Start Arrow Budowa domuArrow Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Zwróć uwagę na projekt domu

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Zwróć uwagę na projekt domu

Architekt przygotowujący indywidualny projekt domu bierze pod uwagę budżet, który na budowę domu przeznaczony ma klient i zgodnie z nim opracowuje wielkość i rodzaj domu jednorodzinnego. W przypadku gotowych domów jednorodzinnych inwestor może posiłkować się kosztorysem. Kwoty w kosztorysie mają charakter orientacyjny, bo opierają się na średnim standardzie materiałów budowlanych, a często również na kosztach robocizny za kompleksowe wykonanie projektu.

Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę inwestor, szacujący koszty budowy domu jednorodzinnego? Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które generują koszty budowy projektów domów parterowych.

Ile kosztuje i od czego zależy koszt budowy domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje i od czego zależy koszt budowy domu jednorodzinnego? fot. Dreamstime

Koszty budowy domu zależą od powierzchni?

W szacunkowych wyliczeniach podaje się często cenę jednego metra kwadratowego domu, jako wyznacznik kosztów budowy. Z tego może wynikać, że im większy dom, tym jego budowa będzie droższa. I tak, i nie. Wiele zależy bowiem od projektu domu. Oczywiście, koszt budowy domu o powierzchni powyżej 150 mkw będzie wyższy niż koszt budowy małego domku parterowego dla dwuosobowej rodziny. Skąd jednak dość znaczne różnice kosztów budowy domu w przypadku domów tego samego typu i tej samej powierzchni użytkowej?

Ile kosztuje budowa domu dla 4-osobowej rodziny?

Przykładowe projekty domów o tej samej powierzchni i typie zabudowy. Oba domy wykonane są w podobnej technologii: ściany z betonu komórkowego, dachówki cementowe i ceramiczne, oba posiadają garaż w bryle budynku.

koszty budowy domu DA Atlant

Projekt domu parterowego z poddaszem nieużytkowym DA ATLANT PS CE
Powierzchnia użytkowa: 116,09 mkw
Szacunkowy koszt budowy domu: 360.320,31 zł brutto

koszty budowy domu DA Elida

Projekt domu parterowego z poddaszem nieużytkowym DA Elida CE
Powierzchnia użytkowa: 116,08 mkw
Szacunkowy koszt budowy domu: 421.501,18 zł brutto

Koszty budowy – porównanie dwóch domów z poddaszem

Ostateczny koszt budowy domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników. Zastanawiając się nad wyborem projektu warto wziąć je pod uwagę przy szacowaniu kosztów budowy. Już te trzy elementy mogą podpowiedzieć nam, bez zgłębiania się w profesjonalny kosztorys domu, który dom będzie tańszy w budowie:

 • kształt domu

Oba projekty domów mają nieużytkowe poddasze, które można zaadaptować na mieszkalne w późniejszym etapie rozbudowy. Mają jednak zupełnie inny kształt: pierwszy dom zaprojektowano na planie prostokąta, drugi kształtem przypomina literę T.

Warto wiedzieć,że dom tani w budowie charakteryzuje się zwartą i prostą bryłą na planie kwadratu lub właśnie prostokąta.  Szukając projektów tanich w budowie należy unikać rozbudowanej, z wieloma załamaniami bryły, której plan jest nieregularny. Zrezygnować należy także z dekoracyjnych elementów architektury, jak ryzality czy wykusze, kolumny czy filary, gdyż ich budowa zwiększa nie tylko koszt budowy, ale również ryzyko powstawania nieszczelności, przez które będzie uciekać ciepło z budynku.

 • projekt dachu

Oba budynki mają podobny kąt nachylenia dachu, optymalny na naszą strefę klimatyczną. Kąt nachylenia 30-40 stopni ułatwia swobodne odprowadzanie wody z dachu, a dzięki prostej konstrukcji, która nie posiada załamań połaci, zimą na dachu nie zalega śnieg.

Pierwszy projekt posiada prosty, pozbawiony załamań połaci dach dwuspadowy, drugi – dach wielospadowy. Należy pamiętać, że im prostsza konstrukcja dachu, tym budowa będzie tańsza. Domy z dachem dwuspadowym są więc zwykle dużo tańsze niż domy o tej samej powierzchni pokryte dachem wielospadowym. Na niską cenę dachu dwuspadowego wpływa nie tylko jego konstrukcja, ułatwiająca budowę, a co za tym idzie, zmniejszająca koszty robocizny, ale również prostota pokrycia. Dachy dwuspadowe znacznie lepiej pokrywa się dachówkami wielkoformatowymi – prosta połać nie wymaga częstego przycinania elementów pokrycia, nie dochodzi do strat materiału za względu na niewielką liczbę detali architektonicznych do wykończenia. Dzięki temu różnice w cenie pokrycia dachu blachodachówką i dachówką ceramiczną są bardzo niewielkie. Duży rozmiar dachówki przyspiesza pracę dekarza i obniża jej koszty. Prosta konstrukcja, pozbawiona załamań połaci i dekoracyjnych detali architektonicznych to również mniej obróbek blacharskim i mniejsze ryzyko powstawania nieszczelności.

Na niższy koszt budowy domu wpływa również możliwość zastosowania mniejszego orynnowania, a także mniejszej liczby płyt karton-gipsowych do zabudowy poddasza.

 • okna

Duże, panoramiczne okna, które charakteryzują drugi z prezentowanych projektów, są droższe i trudniej je zamontować, zatem i koszt robocizny będzie wyższy. W obu projektach zrezygnowano jednak z najdroższych i najtrudniejszych do wykonania lukarn, tak popularnych w projektach z poddaszem.

Warto pamiętać, że duże przeszklenia, okna czy drzwi balkonowe są możliwe wyłącznie na stronie południowej czy południowo-zachodniej, skąd dociera najwięcej energii słonecznej. Niedopuszczalne są natomiast na stronie północnej, gdzie powinno się w ogóle zrezygnować z otworów okiennych bądź wykorzystać jedynie takie o niewielkiej powierzchni.

Kosztorys – ile kosztuje budowa domu

Profesjonalny kosztorys nie tylko pomoże nam dokładnie zaplanować wydatki, ale również ułatwi formalności, gdy starać się będziemy o kredyt na budowę. W kosztorysie budowy znaleźć można orientacyjne koszty poszczególnych etapów budowy:

 • stan zero
 • stan surowy otwarty
 • prace wykończeniowe do stanu surowego zamkniętego
 • prace wykończeniowe
 • a także dodatkowo szacunkowa cena wewnętrznych instalacji.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 25, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mariusz Odpowiedz 2017-06-18 20:31:39

Myślę, że koszty budowy domu zależą też od tego jaką firmę do tego zatrudnimy. Ja akurat budowałem dom z firmą DD Projekt z Krakowa i koszty wcale nie były wygórowane. Fajnie się dogadaliśmy i dopasowaliśmy kosztorys do moich możliwości i potrzeb. Poza tym oferują też materiały w bardzo konkurencyjnych cenach. A z tego co wiem, to teraz mają zniżki na budowę domu nawet do 25 %, więc warto skorzystać, bo to naprawdę świetna i profesjonalna firma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

 • Plafon ISLA

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • Lampa wisząca Luna Biała

 • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

 • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

 • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny