Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Ogrzewanie szklarni bez szkody dla środowiska

Ogrzewanie szklarni bez szkody dla środowiska

W naszej szerokości geograficznej zimą temperatura na zewnątrz jest bardzo niska. Często spada znacznie poniżej zera, a nie jest to odpowiednia temperatura dla prawidłowego rozwoju roślin. Poprzez różnicę temperatur na zewnątrz i wewnątrz mamy do czynienia z ciągłym przepływem ciepła. Wynika z tego, że aby temperatura w środku była na odpowiednim poziomie, należy do obiektu doprowadzić odpowiednią ilość ciepła.

Typy ogrzewania szklarni

Metod ogrzewania jest wiele, różnią się między sobą zarówno kosztami budowy i eksploatacji, jak i komfortem stosowania.

Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych typów ogrzewania:

  • Ogrzewanie za pomocą prądu – jego wadą jest dość wysoki koszt użytkowania. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten rodzaj, szybko zauważymy, że brak jest jakichkolwiek „kosztów ukrytych”. Ogrzewanie to odbywa się za pomocą grzejników olejowych bądź konwektorowych. Na rynku dostępne są także kable grzejne, ale na ogól nie mają one wystarczającej mocy, aby ogrzać całe pomieszczenie. Rozwiązanie to ma jeszcze jedną, dodatkową zaletę – w okresie wiosenno-letnim system można zdemontować.
  • Ogrzewanie za pomocą powietrza – jak sama nazwa wskazuje, chodzi o wpuszczenia do wnętrza szklarni powietrza o bardzo wysokiej temperaturze. W ten sposób wnętrze szklarni bardzo szybko się nagrzewa, w dodatku ilość koniecznego sprzętu jest ograniczona do minimum. Niestety, kiedy przerwiemy nadmuch, pomieszczenie wyziębia się równie szybko, jak się nagrzało. Sposób ten nie należy zatem do najbardziej opłacalnych. Ponadto, powietrze to jest bardzo suche.
  • Piec – czasem ogrzewa się szklarnie używając go, jednak jest to rozwiązanie stosunkowo mało popularne ze względu na niski komfort. Konieczny jest bowiem nadzór nad urządzeniem przez całą dobę ze względu na zagrożenie pożarem.
  • Ogrzewanie kanałowe – zarówno instalacja jak i eksploatacja takiego systemu niesie za sobą niezbyt wysokie koszty. Nadaje się jednak tylko do niewielkich szklarni i podobnie jak ogrzewanie za pomocą pieca wymaga ciągłej kontroli.
  • Ogrzewanie gazem – można je stosować jedynie w skrajnych przypadkach. Nadaje się do użytku w szklarni jedynie w wypadku silnych mrozów, gdy zagrożenie życia roślin jest duże. Uwaga! Absolutnie nie wolno ogrzewania gazem stosować pod ziemią, gdyż grozi to wybuchem!

Ogrzewanie szklarni wodą – metoda ekologiczna

Jest to jedna z najlepszych metod ogrzewania szklarni, zarówno jeśli chodzi o komfort użytku, jak i wpływ na środowisko. Ogólny schemat jej działania polega na tym, że woda przechodzi przez rury grzejne i oddaje ciepło do pomieszczenia. Podgrzewanie wody do odpowiedniej temperatury odbywa się za pomocą kotła grzewczego.

Woda może pomóc nam w ogrzewaniu szklarni też w inny sposób. Bardzo prosty, a przy tym całkowicie bezpieczny dla środowiska system ogrzewania możemy wykonać samodzielnie. Potrzebować będziemy jedynie dużej ilości plastikowych pojemników z przykrywkami i butelek. Powinny być starannie oczyszczone. Przygotowanie może nam zatem zająć trochę czasu, ale na dłuższą metę przyniesie oszczędności.

  • System budujemy przy ścianie najbardziej wyeksploatowanej na słońce. Jej cała powierzchnia musi być pokryta plastikowymi pojemnikami i butelkami, konieczne jest zatem wykonanie dokładnych pomiarów.
  • Plastikowe naczynia ustawiamy na półkach przy nasłonecznionej ścianie. Musimy się liczyć z tym, że konieczne może okazać się domontowanie kilku dodatkowych półek. Na ścianie powinno pozostać jak najmniej wolnej przestrzeni. Jeśli niemożliwe jest ustawienie butelek i pojemników na całej ścianie, pamiętajmy, że absolutne minimum to zakrycie 2/3 jej powierzchni.
  • Następny krok polega na wypełnieniu butelek wodą z kranu z dodatkiem czarnej farby (jej rodzaj nie ma większego znaczenia). Następnie starannie je zakręcamy.

Ta metoda, choć może się wydawać prowizoryczna, jest bardzo skuteczna. Pojemniki z wodą w ciągu dnia nagrzewają się, a nocą oddają ciepło do wnętrza pomieszczenia. Ten sposób to nie tylko ulga dla naszego portfela – to także świetny pomysł na recykling plastikowych opakowań.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty