Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Jak naprawić popękaną posadzkę na tarasie?

Jak naprawić popękaną posadzkę na tarasie?

Posadzka betonowa na tarasie jest zniszczona i popękana. Chciałbym położyć nowe płytki tarasowe, ale nie wiem, jak to wykonać. Czy usunąć starą powłokę czy wyrównać ją i ułożyć płytki?

Czytelnikowi odpowiada mgr inż. Kamil Wiśniewski, ekspert z firmy CEDAT Sp. z o.o., producenta chemii budowlanej marki CEKOL

Jeżeli istniejący podkład posadzkowy jest kruchy i popękany to należałoby w pierwszej kolejności usunąć starą warstwę popękanego betonu i wykonać nową. Nowy podkład posadzkowy można wykonać stosując zaprawę wyrównująca w grubości warstwy od 3 mm do 5 cm. Po wymieszaniu do odpowiedniej konsystencji z pomocą zaprawy można wykonać odpowiednie spadki na tarasie.

Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Podłoże należy odkurzyć i oczyścić, wszelkie luźne elementy trwale z nim niezwiązane należy usunąć. Podłoże musi odznaczać się odpowiednią zwartością i twardością. Należy je również zagruntować emulsją gruntującą. Emulsja gruntująca zmniejszy i wyrówna chłonność podłoża a tym samym poprawi przyczepność nowo nakładanej warstwy.

Wykonując podkład posadzkowy z pomocą zaprawy wyrównującej wszystkie prace należy wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną przestrzegając zaleceń producenta. Zaprawę należy wymieszać z czystą zimną wodą w proporcjach podanych przez producenta.

Po wykonaniu, posadzkę należy pielęgnować, najlepiej po wstępnym związaniu przykryć zaprawę folią co zabezpieczy ją przed zbyt szybkim wysychaniem i przyczyni się do uzyskania lepszych parametrów wytrzymałościowych. Można też delikatnie zraszać powierzchnię związanej zaprawy wodą i przykryć folią.

Zaprawę pielęgnujemy przez co najmniej 5-7 dni, generalnie im dłużej zaprawa będzie pielęgnowana tym lepiej. Po 48 godzinach można układać okładziny ceramiczne.

Ułożenie płytek tarasowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem jeżeli chodzi o wykończenie tarasu.  Decydując się na wykonanie okładziny ceramicznej na tarasie trzeba pamiętać, że taka posadzka musi odznaczać się specjalnymi właściwościami. Musi być wykonana z materiałów odpornych na mróz i działanie czynników atmosferycznych. Zastosowane płytki muszą być odporne na ścieranie i mieć niewielką nasiąkliwość, dobrze, jeżeli płytki są dodatkowo przeciwpoślizgowe, co ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowników.

Najczęściej stosuje się mrozoodporne płytki ceramiczne szkliwione lub nieszkliwione (terakota, klinkier, gres).

(Aby osiągnąć pełne przyleganie płytek do podłoża najlepiej zastosować dwustronną metodę klejenia.)

Przed przystąpieniem do przyklejania płytek należy pamiętać o odpowiedniej konstrukcji tarasu. Wykonaniu wszystkich warstw podkładowych i izolacyjnych.  Przy prawidłowej technologii wykonywania tarasów konieczne jest wykonanie obróbek blacharskich. Obróbki blacharskie muszą być wykonane z materiałów nieulegających korozji. Należy je osadzać w sposób, który nie będzie powodował dodatkowych naprężeń termicznych a także uniemożliwiający zalewanie wodą czoła balkonu czy tarasu.

Bardzo ważne jest także uszczelnienie powierzchni między ścianą a powierzchnią tarasu. Powierzchnie te nieustannie pracują i przemieszczają się względem siebie. Nie wystarczy tutaj zastosowanie tylko zaprawy elastycznej, najlepszym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie specjalnej taśmy, którą należy zatopić w warstwie zaprawy uszczelniającej.

Podczas układania płytek na tarasie należy również pamiętać o wykonaniu niewielkiego spadku, aby woda miała możliwość spływania z tarasu a nie była zatrzymywana na jego powierzchni. Należy również wykonać dylatację obwodową, która oddzieli jastrych od ściany budynku. Dylatacje powinny przechodzić przez całą grubość podkładu i być powtórzone również w warstwie okładziny ceramicznej.

Jeżeli mamy już odpowiednio przygotowane podłoże możemy przystąpić do przyklejania okładzin ceramicznych. Do płytek takich jak gres, klinkier czy terakota nie nadają się podstawowe zaprawy klejące. Do tego typu prac należy stosować zaprawy o właściwościach i parametrach, które pozwolą nam uzyskać przyczepność do tego typu płytek. Jeżeli jest to gres czy terakota należy zastosować zaprawę, która polecana jest do tego typu okładzin. Gres nie jest podłożem nasiąkliwym i wymaga użycia elastycznych zapraw klejących.

(Płytki na taras muszą się charakteryzować specjalnymi właściwościami.)

Jeżeli na tarasie mają być położone płytki klinkierowe to tu również należy zastosować specjalna zaprawę, która nie tylko uzyska odpowiednią przyczepność do materiału tego typu, ale także zabezpieczy przed powstawaniem wykwitów na płytkach klinkierowych. Powstawanie wysoleń na płytkach klinkierowych jest bardzo częstym problemem. Zastosowanie odpowiedniej zaprawy klejącej o specjalnie dobranej recepturze, zabezpieczy przed powstawaniem wykwitów.  Zaprawa powinna być mrozo- i wodoodporna

Nie bez znaczenia jest też sposób przyklejania płytek na tarasie czy balkonie. Płytki należy kleić ciągłą warstwą, tak, aby przestrzeń pod płytką była wypełniona w 100%. Pod płytką nie mogą znajdować się wolne przestrzenie, w które mogłaby ewentualnie wnikać woda, która zimą zamarzając i zwiększając swoją objętość będzie powodowała odpadanie płytek od podłoża.

Aby osiągnąć pełne przyleganie płytek do podłoża najlepiej zastosować dwustronną metodę klejenia, nanosząc klej zarówno na podłoże jak i cienką warstwą na spodnią stronę płytki i dobrze docisnąć.

Starajmy się kleić małymi partiami, aby nie przekraczać czasu otwartego danej zaprawy i aby nie występował tzw. efekt „naskórkowania”.

Po około 24 godzinach możemy przystąpić do spoinowania płytek. Należy pamiętać, aby zaprawa do spoinowania również była odporna na działanie czynników atmosferycznych. Wszystkie prace należy wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta.

Jeżeli chodzi zastosowanie cementowo-polimerowej masy tynkarskiej to nienależny jej stosować do wykonywania posadzki. Jak sama nazwa wskazuje jest to zaprawa tynkarska a więc zaprawa przeznaczona do wykonywania tynku. W cementowo – polimerowych masach tynkarskich spoiwem jest cement, który dodatkowo modyfikowany jest specjalnymi polimerami, aby poprawić właściwości użytkowe wyprawy tynkarskiej.

(Gotowa podłoga na tarasie powinna być bezpieczna i trwała.)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty