Start Arrow InstalacjeArrow Montaż klimatyzacji w mieszkaniu

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu

W gorące letnie dni klimatyzator do mieszkania staje się jednym z popularniejszych towarów na rynku, również dlatego, że ceny takich urządzeń stają się przystępne dla coraz większej grupy odbiorców. Zastanawiając się nad tym, jaka klimatyzacja domowa będzie najlepsza do naszego mieszkania, musimy najpierw zgromadzić kilka informacji, które pozwolą nam ocenić nasze potrzeby i wymagania.

(fot. Dreamstime)

Od czego zacząć?

Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości:
Decydując się na poważną inwestycję, jaką jest klimatyzacja w mieszkaniu i wybierając model składający się z jednostki montowanej na zewnątrz budynku, musimy wystąpić o zgodę na jej instalację do wspólnoty mieszkaniowej.

Bezpłatne postępowanie polega na złożeniu wniosku, po którym możemy otrzymać zgodę wspólnoty. Należy jednak dodać, że – jak wynika ze statystyk portalu homebroker.pl – około jedna trzecia wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Polsce zazwyczaj wydaje decyzję negatywną. Najczęściej powołują się one na to, że klimatyzator umieszczony na elewacji oszpeci ją, a montowany na dachu budynku może uszkodzić jego poszycie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli mieszkamy w zabytkowym budynku. Wtedy po uzyskaniu zgody wspólnoty musimy wystąpić do konserwatora zabytków. Czas oczekiwania na decyzję urzędnika zwykle nie przekracza 1-2 miesięcy.

Jeśli interesuje nas klimatyzacja w mieszkaniu, a nie uzyskaliśmy zgody wspólnoty, to zawsze możemy zdecydować się na półśrodek. Jest nim klimatyzator pokojowy zwany także przenośnym. W tym przypadku musimy jednak pamiętać, że ma on znacząco niższą wydajność niż klimatyzator posiadający jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Wynika to między innymi z konieczności odprowadzania ciepłego powietrza z klimatyzatora przenośnego za pomocą elastycznej rurki poprzez uchylone okno. Dodatkowo taki klimatyzator zajmuje sporo miejsca i nie możemy na nim nic postawić. Jest to dobre rozwiązanie do małego mieszkania oraz w sytuacji, gdy klimatyzacja domowa stanowi dla nas zbyt duży wydatek lub nie uzyskaliśmy zgody wspólnoty na jej instalację.

Metraż określa parametry urządzenia

inż. Paweł Gościej, prezes firmy Ser-Went Sp. z o.o.:
Nie każdy klimatyzator będzie odpowiedni do każdego mieszkania. Jest to spowodowane tym, że jego wydajność musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym chcemy obniżyć temperaturę powietrza. Najczęściej przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 kilowata pozwoli nam schłodzić powierzchnię około dziesięciu metrów kwadratowych.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że wydajność klimatyzatora jest zależna od co najmniej kilku czynników. Należą do nich: temperatura na zewnątrz mieszkania, położenie mieszkania, czyli to, ile ścian wychodzi na zewnątrz bloku oraz to, czy na przykład w słoneczne dni zasłaniamy okna, aby ograniczyć dopływ światła słonecznego do wnętrza.

Klasyczna klimatyzacja do mieszkania w bloku

Jeśli posiadamy już zezwolenie wspólnoty na montaż klimatyzatora, to mamy do wyboru dwa główne rodzaje urządzeń: split i multisplit. Pierwszy typ to instalacja złożona z dwóch głównych elementów: wewnętrznego i zewnętrznego. Część montowana wewnątrz mieszkania składa się z wentylatora, parownika i układu sterującego. Może występować w wersji ściennej, podsufitowej oraz kasetonowej lub przypodłogowej – w zależności od miejsca instalacji. Z kolei urządzenie, które montujemy na zewnątrz budynku zawiera w sobie agregat z pompą, wentylator i skraplacz. Może być umieszczone na elewacji, balkonie lub dachu. Obydwa elementy są połączone ze sobą poprzez dwie izolowane, miedziane rurki. Należy pamiętać, że część montowana na zewnątrz budynku powinna być umieszczona w przewiewnym, łatwo dostępnym i najlepiej zacienionym miejscu. Urządzenie  powinno być także zabezpieczone także przed śniegiem.

Drugi typ klimatyzatorów to multisplit. Zazwyczaj stosowany częściej w domach niż mieszkaniach, znajduje zastosowanie także w dużych apartamentach. Jego cechą charakterystyczną jest to, że do jednej jednostki zewnętrznej możemy podłączyć kilka urządzeń różnego rodzaju oraz – przy większych instalacjach – także klimatyzatory kanałowe, które rozprowadzają chłodne powietrze do kilku pomieszczeń jednocześnie.

Czego oczekujemy od klimatyzacji?

W większości przypadków klimatyzacja do mieszkania w bloku będzie się składać z urządzeń typu split. Jednak na tym możliwości wyboru się nie kończą. Jeśli zdecydujemy się na klimatyzator ścienny to możemy wybrać nie tylko jego kolor, ale także materiał wierzchni, z którego został wykonany.

Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości:
Jeden z producentów oferuje urządzenie będące małym dziełem sztuki, ponieważ jest wykończone w drewnie, a na wierzchu znajduje się ramka, w której możemy umieścić zdjęcie dziecka albo reprodukcję ulubionego obrazu.

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć, są dodatkowe funkcje klimatyzatora. Obecnie klimatyzacja w mieszkaniu może nam służyć nie tylko w lecie, ale także zimą, ponieważ niektóre modele są wyposażone w pompę ciepła. Pobiera ona ciepłe powietrze z otoczenia i wtłacza do pomieszczenia, wspomagając tym samym tradycyjne ogrzewanie w bloku. Poza tym możemy wybierać urządzenia pod względem tego, jakie filtry powietrza można w nich stosować. Mogą to być filtry zatrzymujące kurz, roztocza albo różnego rodzaju pleśń i grzyby. Jeśli klimatyzator planujemy zainstalować w sypialni, to warto pomyśleć o wyborze urządzenia, które pozwala na używanie filtrów wpływających korzystnie na sen i samopoczucie poprzez uwalnianie witamy C.

Producenci dbają o to, aby klimatyzacja w mieszkaniu była maksymalnie wygodna w użyciu. To dlatego dostępne są między innymi modele samoczynnie sygnalizujące konieczność wymiany lub czyszczenia filtra, wyposażone we fluorescencyjne piloty zdalnego sterowania, albo takie, w których pilot zawiera w sobie czujnik temperatury w pomieszczeniu. Jeśli ważna jest dla nas nie tylko wygoda, ale także oszczędności, to warto rozważyć taki model klimatyzatora, który posiada wbudowany moduł WiFi, dzięki któremu możemy precyzyjnie sterować pracą urządzenia i sprawdzać jego stan, będąc poza domem. Unikniemy przez to ciągłego zastanawiania się, czy nie zapomnieliśmy wyłączyć klimatyzacji. Taką nowoczesną klimatyzacją możemy sterować także za pośrednictwem telefonu komórkowego czy tabletu.

Klimatyzacja do mieszkania w bloku może więc nie tylko sprawiać, że warunki, których przebywamy na co dzień, będą bardziej komfortowe. Może także poprawiać nasze samopoczucie. Wybierając urządzenie, które zainstalujemy w swoim mieszkaniu, powinniśmy także wziąć pod uwagę parametry jego pracy, a konkretnie poziom wytwarzanego hałasu. To szczególnie ważne, bo klimatyzacji używamy zwykle także nocą. Producenci zwykle podają szczegółowe informacje na ten temat.

Dobry sposób na wybór klimatyzacji

Najlepszy będzie kontakt ze specjalistyczną firmą, która zajmuje się montażem i serwisowaniem takich urządzeń. Fachowiec przedstawi nam do wyboru różne modele, uwzględniając oprócz naszych wymagań również miejsce instalacji klimatyzatora i to, co będzie miało wpływ na jego pracę. Wybór urządzeń oraz ich funkcji jest spory, co pozwoli również na dobranie rozwiązania skrojonego do naszych możliwości finansowych. Wcześniej warto przygotować sobie listę cech, które powinna posiadać nasza klimatyzacja domowa i dokładnie przemyśleć to, w którym pomieszczeniu chcemy ją zainstalować.

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 27, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

daniel Odpowiedz 2018-02-19 14:19:35

Mimo, że może w naszym klimacie takich upalnych dni nie ma dużo, ale jednak z roku na rok jest ich coraz więcej i jest też coraz goręcej. tamtym roku dopiero nas tak przycisneło, żeby zamontować klimatyzację i bardzo się cieszę, bo nie wyobrażam sobie odpoczywania w upale, jaki był. Panowie z firmy KlimaMika wybrali dla nas standardowy system Samsunga. To był dobry wybór.

wentklima Odpowiedz 2017-10-04 08:52:20

Klimatyzator pozwala przetrwać komfortowo w mieszkaniu nawet w czasie największych upałów. Nowe jednostki klimatyzacji potrafią nawet oczyszczać powietrze. klimatyzacjawentklima.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty