Start Arrow OgródArrow Ogród w stylu angielskim. Jak urządzić ogród angielski w Polsce?

Ogród w stylu angielskim. Jak urządzić ogród angielski w Polsce?

Londyński backyard nie sposób pomylić z innym przydomowym ogrodem. Za szeregowymi domami z cegły kryją się zielone gąszcze drzew, krzewów i kwiatów, kwitnących w tajemniczym półcieniu. Czy styl angielski w ogrodzie możemy przenieść i na nasze podwórko? Jakie rośliny i dekoracje pomogą nam stworzyć aranżacje ogrodu w angielskim stylu?

Naturalność i swoboda to cechy charakterystyczne ogrodów w stylu angielskim.

Naturalność i swoboda to cechy charakterystyczne ogrodów w stylu angielskim.

O tym, że aranżacja ogrodu w mieście może być wykonana tylko w nowoczesnym i minimalistycznym stylu przeczą ogrody mieszkańców Londynu, którzy w tym zatłoczonym mieście potrafią stworzyć za domem oazę spokoju i relaksu. Podobnie dyskusyjna jest opinia, że ogród w stylu angielskim można zaprojektować tylko w dużym, rozległym ogrodzie. Oczywiście, tradycyjny ogród angielski urządzony na wzór brytyjskich parków krajobrazowych wymaga przestrzeni, niemniej i mały ogród można zaaranżować tak, by przypominał londyński backyard. O jakich elementach nie możemy zapomnieć, decydując się na aranżacje ogrodu w angielskim stylu?

Najważniejszą cechą ogrodu angielskiego jest jego spójność z otoczeniem.

Najważniejszą cechą ogrodu angielskiego jest jego spójność z otoczeniem.

Natura – swobodne aranżacje ogrodów w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim wygląda jakby stworzyła go natura. Wybierając rośliny do ogrodu angielskiego warto wybrać się na długi spacer po okolicach i zobaczyć wszystko to, co rośnie nieopodal naszego domu. Naturalne środowisko pomoże nam stworzyć swobodną aranżację ogrodu, do pielęgnacji której nie będziemy potrzebować wielkiego doświadczenia. Wbrew pozorom bujny ogród w stylu angielskim nie wymaga bowiem wiele pracy, a przynajmniej dużej precyzji ogrodnika.

Regularnie strzyżony trawnik powinien zachować naturalną formę.

Regularnie strzyżony trawnik powinien zachować naturalną formę.

Najważniejszą cechą ogrodu angielskiego jest jego spójność z otoczeniem i naturalność. Przycinanie drzew i krzewów ma na celu jedynie pobudzenie ich do wzrostu, w żaden sposób nie powinniśmy ingerować w ich kształt czy formę. Asymetria jest jak najbardziej wskazana, a nieregularny układ rabat kwiatowych pod drzewami tylko pogłębi efekt stylu naturalnego krajobrazu.

Ogród angielski cechują wysokie drzewa i krzewy, zamiast ogrodzeń stosuje się żywopłoty, a na ścianach budynku i małej architektury ogrodowej pną się bluszcze. Charakterystyczny jest również trawnik, choć regularnie strzyżony to powinien być stylizowany tak, by swobodnie nachodził na ścieżki ogrodowe czy kamienne płyty, których nieregularna linia prowadzi do altanki ogrodowej.

Ściany domu dekorowane są ozdobnym pnączem.

Ściany domu dekorowane są ozdobnym pnączem.

Zieleń drzew i krzewów (na żywopłoty wybierane są krzewy zimozielone) kontrastuje z bielą, różem i czerwienią kwiatów. Hortensje, azalie czy hibiskusy tworzą mieniące się feerią barw kompozycje kwiatowe, rozsiane w różnych zakątkach ogrodu angielskiego.

Kamień, metal i drewno – mała architektura w ogrodzie angielskim

Drewniane lub żeliwne altanki ogrodowe i kamienne murki czy schodki to obowiązkowe elementy, jeśli urządzamy ogród w stylu angielskim. Gdy mamy mały ogród, możemy zastosować dekoracyjne pergole ławkowe, na których wić się będą zielone pnącza. Pergola może również stanowić umowną granicę między strefą podjazdu a ogrodem, być romantyczną bramą do zielonego zakątka. Zamiast niej można również postawić niewielki murek z kamieni czy cegły w naturalnym kolorze. Warto przy nim posadzić róże, by dekoracyjnie zapraszały do dalszej części ogrodu.

Kamienne i drewniane elementy tworzą naturalne ramy rabat kwiatowych.

Kamienne i drewniane elementy tworzą naturalne ramy rabat kwiatowych.

Naturalne skarpy to idealne miejsce na zastosowanie kamiennych schodków.

Naturalne skarpy to idealne miejsce na zastosowanie kamiennych schodków.

Ogród angielski jest sentymentalny i romantyczny, nie może więc w nim zabraknąć również niewielkiej fontanny czy oczka wodnego. Przy wejściu do domu ustawić należy ceramiczne donice z kwiatami czy ziołami, przy meblach ogrodowych – żeliwne latarenki i lampiony.

Ławki i stoliki ogrodowe ukryte są w gąszczu pnących się roślin, zapewniając mieszkańcom prywatność. Zawieszony między cieniami drzew hamak sprzyja idyllicznemu wypoczynkowi, a ustawiona na trawie huśtawka zapewnia bezpieczną zabawę dzieciom.

Zacienione miejsce wypoczynkowe sprzyja relaksowi w upalne dni.

Zacienione miejsce wypoczynkowe sprzyja relaksowi w upalne dni.

Zielony, naturalny i romantyczny – taki jest ogród w stylu angielskim. Warto wprowadzić taką aranżację właśnie do miejskich ogrodów, by zapewnić sobie niewymuszony kontakt z przyrodą po ciężkim i długim dniu pracy.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 24, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Radek Odpowiedz 2016-08-29 16:49:06

Planowałem taki właśnie typ ogrodu wokół domu pod miastem. Nie znam się, więc zatrudniłem firmę, która zajęła się wszystkim. Mogę polecić, jeśli ktoś pragnie mieć elegancki angielski ogród opiniafirm.pl/ogrody-marzen-jacek-hurnik,mikolow,f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród