Start Arrow Budowa domuArrow Domy pasywne – fakty i mity

Domy pasywne – fakty i mity

Podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2010 budownictwu pasywnemu poświęcony został cały pawilon. W ramach projektu Dom Pasywny, w którym uczestniczył Polski Instytut Budownictwa Pasywnego oraz firmy Steico, Ampack, Fermacell i Klima-Tech, zbudowany został modelowy dom pasywny. Można było przyjrzeć się dokładnie jego konstrukcji i wykończeniom, zajrzeć „pod podszewkę” i sprawdzić, jakie rozwiązania technologiczne zostały zastosowane. Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak wynikało z rozmów domy pasywne zaczęły wzbudzać ciekawość u coraz większej liczby inwestorów. Nikt już nie kwestionuje ich idei oraz opłacalności, pozostaje kwestia doboru technologii, materiałów i firmy wykonawczej.

 

(Dom pasywny - fakty i mity)

Mity związane z domami pasywnymi.

Brak ogrzewania

MIT. W domach pasywnych nie ma aktywnego źródła ciepła (stąd ich nazwa), ale nie oznacza to, iż brak w nich jakiegokolwiek systemu grzewczego. Odpowiednią temperaturę pomieszczeń zapewnia nowoczesny system wentylacyjny połączony z rekuperatorem. Dzięki temu urządzeniu następuje odzysk ciepła ze zużytego powietrza (źródłem tego ciepła są urządzenia domowe, np. telewizor,  kuchenka, piekarnik, jak również sami mieszkańcy) i wykorzystanie go do ogrzania świeżego powietrza dostarczanego z zewnątrz. Odpowiedni system wentylacyjny rozprowadza następnie ciepłe, świeże powietrze po całym domu, a zastosowane w systemie filtry pozbawiają je jednocześnie zanieczyszczeń i alergenów. Dodatkowym, jedynie wspomagającym, źródłem energii służącym głównie do podgrzania ciepłej wody użytkowej, są w domu pasywnym np. kolektory słoneczne.

Grube ściany

MIT. Wszystko zależy od zastosowanych materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych. Dom pasywny można zbudować zarówno z betonu komórkowego, Silki, jak i drewna. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Biorąc jednak pod uwagę chociażby aspekty ekologiczne domów pasywnych – bazują one na wykorzystaniu energii odnawialnej, są energooszczędne – naturalnym wyborem wydaje się być drewno konstrukcyjne. Tu mamy do wyboru dwie technologie – konstrukcje z litego drewna lub z belki dwuteowej np. Steico Joist. Zastosowanie materiału izolacyjnego z włókien drzewnych gwarantuje komfort cieplny i zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom konstrukcyjnym ściany domu pasywnego wcale nie muszą  mieć powyżej 50cm grubości, aby spełniały swoją funkcję, a dom można było nazwać pasywnym.

Okna trzyszybowe

FAKT. Okna są niezwykle ważnym elementem. Zastosowanie potrójnej szyby oraz , obowiązkowo, rolet zewnętrznych minimalizuje straty energii. Co więcej, odpowiednie usytuowanie okien (duże  powierzchnie od strony południowej, małe lub wcale od strony północnej) pozwala na wykorzystanie energii promieni słonecznych. Dzięki właściwościom okien trzyszybowych, zimą więcej ciepła jest wpuszczane do wnętrza niż wypuszczane, a latem promienie słoneczne, z uwagi na dużo ostrzejszy kąt ich padania, są odbijane, co chroni wnętrze domu przed przegrzaniem.

Dom należy uszczelnić

FAKT. Nie oznacza to jednak, że mamy zamknąć się w termosie. Uszczelnienie konstrukcji domu dotyczy powietrznoszczelności, wymaganej zresztą od 1 stycznia 2009 (rozporządzeniem ministra infrastruktury) we wszystkich nowoprojektowanych budynkach, nie tylko pasywnych.  Osiągniemy ją stosując wysokiej jakości membrany paroprzepuszczalne i aktywne folie paroizolacyjne, np. Ampack, które zapewniając szczelność pozwalają jednocześnie ścianom ‘oddychać’ czyli odprowadzać nadmiar pary wodnej z wnętrza domu. Należy szczególnie zadbać, aby zostały one prawidłowo zamontowane, inaczej ich właściwości zostaną wykorzystane w minimalnym stopniu. Prawidłowość zastosowania można sprawdzić przeprowadzając test szczelności (tzw. Blower Door Test). Powietrznoszczelność dodatkowo zmniejszy straty energii, pozwoli uniknąć kondensacji pary wodnej w konstrukcji budynku, zapobiegnie uszkodzeniom i rozwojowi pleśni i grzybów spowodowanymi nadmiarem wilgoci oraz zredukuje ilość zanieczyszczeń docierających z zewnątrz.

Drogie w budowie

MIT. Koszt wybudowania domu pasywnego jest niewiele większy od kosztów budowy domu w technologii tradycyjnej, a  korzyści są nieporównywalnie większe. Najlepszym kryterium jest porównanie rat kredytu zaciągniętego na budowę domu tradycyjnego i pasywnego – jeżeli oszczędności w domu pasywnym będą większe niż rata kredytu zaciągniętego na ich uzyskanie, inwestycja jest opłacalna. A oszczędności są niemałe: brak konieczności zakupu aktywnego źródła ciepła o dużej mocy (np. pieca, pompy ciepła czy gruntowego wymiennika ciepła), dużo mniejsze koszty instalacji grzewczej, a przede wszystkim zminimalizowane zapotrzebowanie na energię do ogrzania pomieszczeń (1,5l oleju lub 1,5m3 gazu / m2 powierzchni na rok) i podgrzania wody (wykorzystanie kolektorów słonecznych), co oznacza wyraźne zmniejszenie wydatków na eksploatację.

Tanie w eksploatacji

FAKT. Jak już to zostało wspomniane, dzięki odpowiedniej konstrukcji, izolacji i powietrznoszczelności ścian i dachu zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu pasywnego jest minimalne – 1,5l oleju lub 1,5m3 gazu / m2 powierzchni na rok. Stąd też domy pasywne zwane są również domami 1,5-litrowymi. Przy tak zminimalizowanym zapotrzebowaniu na energię do ogrzania pomieszczeń największy udział w kosztach eksploatacji, nawet do 70%, mają wydatki na wodę i jej ogrzewanie. Można je zmniejszyć poprzez zamontowanie kolektorów słonecznych i wykorzystanie energii  słonecznej do podgrzania wody, a także stosując np. bezdotykowe baterie  łazienkowe, które potrafią zaoszczędzić nawet do 90% używanej wody w porównaniu do baterii dwuzaworowej.

Przyjazne środowisku

FAKT. Niski współczynnik przenikania ciepła ścian i dachu minimalizuje zapotrzebowanie energetyczne budynku,  co z kolei przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jeżeli dodatkowo dom zbudowany jest z ekologicznych materiałów konstrukcyjnych naturalnego pochodzenia, np. drewnianych lub drewnopochodnych, jest on nie tylko przyjazny środowisku, ale przede wszystkim jego mieszkańcom., a możliwość akumulacji ciepła w ścianach poprawia komfort termiczny w pomieszczeniach. Zdolność odprowadzania nadmiaru pary wodnej przeciwdziała rozwojowi pleśni i grzybów i dodatkowo wspomaga utrzymanie zdrowego mikroklimatu.

W perspektywie stale rosnących cen energii i surowców energetycznych korzyści budowania domów pasywnych są niezaprzeczalne. A więc na przekór prawu, dopuszczającemu budowę domów o nieekonomicznie niskim standardzie energetycznym, deweloperom, dla których większa energooszczędność to tylko większe koszty, bez gwarancji większego zysku, projektantom, których przyzwyczajenia i standardy pozostały daleko w XX wieku, budujmy energooszczędne domy przyjazne środowisku, a przede wszystkim nam, ich mieszkańcom. My, ich właściciele, na pewno na tym nie stracimy. Warto zacząć od przygodę z domem pasywnym od dobrego projektu. Projekty domów pasywnych to najwyższa półka projektów gotowych,  większy wybór  inwestor ma wśród domów energooszczędnych.

Aktualizacja 2018/2019

Obecnie popularnym standardem  propagowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  jest standard NF15 i NF40.  Standardy te określają nam jaki standard energetyczny spełnia dany projekt a potem dom i jakie zużycie energii na m kw powierzchni  będzie miało miejsce w ciągu jednego  roku. Wyższy koszt budowy domu pasywnego wynika z zastosowanych w nim rozwiązań, min. koszt grubszego ocieplenia, koszt okien do domów pasywnych, koszty rekuperacji, koszty rozwiązań zwiększających szczelność domu, koszty alternatywnych i ekologicznych źródeł ogrzewania ( pompa ciepła, fotowoltaika, urządzenia AGD w klasie AA, itp), koszty zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych fachowców.

 

Autor: Joanna Podhraska-Benc
Klima-Tech

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Grafi Odpowiedz 2017-12-28 13:45:58

Jeśli ktoś chce poznać więcej zalet, ale i wad tego typu budownictwa, to tutaj finaldom.pl/zalety-i-wady-pasywnego-energooszczednego-domu/ jest interesujący artykuł z tej dziedziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu