Start Arrow Wiadomości Arrow Jak krok po kroku zadbać o piękny trawnik?

Jak krok po kroku zadbać o piękny trawnik?

Zadbany trawnik to nie tylko domena pól golfowych czy stadionowej murawy. Każdy z nas może cieszyć się pięknym zielonym dywanem w swoim ogrodzie, jeśli tylko w umiejętny i świadomy sposób będzie dbał o swoją trawę. Wielu amatorów ogrodnictwa właśnie wiosną decyduje się na wysiew trawy, kiedy możemy liczyć na optymalną wilgotność podłoża. Jeśli więc marzysz o gęstym i zdrowym trawniku, ten artykuł stanowi dla Ciebie skarbnicę wiedzy!

Wypielęgnowany trawnik, to nie tylko dekoracja naszego ogrodu czy miejsce relaksu i zabawy, ale przede wszystkim bogaty ekosystem, który ma pozytywny wpływ na środowisko. Oczyszcza powietrze, wytwarza tlen, reguluje temperaturę, umacnia podłoże i redukuje hałas, a także jest domem dla niezliczonych gatunków żywych organizmów, dlatego warto o niego dbać.

Wybór trawnika

W sklepie ogrodniczym znajdziemy wiele rodzajów traw o różnych właściwościach. To, które z nich powinniśmy wybrać do naszego ogrodu, zależy od jego położenia oraz przeznaczenia trawnika, tego jak intensywnie będzie on użytkowany i tego ile czasu możemy poświęcać na jego pielęgnację. W ogrodnictwie wyróżnia się cztery podstawowe typy trawnika. Drobna i gęsta struktura oraz intensywna zieleń to znaki rozpoznawcze trawnika dekoracyjnego, który najczęściej spotkamy w ogrodach francuskich. Trawnik krajobrazowy można zaś rozpoznać po nierównomiernej zielonej barwie. Nie wymaga on szczególnej pielęgnacją, jest też odporny na suszę oraz cień. Najczęściej stosuje się go w parkach i przestrzeniach miejskich. Trawnik intensywnie używany lub sportowy, czyli taki który widzimy na polach golfowych lub boiskach piłkarskich jest bardzo wytrzymały i odporny na obciążenia oraz wpływy atmosferyczne. Stanowi idealne miejsce do zabawy lub uprawiania sportu, jednak jego pielęgnacja wymaga dużych nakładów pracy. Najczęściej polecane do domowych ogrodów są trawy z grupy użytkowych. Trawnik użytkowy jest bardzo wytrzymały i uniwersalny dzięki temu można go zakładać na prawie wszystkich typach gleb. Jest odporny na obciążenia, a ze względu na powolny wzrost nie wymaga intensywnego koszenia. Ten rodzaj trawnika może rosnąć wszędzie, uwielbia słońce i dobrze znosi okresy suszy.

Wysiew nowego trawnika

Nowy trawnik najlepiej zakładać wiosną lub późnym latem ze względu na temperaturę gleby, odpowiednią wilgotność i dostęp do światła słonecznego. Pierwszym etapem w przygotowywaniu podłoża jest jego rozluźnienie. Zbrylone podłoże należy rozbić na głębokość łopaty używając do tego celu glebogryzarki lub kultywatora. Następnie trzeba usunąć chwasty, korzenie, kamienie i inne zbędne przedmioty. Dla dodatkowego rozluźnienia do gleby można dodać torfu lub kompostu. Następnie ziemia powinna przez parę dni odpoczywać, aby mogła odpowiednio osiąść. Ten proces zapobiega późniejszemu powstawaniu zagłębień i nierówności. Po kilku dniach od rozluźnienia podłoża, nasiona trawy i nawóz startowy należy rozrzucać w ilości około 15 do 20 g/m², ponieważ zbyt gęsty wysiew sprawia, że rośliny utrudniają sobie wzajemnie optymalny wzrost. Wysiane ziarna trzeba wbić w glebę za pomocą walca z igłami lub kratownicy na głębokość około 1 cm. W ten sposób wiatr nie wywieje nasion i lepiej połączą się one z glebą. Przez okres miesiąca powierzchnia trawnika musi być stale wilgotna, gdyż wysuszenie uniemożliwi kiełkowanie. Na tym etapie po trawniku trzeba jak najmniej chodzić oraz nie wolno go przycinać. Pierwsze koszenie przeprowadza się, gdy źdźbła osiągną wysokość ok. 10 cm. Trawnik najlepiej skracać umiarkowanie, ale za to często. Młody trawnik w pierwszych tygodniach po założeniu potrzebuje starannej i regularnej pielęgnacji, ale efekt widać już po równomiernym kiełkowaniu nasion, a w późniejszym czasie zaowocuje to wyższą jakością trawnika. Szybszą drogą do pięknej murawy jest oczywiście trawnik z rolki. Stanowi on alternatywę pozwalającą oszczędzić około roku pracy, który jest potrzebny do rozwoju trawnika z wysiewu. Dodatkowo trawnik z rolki jest pozbawiony chwastów, jednak jest on zdecydowanie mniej trwały, a także znacznie droższy niż trawnik z wysiewu.

Koszenie trawnika

Systematyczne przycinanie trawy to jedno z podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Regularne koszenie trawnika w okresie od wiosny do końca jesieni stanowi gwarancję zdrowego wzrostu i gęstej darni, ponadto zapobiega to rozprzestrzenianie się chwastów. Zachowanie optymalnej wysokości cięcia pozostawia roślinie wystarczającą ilość składników odżywczych i zapobiega jej wysychaniu. W koszeniu trawy bardzo istotne jest również narzędzie, które stosujemy. Tak samo jak typ trawy, również kosiarka powinna być dobrze dobrana do rodzaju naszego trawnika.

Kosiarki z silnikiem spalinowym są szczególnie wydajne i wytrzymałe. Nadają się doskonale do długotrwałego i intensywnego koszenia dużych i nierównych powierzchni. Bez trudu radzą sobie też z przycinaniem wilgotnej i wyższej trawy. Do niewielkich ogrodów poleca się kosiarki elektryczne – są ciche, lekkie i wygodne w prowadzeniu. Dzięki zasilaniu bezpośrednio z gniazda sieciowego, korzystanie z nich jest bezemisyjne, a koszty utrzymania i konserwacji są niskie. Trzeci typ urządzeń to kosiarki akumulatorowe. Dzięki braku przewodu zasilającego są mobilne i bardzo zwrotne, co stanowi dużą zaletę w ogrodach o skomplikowanych kształtach i gęstych nasadzeniach. Kosiarki zasilane akumulatorowo są uniwersalne, ciche i łatwe w obsłudze, a ponadto bardzo ekologiczne. Na rynku dostępne są kosiarki z systemem oszczędzającym zużycie energii. System Eco-Modus występujący w kosiarkach akumulatorowych STIHL dopasowuje automatycznie obroty silnika do potrzebnej wydajności, a specjalny kształt noża tnącego zapewnia optymalny przepływ powietrza. Wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać energię akumulatora – tłumaczy ekspert STIHL Jarosław Ptak.

Naturalne i wygodne nawożenie – mulczowanie

Zbieranie pokosu podczas przycinania trawnika jest popularną metodą precyzyjnej pielęgnacji mniejszych powierzchni. Jeśli do skoszenia mamy jednak większą powierzchnię lub cenimy sobie oszczędność czasu podczas prac ogrodowych docenimy kosiarkę z funkcją mulczowania.

Podczas mulczowania ostrze tnie i rozdrabnia trawę na drobne cząstki, a następnie spadają one z powrotem na trawnik. Jest to doskonała metoda na ekologiczne nawożenie oraz utylizację pokosu. Od kilku lat na rynku dostępne są praktycznie bezobsługowe roboty koszące, które umożliwiają autonomiczne koszenie i mulczowanie trawnika. Dla ułatwienia obsługi, cześć urządzeń tego typu pracuje w trybie online i jest dostępnych z poziomu aplikacji. Robot koszący iMOW® STIHL wyposażony jest w efektywny akumulator litowo-jonowy z inteligentnym systemem ładowania oraz panel sterujący z intuicyjnym menu, za pomocą, którego można w łatwy sposób zaprogramować pracę robota. Dzięki temu pielęgnacja trawnika odbywa się niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych, a my możemy zapomnieć o koszeniu – mówi ekspert STIHL Jarosław Ptak. Bogatsi w wiedzę na temat dobrych praktyk dotyczących pielęgnacji trawnika, możemy dokonywać świadomych wyborów w sklepie ogrodniczym, co pozwoli nam cieszyć się imponującym zielonym dywanem, który przez długie lata będzie spełniał swoje funkcje w naszym ogrodzie.

STIHL

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 4, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: nowe produkty, nowe rozwiązania