Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Farba czy tynk strykturalny – czym się różni dekoracja ścian?

Farba czy tynk strykturalny – czym się różni dekoracja ścian?

Dekoracja ścian strukturą jest popularna nie tylko ze względu na odważne propozycje designerów, ale także z uwagi na coraz większą ofertę produktową dostępną na rynku. Ściany wewnętrzne możemy wykończyć farbą lub tynkiem strukturalnym, w obu przypadkach efekt końcowy zależy od tego, jaką fakturę nadamy świeżej powierzchni.

Kiedy jednak wybrać farbę, a kiedy zastosować tynk strukturalny?

Dekoracyjne malowanie ścian: Farby Strukturalne

Beton, metal, kamień czy materiały, takie jak aksamit czy nawet dżins – dekoracyjne farby strukturalne mogą imitować wiele materiałów wykończeniowych. Aranżacja wnętrz zależy jedynie od naszej fantazji. Do aplikacji farby strukturalnej nie potrzebujemy fachowców – oryginalny wystrój możemy wyczarować sami.

Ich lepka, ale stosunkowa lekka konsystencja sprawia, że formowanie końcowego efektu nie jest trudne – drobnoziarnista struktura farby (uziarnienie ok. 0,2 mm) daje się modelować zwykłym wałkiem, pędzlem czy szpatułką, a także mniej „standardowymi” narzędziami, jak np. gąbka, szmatka czy… nasza dłoń.

 

(Łatwość aplikacji farb strukturalnych pozwala szybko i skutecznie otrzymać efekt podobny do powierzchni zdobionych tynkami dekoracyjnymi. Na zdjęciu farba marki Cameleo)

Dekoracyjne tynkowanie ścian: Tynki Strukturalne

Tynk strukturalny na dobre zagościł w naszych domach, zarówno tych urządzonych nowocześnie, jak i tych bardziej tradycyjnych. Tworzy on mocny akcent dekoracyjny we wnętrzu, dzięki wyraźnym fakturom i przenikającym się kolorom.

Większe uziarnienie produktu (ok. 1 mm) i grubsza nakładana warstwa (grubość warstwy wynosi ok. 2-5 mm, średnio zużywa się 0,3 kg masy tynku na mkw) wymaga zastosowania metalowej pacy nierdzewnej (rdzę, która może powstać na powierzchni bardzo trudno usunąć). Gęsta masa jest trudniejsza do nałożenia i wymaga więcej wysiłku fizycznego.

 

(Tynk strukturalny najlepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach, w których powierzchnia ściany jest wyraźnie wyeksponowana. Na zdjęciu tynk Metropolis, dostępny w Salonach Dekorian)

Strukturalne farby i tynki – różnice

Produkty różnią się od siebie nie tylko wspomnianą wielkością uziarnienia, która decyduje o uzyskanej grubości struktury. Bardzo istotną różnicą jest podłoże, na które materiały dekoracyjne można nakładać.

Tynk strukturalny można kłaść na niemalże wszystkich rodzajach ścian: cementowych, gipsowych, betonowych czy nawet drewnianych. Powierzchnia musi być jedynie sucha, czysta i odkurzona. Tynk podkładowy będzie wymagany tylko w przypadku, gdy ściana będzie bardzo nierówna.

Tymczasem farba strukturalna, jak każda farba do wnętrz, wymaga bardziej precyzyjnego wykończenia powierzchni. Przede wszystkim farby nie można nakładać bezpośrednio na surową ścianę, jak to jest w przypadku tynku. Uprzednio powierzchnia musi być albo otynkowana, albo zabudowana płytami gk. Kolejnym krokiem jest ewentualne wyrównanie powierzchni, zamaskowanie ubytków i nałożenie farby podkładowej.

Gruntowanie ścian wzmocni stare powłoki malarskie, usunie ze ścian brudu oraz kurz czy pył po szlifowaniu. W przypadku nowych ścian, gruntowanie wyrównuje lub zmniejsza ich chłonność, co powoduje, że farba nawierzchniowa równomiernie wysycha, nie tworząc na powierzchni nieestetycznych przebarwień. Grunt poprawia również przyczepność farby nawierzchniowej – powłoka staje się trwała i estetyczna.

Istotną różnicą, szczególnie jeśli chodzi o remontowanie starych ścian, jest maskowanie ich ubytków. Farba strukturalna ukryje tylko drobne rysy, większe nierówności czy ubytki muszą być wcześniej wypełnione masą szpachlową, a następnie dokładnie przeszlifowane.

Gruba warstwa tynku strukturalnego zdecydowanie lepiej poradzi sobie z większymi ubytkami na ścianie, dziurami po hakach czy nierównościami.

Wadą obu rozwiązań jest stosunkowo duża cena i mała wydajność produktów. Rzadziej stosowane są więc na całych powierzchniach pomieszczeń. Zresztą, dekoracyjne malowanie ścian najczęściej polega na zastosowaniu struktury tylko na fragmencie ściany: we wnękach, na filarach czy do podkreślenia ciekawego elementu wyposażenia. Zbyt duża powierzchnia strukturalna może przytłoczyć wnętrze czy wprowadzić do niego chaos.

O ile jednak farba strukturalna na niewielkim fragmencie wygląda dobrze, o tyle tynk potrzebuje już większej powierzchni, np. całej jednej ściany, by najlepiej wyeksponował swoje atuty.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 27, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Antoni Odpowiedz 2017-02-02 21:31:42

Polecam beton tynk architektoniczny firmy dekostyl łatwy w aplikacji tworzy niezły efekt i co najważniejsze cena i jakość więcej na dekostyl.com.pl/Beton-architektoniczny-zestaw-10m2

domicela Odpowiedz 2016-04-14 14:25:22

Magnat ma w ofercie spory wybór struktur. Ja w sypialni zdecydowałam się na Velaturę, a w salonie na jednej ze ścian położone jest pergameno.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-05-16 09:18:51

Bardzo dobry artykuł jakich mało, chciałbym dodać, że brakuje takich właśnie opisów gdyż klienci nie zawsze wiedzą z czym to się je. Z mojej strony polecam dosyć ciekawą przeglądarkę efektów z wykorzystaniem betonu i innych ciekawych produktów na dekorujemydom.pl

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-10-17 12:22:11

Na pewno ściana wykonana metodą strukturalną wygląda bardzo ciekawie, nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i jest alternatywą dla ścian pomalowanych farbą. Jeżeli podobają Wam się ściany, które wyglądają niebanalnie zachęcamy, żeby zdobić je różnymi tynkami dekoracyjnymi. Farby Kabe

venus-meble-eu Odpowiedz 2012-11-12 08:18:45

fantastyczny pomysł na oryginalne wykończenie wnętrz :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników