Start Arrow Budowa domuArrow Jaki projekt domu wybrać, by nie żałować! 4 najważniejsze błędy podczas wyboru projektu

Jaki projekt domu wybrać, by nie żałować! 4 najważniejsze błędy podczas wyboru projektu

Jak wybrać projekt domu, by spełniał nasze oczekiwania, a jednocześnie był możliwy do realizacji bez kłopotów na placu budowy? Na co zwrócić uwagę, przeglądając projekty domów? O czym warto pamiętać, planując liczbę pomieszczeń i usytuowanie budynku na działce? Oto 4 najpopularniejsze błędy, których uniknięcie pozwoli Ci zbudować wymarzony dom.

Projekt domu DM LOLEK N 2G CE (DOM GM1-94) z poddaszem użytkowym pod dwuspadowym dachem.

Projekt domu DM LOLEK N 2G CE (DOM GM1-94) z poddaszem użytkowym pod dwuspadowym dachem.

1. Zakup projektu przed poznaniem Warunków Zabudowy

Zanim wybierzemy i kupimy gotowy projekt domu rodzinnego, koniecznie zapoznajmy się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub – w przypadku, gdy nasza działka nie jest objęta planem – uzyskajmy decyzję o Warunkach Zabudowy. Dużym błędem, który skutkować może nie uzyskaniem pozwolenia na budowę domu, jest wybór projektu bez znajomości zapisów ww dokumentów gminy.

Z informacji MPZP lub WZ dowiedzieć się można bowiem, jaki dom jest możliwy do realizacji na danym terenie. Chodzi tu zarówno o przeznaczenie budynku, jak i jego parametry. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy dana działka jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Określone mogą być tu także parametry, które w dużej mierze determinują wybór projektu: maksymalna wysokość, szerokość przedniej elewacji, kąt nachylenia dachu, a także odległości, jakie należy zachować od granicy działki bądź sąsiedniej nieruchomości. W przypadku działek objętych dodatkowo ochroną konserwatora zabytków, może nam zostać narzucona nawet kolorystyka dachu czy elewacji.

Projekt domu ARC Eco 4 z garażem CE (DOM AR6-60) i z płaskim dachem.

Projekt domu ARC Eco 4 z garażem CE (DOM AR6-60) i z płaskim dachem.

2. Oszacowanie za małej lub za dużej powierzchni użytkowej

Szacowanie optymalnej powierzchni użytkowej to jeden z ważniejszych części rodzinnych dyskusji, dotyczących wyboru projektu. Warto porównać nasze bieżące lokum z oczekiwaniami, jakie stawiamy nowemu budynkowi. Porównując przestrzeń mieszkalną nowego projektu domu z naszym obecnym lokum, warto wziąć pod uwagę również wysokość pomieszczeń, która wpływa na wrażenie przestronności. Mieszkanie w bloku najczęściej ma pomieszczenia o wysokości ok. 2,5 m, ale już lokal w starej kamienicy  nawet 3,7 m. Wnętrza w standardowych projektach domów są wysokie na 2,6 czy 2,8 m.

Dobre projekty domów mają czytelny podział na strefy: dzienną, nocną i gospodarczą, bez względu na to, czy są to projekty parterowe, z poddaszem użytkowym czy piętrowe. Strefa dzienna to salon, kuchnia, ewentualnie dodatkowy pokój, który można zaadaptować na gabinet czy pokój gościnny. W projektach salon zwykle nie jest mniejszy niż 20 mkw, jeśli jesteśmy rodziną lubiącą spędzać razem czas w domu, możemy wybrać projekt z salonem nawet do 40 mkw. Zwykle jest on połączony również z jadalnią.

Kuchnia z wyspą powinna mieć m.in. 15-20 mkw, jeżeli planujemy zamknięte pomieszczenie. W nowoczesnych projektach kuchnia najczęściej jest jednak otwarta na salon, tworząc z nim przestronną, otwartą przestrzeń. 

W strefie nocnej należy oszacować liczbę potrzebnych sypialni, których powierzchnia zwykle wynosi od 10 do 20 mkw. Warto zwrócić uwagę, że pokój sypialniany dziecka powinien być większy niż sypialnia rodziców, gdyż służy mu nie tylko do spania, ale również do nauki, zabawy czy spotkań z kolegami.

Łazienki zaczynają się już od 3 mkw, ale są to zwykle toalety ewentualnie z kabiną prysznicową, traktowane jako łazienki gospodarcze czy dla gości. Łazienka wygodna i funkcjonalna może mieć powierzchnię nawet do 12 mkw.

Zbyt duży dom może wiązać się z wysokimi kosztami budowy, których nie uwzględniliśmy w budżecie. Ponadto w przyszłości może być zbyt drogi w utrzymaniu. 

Młode rodziny mogą nie wiedzieć jeszcze, jaki dom będzie im potrzebny w przyszłości. Dla nich optymalnym rozwiązaniem są projekty domów parterowych z poddaszem do późniejszej adaptacji. Takie projekty domów są opracowane tak, by już na start zapewnić młodej rodzinie fantastycznie zorganizowaną i w pełni funkcjonalną przestrzeń na parterze. Przewidziana w nich jest zarówno rodzinna, piękna strefa dzienna, doskonale skomunikowana z tarasem i ogrodem oraz strefa nocna, z dwiema czy trzema sypialniami.

Projekt domu AC Tanita II G2 CE (DOM AF9-64) z poddaszem do adaptacji w późniejszym terminie.

Projekt domu AC Tanita II G2 CE (DOM AF9-64) z poddaszem do adaptacji w późniejszym terminie.

Z czasem, gdy rodzina się powiększy, projekty domów powiększyć można o dodatkową kondygnację na poddaszu i zaplanować tam wygodne pokoje dziecięce. W zależności od liczby domowników, parterowe sypialnie mogą nadal pełnić swoje funkcje bądź zostać zaadaptowane na domowy gabinet czy pokój gościnny.

Dzięki przewidzeniu możliwości adaptacji już na etapie opracowania projektu, projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji pozwalają na przeprowadzania prac łatwo i szybko, w dowolnym czasie. To inwestycja, która po latach z domu jednorodzinnego może uczynić wygodny dom wielopokoleniowy.

3. Brak kotłowni, garażu, pomieszczeń dodatkowych

Wybierając projekt domu nie można zapomnieć także o dodatkowych pomieszczeniach, zapewniających codzienną użyteczność naszego domu. Domy z ogrzewaniem na paliwo stałe wymagają osobnego pomieszczenia: kotłowni. Miejsce potrzebne będzie również na kocioł gazowy z zasobnikiem, choć ten może już stanąć w korytarzu, pralni czy pomieszczeniu gospodarczym. 

Wybór projektu bez kotłowni wiąże się z koniecznością doprojektowania tego pomieszczenia w istniejącym rozkładzie. Powstanie ono jednak kosztem któregoś z optymalnie zaprojektowanych pomieszczeń sąsiednich, co może negatywnie wpłynąć na komfort całej powierzchni użytkowej.

Projekt domu TP Korso CE (DOM TP2-14) z kotłownią za garażem, posiadającą osobne wyjście do ogrodu.

Projekt domu TP Korso CE (DOM TP2-14) z kotłownią za garażem, posiadającą osobne wyjście do ogrodu.

Warto również przemyśleć miejsca na przechowywanie: spiżarnie, garderoby, schowki czy gospodarczy strych. Brak tych pomieszczeń w projekcie może sprawić, że nasz nowy dom będzie zupełnie niefunkcjonalny. 

Dobre projekty domów mają także często dodatkowy pokój na parterze, który można przeznaczyć na pokój gościnny, dzięki czemu nocujący u nas goście poczują się komfortowo, a nasza strefa nocna na poddaszu pozostanie dostępna tylko dla domowników. Pokój gościnny na codzień może służyć mieszkańcom jako gabinet czy domowa biblioteka.

W domach wielopokoleniowych pokój na parterze często oddany jest do dyspozycji seniorowi. Dobrze, gdy pokój seniora ma także dodatkową łazienkę, nie tylko ze względu komfortowego poczucia prywatności, ale również dlatego, że starszy człowiek może mieć trudność z wdrapywaniem się po schodach na poddasze.

Podejmując decyzję o wyborze projektu domu należy również rozważyć posiadanie garażu w bryle budynku. Garaż w bryle budynku zajmuje mniej miejsca na działce niż garaż wolnostojący, jest więc optymalnym rozwiązaniem dla posiadaczy niewielkich parceli. Jeśli zdecydujemy się na dom z garażem,  warto aby sąsiednim pomieszczeniem była kuchnia lub spiżarnia. To optymalne rozwiązanie ułatwi nam codzienną komunikację, np. przenoszenie zakupów z samochodu wprost do lodówki.

Innym sposobem na połączenie garażu z domem jest sąsiedztwo pomieszczenia gospodarczego, w którym umieszczony jest np. kocioł grzewczy. Jeżeli mamy projekty domów z ogrzewaniem na paliwo stałe, usuwanie popiołu będzie wygodniejsze przez garaż. Tam też, jeśli miejsce na to pozwala, możemy składować opał.

Projekt domu DL Heros 4 CE (DOM RK1-44) z wiatą garażową - alternatywą dla garażu.

Projekt domu DL Heros 4 CE (DOM RK1-44) z wiatą garażową – alternatywą dla garażu.

Uwaga: Powierzchnia użytkowa, która podana jest przy każdym projekcie, określa sumę powierzchni pomieszczeń mieszkalnych, czyli pokoje, kuchnie, łazienki itp. Powierzchnia netto zaś do tej sumy dolicza również powierzchnie pomieszczeń gospodarczych, takich jak kotłownie, garaże, piwnice.

4. Niewłaściwy kształt budynku pod względem warunków działki

Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego projektu względem warunków działki. Nie chodzi tu tylko o Warunki Zabudowy, wystawiane przez gminę, choć te z uwagi na minimalne odległości od granicy działki mogą wymagać od nas np. domu bez okien z jednej strony. Planując usytuowanie budynku pamiętać należy ponadto o wykorzystaniu uwarunkowań działki tak, by sprzyjać energooszczędności wnętrz. Takie pomieszczenia, jak salon, jadalnia, gabinet czy pokoje dziecięce warto wystawić na korzystne działanie południowej strony, skąd dochodzi najwięcej słońca. Kuchnia czy sypialnia mogą być już na „chłodniejszej” elewacji, garaż natomiast powinien stanowić barierę termiczną między wnętrzami a zacinającym od północy chłodnym wiatrem. 

Projekt domu ARP EMILIAN CE (DOM AP2-13) z piękną strefą dzienną na południowej elewacji.

Projekt domu ARP EMILIAN CE (DOM AP2-13) z piękną strefą dzienną na południowej elewacji.

Kształt naszej działki również determinuje wybór projektu. Działka z wjazdem od południa wymaga projektu domu o innym niż standardowy układ wnętrza. Na wąskiej działce nie wybudujemy rozległego domu parterowego, ale optymalnie zagospodarować ją można domem z poddaszem bądź piętrowym, o tej samej powierzchni użytkowej, ale rozłożonej na dwóch kondygnacjach. Wybierając projekty domów na wąską działkę warto również zwrócić uwagę na projekty bez okien na jednej ścianie. Taki dom można usytuować bliżej granicy działki lub bezpośrednio w jej linii.

Projekt domu TP Bono 2 CE (DOM TP1-55) idealny na działkę z wjazdem od południa

Projekt domu TP Bono 2 CE (DOM TP1-55) idealny na działkę z wjazdem od południa

Trudny do zabudowania może być także pochyły teren. Tu są jednak polecane projekty domów z piwnicą, która pełni różne funkcje – jest miejscem nie tylko gospodarczym, ale również z uwagi na częściowo odsłonięte ściany może być zaadaptowana na pokój hobby czy domowy warsztat. Projekty domów na skarpie często w piwnicy przewidują również garaż.

Dla właścicieli nietypowych działek ciekawą propozycją, umożliwiającą optymalne zagospodarowanie terenu i jak najlepsze wykorzystanie dostępu do światła, są projekty domów o zróżnicowanych kształtach. Przykładem są projekty domów w kształcie litery L, U lub T. 

Projekt domu MT Dalia CE (DOM MS2-62), który może zostać wybudowany w granicy działki.

Projekt domu MT Dalia CE (DOM MS2-62), który może zostać wybudowany w granicy działki.

Adaptacja projektu do indywidualnych potrzeb

Warto pamiętać, że gotowe projekty domów jednorodzinnych muszą być poddane obowiązkowej adaptacji. Na etapie adaptacji, która przede wszystkim polega na dostosowaniu projektów domów do Warunków Zabudowy oraz do warunków gruntowych i strefy klimatycznej, można wprowadzić dodatkowe zmiany, dopasowujące dom do indywidualnych potrzeb rodziny. Na etapie adaptacji wykonuje się również projekt zagospodarowania działki, który stanowi integralną część projektu budowlanego.

Każda zmiana to jednak dodatkowy koszt, który zdecydowanie może zwiększyć cenę projektu domu. Ponadto warto pamiętać, że projekty domów objęte są prawem autorskim i wymagają zgody na przeprowadzanie zmian. Zgoda na standardowe i najczęściej wprowadzane zmiany, dołączona jest do zakupionego projektu.

Projekt domu DN KARMELITA CE (DOM PC1-12) bez garażu.

Projekt domu DN KARMELITA CE (DOM PC1-12) bez garażu.

Projekt domu DN Karmelita CE (DOM PC1-15) z garażem.

Projekt domu DN Karmelita CE (DOM PC1-15) z garażem.

Zanim zlecimy dodatkowe prace adaptacyjne, nie związane z dostosowanie projektu do Warunków Zabudowy, warto szczegółowo zapoznać się z największą ofertą na projekty domów DOM.pl. Popularne projekty domów często dostępne są w kilku wersjach.

Projekty domów bez garażu lub z garażem jednostanowiskowym czy dwustanowiskowym. Ogrzewane gazem lub z kotłownią i odpowiednim kominem do ogrzewania paliwem stałym. Wnętrza z osobną kuchnią lub z aneksem kuchennym, połączonym z salonem i jadalnią. Projekty domów w stylu dworkowym w ciepłym kolorach lub z nowoczesną elewacją, kontrastującą biel z ciemną dachówką…

Architekci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, tworzą kilka wersji najpopularniejszych projekty domów jednorodzinnych. Dzięki temu już na etapie wyboru projektu można znaleźć dom idealnie dostosowany do potrzeb i oczekiwań domowników. Na etapie adaptacji zaś architektowi warto pozostawić jedynie zmiany do wprowadzenia, dostosowujące projekt do Warunków Zabudowy i strefy klimatycznej. Nie tylko skróci to czas oczekiwania na projekt budowlany, ale także pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Architekci stoją przed dylematem, czy polecać projekty indywidualne, czy projekty gotowe. Dlatego by przybliżyć zalety jednego i drugiego rozwiązania zapraszamy do zapoznania się z artykułem:  Projekt gotowy czy indywidualny?

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 2, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu