybranie koloru farby swoją drogą ale źle dobrane oświetlenie może sprawić że na ścianie farba będzie wyglądała inaczej.

Monia Odpowiedz 2015-04-01 14:19:43

Fajny artykuł. Warto wydrukować sobie takie koło barw i wybrać się z nim po zakup farby. Z pewnością będzie bardzo pomocne gdy chcemy w pomieszczeniu wykorzystać więcej kolorów a zależy nam aby do siebie pasowały.

Czym powinny się charakteryzować farby do pokoju dziecka? Jak nimi malować? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-06-06 13:43:16

[...] ściany na dwa kolory, pamiętajmy by dobierać barwy monochromatycznie lub pokrewnie – patrz Koło barw – unikając zdecydowanych kontrastów. Intensywne kolory ścian lub zbyt kontrastowe ich [...]

Kolory Ścian zmienią proporcje wnętrza - dobieranie kolorów | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-16 09:30:18

[...] Dobieranie kolorów – koło barw Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie jednego koloru w pomieszczeniu. Jeżeli jednak jedno...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie