Start Arrow OgródArrow Gardenia w doniczce. Jak uprawiać gardenię w domu?

Gardenia w doniczce. Jak uprawiać gardenię w domu?

Gardenia to subtelny i delikatny kwiat, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Charakteryzuje się pięknym zapachem. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak zadbać o jego pielęgnację. 

Najczęściej kupowaną odmianą gardenii jest gardenia jaśminowata. Jej intensywny zapach, przypomina zapach jaśminu. Ma piękne, śnieżnobiałe kwiaty. 

Gardenia jest pięknym kwiatem doniczkowym, ale dość trudnym w uprawie.

Podłoże

Gardenia wymaga bezwapiennego podłoża. Przepuszczalna gleba, o lekko kwaśnym PH będzie dla niej najlepsza. Aby zapewnić roślinie stałą wilgotność podłoża, należy pozostawić na dnie jej doniczki warstwę żwirku. 

Odpowiednie miejsce

Gardenia uwielbia światło. Warto więc ustawić ją w miejscu nasłonecznionym.Pamiętać jednak należy, by światło padające na roślinę było rozproszone. Zbyt mała ilość światła sprawi, że liście gardenii zaczną żółknąć.

Chrońmy roślinę przed wiatrem i przeciągami. 

Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym ustawimy doniczkę z gardenią zależy od tego, na jakim etapie wzrostu jest roślina. Odmiany gardenii, które kwitną zimą (czyli te, które najczęściej hodujemy w polskich domach), wymagają niższej temperatury właśnie w okresie kwitnienie (16-18 stopni Celsjusza). Wiosną i latem idealna temperatura dla gardenii to ok. 18-22 stopni Celsjusza.

Gardenia nie lubi przeciągów, ale sprzyja jej świeże powietrze i przestrzeń.

Nawożenie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, gardenia nie lubi wapna. Zwróćmy więc uwagę, aby nawóz nie zawierał tego składnika. Szczególnie ważne jest, aby nawozić roślinę w okresie jej kwitnienia. 

Pielęgnacja gardenii: podlewanie

W okresie kwitnienia gardenii, podlewamy ją obficie, starając się jednak, by podłoże było stale wilgotne, ale nie mokre. W okresie spoczynku należy nieco ograniczyć podlewanie, wystarczy raz w tygodniu. Pamiętajmy, by podlewać roślinę bezwapienną wodą. 

W celu zapewnienia gardenii odpowiedniej wilgotności powietrza, roślinę należy również regularnie zraszać (przez cały rok!). Pamiętajmy, by wodę kierować na liście (które najpierw przecieramy wilgotną szmatką, by usunąć kurz), a nie kwiaty, na których pod wpływem wody mogłyby pojawić się nieestetyczne plamy.

Liście gardenii są również dekoracyjne, ale szybko zżółkną, jeśli roślina nie będzie miała odpowiedniego światła czy wilgoci.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 6, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród