Start Arrow OgródArrow Ogród dla alergika – czy to jest możliwe?

Ogród dla alergika – czy to jest możliwe?

Lato to wspaniała pora roku, jest jednak pewna grupa ludzi, która ma powody, by jej nie znosić. Mowa tutaj o alergikach.  Na kontakt z pyłkami i sokiem roślin zazwyczaj reagują kaszlem, katarem, zmianami na skórze i łzawieniem oczu.

Zobacz także:

Jeśli wyżej wymienione dolegliwości dotyczą nas lub naszych najbliższych, nie oznacza to, że musimy koniecznie zrezygnować z posiadania ogrodu. Wystarczy, że odpowiednio go zaplanujemy.

Szczególnie popularne jest uczulenie na pyłki kwiatów. Jeśli borykamy się z tym problemem, unikajmy drzew i krzewów wiatropylnych – takich jak leszczyna, czy brzoza. Bez obaw możemy za to umieścić w ogrodzie rośliny owadopylne. Należą do nich między innymi berberysy, azalie, różaneczniki, glicynie, magnolie oraz wszelkiego rodzaju drzewa owocowe.

 

(Alergicy powinni unikać umieszczania w ogrodzie rośli wiatropylnych)

Jeśli chodzi o rośliny zielne, wybierzmy dzwonki, dalie, goździki, fiołki ogrodowe, niezapominajki, piwonie, pierwiosnki, lub róże. Gatunków tych należy z kolei unikać, jeśli jesteśmy uczuleni na jad owadów.

Bardzo silne uczulenie wywołuje oczywiście trawa. Starajmy się zatem zminimalizować powierzchnię trawników w ogrodzie. Jeśli jednak się na nie zdecydujemy, pamiętajmy, że konieczne jest regularne koszenie – w okresie między kwietniem a wrześniem czynność ę powinniśmy wykonywać mniej więcej raz w tygodniu.

 

(Trawa wywołuje bardzo silne reakcje alergiczne)

Silne reakcje alergiczne powoduje także siano, dlatego pamiętajmy o regularnym zbieraniu go i umieszczaniu możliwie daleko od domu. Nie trzeba chyba dodawać, ze najlepiej, by zbieraniem siana i koszeniem trawy zajmował się kto inny, niż osoba z alergią. Należy też unikać modnych w ostatnich latach egzotycznych traw ozdobnych, które nie nadają się do koszenia.

Jeśli nie mamy pewności, jaki czynnik dokładnie powoduje u nas uczulenie, wystrzegajmy się na wszelki wypadek cyprysów, brzóz, akacji, jałowców, olch, jesionów, klonów, a także czarnego bzu. Są to gatunki wysokiego ryzyka, które mogą wywołać reakcje alergiczne nawet, gdy nie jesteśmy uczuleni na konkretne substancje w nich zawarte.

 

(Niektóre gatunki roślin stanowią zagrożenie dla alergików ze względu na pyłki, inne ze względu na sok)

Pewne grupy roślin stanowią niebezpieczeństwo dla alergików nie ze względu na pyłki, a na wydzielany przez ich zielone części sok. Przyczyną tego jest zawarta w nich substancja chemiczna, która może wywoływać alergiczne zapalenie skóry. Przykładami takich roślin są sumak octowiec i dąb.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Doniczkowe - które z nich moga być niebezpieczne? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-01-22 04:37:33

[...] Ogród dla alergika – czy to jest możliwe? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty