Start Arrow Artykuły PremiumArrow Kosiarka spalinowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Kosiarka spalinowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Kosiarka spalinowa to rozwiązanie, które znacznie ułatwia pielęgnację przydomowego ogrodu lub trawnika. Wybór konkretnego urządzenia powinien jednak być poprzedzony dokładnym rozpoznaniem własnych potrzeb, jak i możliwości sprzętu dostępnego na rynku.

CONTENT ARTICLE
  1. Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę
  2. Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli
  3. Kosiarka spalinowa – jaki silnik?
  4. Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?
  5. Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Jak wybrać kosiarkę spalinową – co należy wziąć pod uwagę

Kosiarka ogrodowa wstępować może w bardzo różnych formach, natomiast najpopularniejsze dwa modele to oczywiście kosiarka spalinowa i elektryczna. Warto jednak wiedzieć, że kupić można również na przykład robota koszącego. Wybór sprzętu powinien być zaś uzależniony nie tylko od możliwości finansowych, lecz także specyfiki trawnika lub ogrodu, o który chce się dbać z wykorzystaniem tego sprzętu. Kluczowe znaczenie będzie miała przede wszystkim wielkość trawnika, który wymaga skoszenia. Warto także uwzględnić kwestie takie jak częstotliwość koszenia oraz dodatkowe wyposażenie kosiarki. Koniecznie należy zapytać sprzedawcę o parametry takie jak: moc silnika, rozruch, obecność napędu bądź jego brak.

Depositphotos_kosiarka-i-trawnik

Kosiarka spalinowa a kosiarka elektryczna – wady i zalety obu modeli

Wybierając między kosiarką elektryczną a spalinową, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość trawnika. Kosiarka elektryczna radzi sobie bowiem doskonale przede wszystkim na małych powierzchniach. Jeśli jednak do skoszenia masz niemały areał, to ograniczający cię kabel będzie poważną przeszkodą w pracy. Kosiarka elektryczna jest oczywiście nieco cichsza niż spalinowa, jest od tej drugiej również znacznie bardziej ekologiczna, łatwiej się nią manewruje, nie da się jednak ukryć, że pole jej działania jest mocno ograniczone. Trzeba także pamiętać, aby podczas pracy nie najechać na kabel. Minusem jest także ograniczony czas pracy, ponieważ zbyt długa praca może prowadzić do przegrzania silnika i jego poważnego uszkodzenia. Oczywiście możesz wybrać sprzęt ze specjalnym systemem chłodzenia lub silniejszym napędem, za takie udogodnienia będziesz jednak musiał słono zapłacić.

Kosiarka spalinowa sprawdza się idealnie przede wszystkim na dużych areałach. Jej podstawowym plusem jest większa moc silnika, brak kabla, możliwość swobodnego przemieszczania się ze sprzętem. Można nią pracować właściwie na każdym terenie, bez ograniczeń. Lepiej radzi sobie także w trudniejszym terenie. Sprawdza się przy koszeniu wysokiej trawy, z którą zupełnie nie radzi sobie kosiarka elektryczna. Można nią także kosić mokry trawnik, co w przypadku elektrycznej kosiarki jest bardzo niebezpieczne. Minusy kosiarki spalinowej to przede wszystkim konieczność uzupełniania paliwa, jego niska ekologiczność. Dodatkowym plusem jest tzw. bieg wsteczny w kosiarkach spalinowych o dużej mocy. Przydaje się on przede wszystkim przy większej powierzchni, wysokiej i gęstej trawie. Wybierając sprzęt z górnej półki, warto sprawdzić także, czy ma on możliwość regulacji obrotów silnika. Przy uchwycie może się także pojawić dodatkowe zabezpieczenie w postaci hamulca noża w formie dźwigni. Bardzo ciekawym rozwiązaniem stosowanym w niektórych kosiarkach spalinowych jest funkcja mulczowania trawy, a więc jej rozdrabniania i rozrzucania po trawniku.

Kosiarka spalinowa - na co zwrocic uwage przed zakupem

Kosiarka spalinowa – jaki silnik?

Parametry silnika kosiarki spalinowej w dużej mierze powinny być dostosowane do powierzchni ogrodu, gęstości i wysokości trawy. Możliwości są tutaj bardzo szerokie, ponieważ moce silników kosiarek spalinowych wynoszą mniej więcej od 3,5 do 6,5 KM. Oczywiście im większy trawnik, tym potrzebna będzie kosiarka o mocniejszym silniku, ponieważ zbyt słaby silnik może znacznie spowolnić koszenie. Będzie miało to tym większe znaczenie, jeśli trawa będzie mokra lub bardzo gęsta. Warto jednak pamiętać, że starsze, przerzedzone trawniki o powierzchni do 1000 m2 można komfortowo kosić sprzętem o mocy około 3,5 KM.

W kontekście silnika warto pamiętać także o możliwości wyboru rozruchu. Może to być rozruch linkowy, gdzie odpalanie odbywa się przez energiczne pociągnięcie specjalnej linki. Druga możliwość to rozruch elektryczny Instart, czyli odpalanie sprzętu na guzik lub kluczyk.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać – z napędem czy bez?

Wybór między kosiarką z napędem lub bez powinien być ponownie uzasadniony wielkości trawnika. Jeśli powierzchnia trawnika przekracza 1000m², należy wybrać model z napędem na koła. Ułatwia on prowadzenie kosiarki, co przy dużych powierzchniach przekładać się będzie również na mniejsze zmęczenie operatora. Najczęściej napęd ma około 4,5 km/h. Niektóre modele posiadają rozwiązanie variospeed, które zapewnia prędkość od 2,5 do 4,5km/h, co sprawdza się idealnie na przykład przy koszeniu wysokiej trawy.

Kosiarka spalinowa – jaki producent?

Wybierając kosiarkę ogrodową, warto zwrócić uwagę także na jej producenta. Sprawdzona marka kosiarki gwarantuje nie tylko jej długą i bezawaryjną pracę, lecz także szeroką dostępność części wymiennych. Warto więc zapłacić nieco więcej i cieszyć się sprzętem, który będzie działał zgodnie z jego przeznaczeniem. Popularne i sprawdzone marki to MacAllister, Makita lub NAC. Znaleźć je możesz na: https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/maszyny-ogrodnicze/kosiarki-i-traktorki/kosiarki-spalinowe-z-napedem.html

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 20, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty