Elewacja domu to jego wizytówka. Podkreśla charakter i styl budynku, wkomponowuje go w istniejącą zabudowę, dekoruje i poprawia proporcje. Materiały elewacyjne mają jednak za zadanie nie tylko zdobić ściany, ale przede wszystkim zapewniać im ochroną i właściwą izolację przed wpływem czynników zewnętrznych.
Zarówno kolory elewacji, jak i wykorzystane materiały mogą korygować kształt budynku, optycznie zmieniać jego proporcję, dopasowywać lub eksponować go z otoczenia. Decydując się na konkretne rozwiązania elewacyjne, warto wziąć pod uwagę okoliczną zabudowę, a także tereny, z którymi sąsiadować będzie nasz przyszły dom.
Wizualizacje projektów domów dostępnych w naszej bazie pozwalają inwestorom na wybór optymalnego projektu także pod względem estetyki. W dokumentacji architektonicznej znajdziemy zestawienie materiałów, które wybrał architekt – możemy się z nimi zapoznać przed zakupem projektu domu.
Kolory elewacji poprawiają proporcje domu
Kolor elewacji powinien być dobrany zarówno do otaczającego budynek krajobrazu, jak i do charakterystycznych elementów architektury jego bryły, czyli dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, ogrodzenia.
Budując domy klasyczne, np. popularne dworki, nadal chętnie sięgamy po tradycyjne zestawienie czerwonej dachówki z białym tynkiem. Jeżeli jednak do białych ścian wybierzemy grafitowe czy szare pokrycie dachu, budynek nabierze bardziej współczesnego wyglądu, zgodnego z najnowszymi trendami. Ale kolory elewacji mogą nie tylko podkreślać styl domu, ale również poprawiać jego proporcje.
Zestawienie białych ścian parteru z ciemniejszą górną kondygnacją, uzyskaną za pomocy np. desek drewnianych, nada bardziej przytulnego wyglądu zbyt dużemu budynkowi piętrowemu. Przykryte dużą powierzchnią dachu poddasze możemy wyróżnić białą elewacją, a na parterze zastosować okładziny kamienne, dzięki czemu podwyższymy optycznie bryłę budynku. Poziome deski elewacyjne na krótkiej ścianie poprawią proporcję domu przeznaczonego na wąskie działki.
Styl budynku podkreślimy zestawiając różne materiały elewacyjne. Drewno i kamień na elewacji nada mu elegancji i szlachetności, skomponuje z ogrodem i okolicznym lasem czy łąką. Jeżeli jednak drewniane okładziny połączymy z ciemną cegłą klinkierową na cokole czy fragmentach ścian, budynek zyska nowoczesny wygląd. Współczesny charakter zabudowy możemy uzyskać stosując także blachę elewacyjną, aluminiową stolarkę okienną i drzwiową czy beton architektoniczny, współgrający z miejską zabudową blokowisk.
Materiały elewacyjne chronią budynek
Istotne dla trwałości i estetyki elewacji, jest dobór materiałów do otoczenia i strefy klimatycznej, w której znajduje się dom. Jeżeli budujemy dom przy ruchliwej ulicy, zagrożeniem dla elewacji staje się kurz, brud czy spaliny. Przed zabrudzeniami najlepiej chronią tynki silikonowe. Budowa domu nieopodal terenów zielonych zwiększa prawdopodobieństwo występowania glonów na elewacji. Tynki silikonowe, mineralne i silikatowe mają znacznie wyższy odczyn alkaiczny niż na przykład tynk akrylowy, w związku z tym dużo bardziej odporne są na powstawanie mikroorganizmów.
Adaptacja projektu – zmiany dostosowane do potrzeb inwestora
Warto pamiętać, że w przypadku gotowych projektów zaproponowane przez architektów rozwiązania możemy zmienić na materiały i kolory bardziej odpowiadające naszemu gustowi oraz sąsiedniej zabudowie, a także warunkom klimatycznym. Zmianę materiałów elewacyjnych możemy przeprowadzić na etapie adaptacji projektu. Alternatywne rozwiązania muszą jednak zapewnić budynkowi tą samą ochronę izolacyjną, jaką przewidział projektant z konstruktorem.
Adaptacja projektu polega przede wszystkim na dostosowaniu dokumentacji do lokalnych warunków i zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (lub Decyzji o Warunkach Zabudowy). Na tym etapie inwestorzy mogą jednak wprowadzać zmiany, dostosowujące projekt do własnych potrzeb.
Dodaj komentarz