Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Nowoczesne tapety do kuchni

Nowoczesne tapety do kuchni

Chciałbym wykończyć ciąg roboczy w kuchni tapetą? Czy to dobry pomysł? Jaką tapetę polecacie do kuchni? – pyta nasz czytelnik.

Po latach niełaski tapety szturmem powracają w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. O ile stosowanie tapety na ścianie w pokoju dziennym czy pokoju dziecka nikogo nie dziwi, wątpliwości może budzić tapeta w kuchni czy łazience, czyli w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia i wilgoć.

Coraz częściej projekty domów przewidują tzw. kuchnie otwarte na salon. Wykończenie kuchni powinno więc nawiązywać do charakteru, jaki ma cała aranżacja wnętrza. Tapeta pozwoli nieco zneutralizować „gospodarczy” wystrój kuchni, nawiązując do wykończenia ścian czy dekoracji pokoju dziennego.

Aranżacja kuchni udekorowana tapetą może odmienić wnętrze nie do poznania. Zanim jednak skupimy się na dostępnych wzorach i kolorach, wybierając tapety do kuchni skupmy się przede wszystkim na materiale, z którego są wykonane. Najpopularniejsze tapety papierowe, występujące w dowolnych kolorach, zupełnie nie nadają się do tak trudnych pomieszczeń, jak kuchnia, nawet te wykonane z dwóch warstw papieru.

W miejscach, gdzie zwykle układane są płytki ceramiczne, możemy zastosować tapety winylowe albo tapety z włókna szklanego.

Tapety winylowe mają budowę warstwową: z wierzchu pokryte są winylem, od spodu zaś papierem. Winyl jest odporny na wodę i środki chemiczne, nie blaknie pod wpływem promieni UV. Można go śmiało czyścić i szorować. Mamy do wyboru dwie opcje tapet winylowych: płaskie i spieniane. Tapety winylowe płaskie są gładkie i cienkie, mimo wszystko trwałe i odporne na szorowanie. Nie ścierają się i nie zarysowują, a ich błyszcząca powłoka może optycznie powiększyć niewielki aneks kuchenny. Nieco mniej odporna na zarysowania jest tapeta winylowa spieniana, jednak jej zaletą jest dużo grubsza powłoka, pod którą z łatwością ukryjemy niedoskonałości remontowanej ściany.

W zależności od wybranej opcji, tapety winylowe mogą być gładkie lub wytłaczane czy strukturalne. Te ostatnie śmiało mogą imitować tynk strukturalny lub naturalne okładziny z drewna czy kamienia. Najczęściej właśnie mamy do wyboru tapety o wzorach przypominających cegłę, piaskowiec czy płytki ceramiczne.

Tapety z włókna szklanego strukturą przypominają tkaninę, o różnej grubości oraz splocie i układzie włókien. Są wodo- i ognioodporne, dlatego idealnie nadają się na wykończenie miejsca nad zlewem czy kuchenką gazową. Tapety z włókna szklanego są również odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie rozrywają się i nie deformują. Ich trwałość może jednak w niektórych wypadkach być wadą – trudno usunąć je ze ściany. Im grubsza gramatura tapety, tym wyższej jakości jest produkt. Standardowo tapety z włókna szklanego mają 80, 90 i 120 gramów.

Tapeta z włókna szklanego daje nam ogromne możliwości aranżacyjne, ponieważ można ją pomalować na dowolny kolor, a zmniejszona absorpcja zapewnia mniejsze zużycie farby przy malowaniu. Pamiętajmy jednak, by do malowania tapety wykorzystać farby wodorozcieńczalne: farby akrylowe lub farby winylowe.

Nowoczesne tapety do kuchni – przykładowe projekty kuchni

(Naturalna okładzina umożliwia dowolne wykończenie wnętrza.)

(Tradycyjny charakter kuchni podkreślony sielskim motywem tapety.)

(Ciąg roboczy zabezpieczony odporną tapetą - klasycznie...)

(...i industrialnie, zgodnie z najnowszymi trendami.)

(Połączenie kuchni z jadalnią i salonem wymaga przemyślnej aranżacji.)

(Imitacje kamienia doskonale współgrają z kamiennym blatem roboczym.)

Autor: mh

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny