Start Arrow Budowa domuArrow Najlepsze projekty domów dla powiększającej się rodziny

Najlepsze projekty domów dla powiększającej się rodziny

Małe projekty domów parterowych to atrakcyjna alternatywa dla mieszkania w bloku. Na niewielkim parterze komfortowo urządzić można wnętrze dla dwu, trzyosobowej rodziny, są więc one niezwykle popularne wśród młodych osób, dla których jest to pierwsze lokum po wyprowadzce od rodziców. Wybierając odpowiedni projekt domu warto jednak zastanowić się, jaki dom będzie potrzebny młodej rodzinie w przyszłości.

Projekt domu HP COLONEL B CE (DOM HP1-15)

Projekt domu HP COLONEL B CE (DOM HP1-15)

Prosta rozbudowa domu jednorodzinnego

Rozbudowa domu wiązać się może z wieloma trudnościami konstrukcyjnymi, chyba że już na etapie wyboru projektu zdecydujemy się na rozwiązaniem umożliwiające budowę domu etapami. Dla młodej rodziny, która nie wie jeszcze jak duży dom będzie jej potrzebny, idealnym pomysłem wydają się być projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji. W takim projekcie, adaptację poddasza na cele mieszkalne można przeprowadzić w dowolnym momencie – np. po pojawieniu się nowego członka rodziny. Prace adaptacyjne nie stwarzają większych problemów, gdyż projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji już w czasie opracowania mają dobrany odpowiedni kąt nachylenia dachu, wysokość ścianki kolankowej czy układ konstrukcyjny więźby dachowej. Przewidziane jest w nich również najbardziej komfortowe miejsce na schody.

Rozbudowa domu, który nie był przewidziany do budowy etapami może być znacznie bardziej uciążliwa, droższa, a niekiedy wręcz niemożliwa.

Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji – układ wnętrza

Parter w domu jednorodzinnym najczęściej stanowi strefę dzienną mieszkańców. To tu zaplanowany jest salon z wyjściem na taras, łączący dom z ogrodem, kuchnia, a także pomieszczenia gospodarcze, jak np. kotłownia oraz garaż, jeżeli jest on przewidziany w bryle budynku (dostępne są również projekty domów parterowych bez garażu, idealne na małe lub wąskie działki czy dla budowy z ograniczonym budżetem). Ważne jednak, że dobre projekty domów parterowych mają przewidziany na parterze także dodatkowy pokój, który w pierwszym etapie mieszkania najczęściej zaadaptowany jest na sypialnię. Konieczna będzie również łazienka i garderoba, którą mogą zastąpić także funkcjonalne schowki w przedpokoju czy szafy wnękowe w wiatrołapie.

Projekt domu ARN Irys CE (DOM RS1-64)

Projekt domu ARN Irys CE (DOM RS1-64)

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne powoduje zdecydowane powiększenie powierzchni użytkowej, choć tą nieco mogą ograniczać skosy. Poddasze to świetne miejsce na przeniesienie sypialni rodziców na wyższą kondygnację, a także na aranżację pokoi dziecięcych i rodzinnej łazienki. W ten sposób strefa nocna zostaje oddalona od gwaru dziennego parteru, zapewniając rodzinie spokój i intymność.

Po adaptacji poddasza należy podjąć decyzję, co zrobić z dodatkowym pokojem na parterze. Służyć on może jako pokój gościnny lub pokój seniora, jeśli dom dwupokoleniowy stanie się po latach wielopokoleniowym i z rodziną zamieszka starszy rodzic. Komfort gościnny podnosi fakt, że w sąsiedztwie znajduje się już niewielka łazienka. Pokój dodatkowy może być również zaadaptowany na domowe biuro, gabinet czy pokój rekreacyjny – wszystko zależy od potrzeb mieszkańców.

Projekt domu ARP PADME CE (DOM AP2-07)

Projekt domu ARP PADME CE (DOM AP2-07)

Projektu domów tanich w budowie i tanich w użytkowaniu

Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji należą do grupy domów tanich w budowie, z uwagi właśnie na to, że budowa może odbywać się etapami. Prace adaptacyjne można przeprowadzić nawet po kilku czy kilkunastu latach od wykończenia poddasza. Wśród dostępnych projektów na uwagę zasługują jednak także domy energooszczędne, spełniające bardziej restrykcyjne wymagania niż wynika to z obowiązujących aktualnie przepisów. Takie domy mają prostą, zwartą bryłę, zaplanowaną najczęściej w kształcie prostokąta kwadratu i pokrywa je dwuspadowy, pozbawiony elementów dekoracyjnych dach. Dzięki temu budowa jest prosta i tania, a przede wszystkim niweluje ryzyko powstawania mostków cieplnych, przez które mogłoby uciekać ciepło. Domy energooszczędne są więc tanie w utrzymaniu, co także może mieć niebagatelne znaczenie dla osób, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie.

Projekt domu Mój Dom w Dolinie 2 CE (DOM BM9-73)

Projekt domu Mój Dom w Dolinie 2 CE (DOM BM9-73)

Inwestycja w energooszczędność sprawi, że dom parterowy po latach nadal będzie spełniał wymagania zawarte w przepisach (te, dotyczące np. izolacyjności przegród budowlanych zostaną zaostrzone już w 2021 roku) i nie wymagać będą kosztownej termomodernizacji czy chociażby dodatkowej adaptacji do aktualnych przepisów przed pracami związanymi z rozbudową domu o poddasze użytkowe.

Rodzina zawsze może się powiększyć, czasami zamiast zostawić sobie możliwość rozbudowy domu w późniejszym czasie, można od razu wybudować większy dom. Rozwiązanie dylematów za i przeciw, oraz jaki dom dla 4 osobowej rodziny można znaleźć w artykule: Jaki dom dla 4 osobowej rodziny?

Następna »

Autor: Marta Hawrylak

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 4, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny