Start Arrow Budowa domuArrow Oryginalne projekty domów na trudną działkę: gotowe rozwiązania na każdy teren

Oryginalne projekty domów na trudną działkę: gotowe rozwiązania na każdy teren

Gotowe projekty domów jednorodzinnych to zróżnicowana oferta, pozwalająca dobór idealnego projektu na każdą działkę. Po zapoznaniu się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania lub – w przypadku jego braku – po uzyskaniu Warunków Zabudowy, możemy spośród nich wybrać projekt idealnie dostosowany do potrzeb rodziny i przepisów budowlanych, obowiązujących na danym terenie.

Duża działka o regularnym kształcie kwadratu to idealny teren, w który wpisać można niemalże każdy projekt domu. Niestety, szczęśliwych posiadaczy takich parceli jest niewielu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom właścicieli mniej typowych działek, przygotowaliśmy takie projekty domów, które doskonale zagospodarują najtrudniejszy nawet teren. Oto kilka przykładów:

Projekty domów na wąską działkę

Wąskie działki są bardzo popularne, szczególnie w miastach, gdzie powstają z podziału większych parceli. Na właścicieli terenów o niewielkiej szerokości proponujemy funkcjonalne i komfortowe projekty domów na wąską działkę, wśród których znajdują się zarówno domy z poddaszem, jak i nowoczesne domy piętrowe. Część z nich posiada także garaż w bryle budynku, zaplanowany tak, by na wąskiej działce była możliwość aranżacji niewielkiego chociażby ogródka. Ciekawą propozycją są także projekty z garażem w piwnicy, te jednak nie zawsze są możliwe do realizacji z uwagi na warunki gruntowe terenu.

Projekt Dom przy Migdałowej 3 CE (DOM EB3-58) na działkę o szerokości mniejszej niż 14 m

Projekt Dom przy Migdałowej 3 CE (DOM EB3-58) na działkę o szerokości mniejszej niż 14 m

Projekty domów na wąską działkę zaplanowane są najczęściej w rzucie prostokątnym. Pokrywa je prosty i niedrogi w budowie dach dwuspadowy – w przypadku domów piętrowych zdarzają się i dachy płaskie. Choć projekty domów na wąską działkę charakteryzuje prosta i oszczędna w dekoracje bryła, ułatwiająca usytuowanie na niewielkiej szerokości, to ciekawe kompozycje materiałów elewacyjnych i duże przeszklenia uatrakcyjniają ją i korygują jej niedoskonałości.

Projekt Mój dom Iskiereczka CE (DOM BR8-18) na wąską działkę o szerokości 14 m

Projekt Mój dom Iskiereczka CE (DOM BR8-18) na wąską działkę o szerokości 14 m

Dla osób chcących mieszkać blisko rodziny czy przyjaciół przygotowana została oferta na projekty domów bliźniaków na wąską działkę, które doskonale zagospodarują trudne działki w mieście. Projekty domów w zabudowie bliźniaczej zaplanowane są zarówno w stylu tradycyjnym, dworkowym, jak i nowoczesnym, idealnie komponującym się właśnie z zabudową miejską.

Projekt domu SD HAVANA B CE (DOM SD1-63) w zabudowie bliźniaczej na wąską działkę o szerokości mniejszej niż 14 m

Projekt domu SD HAVANA B CE (DOM SD1-63) w zabudowie bliźniaczej na wąską działkę o szerokości mniejszej niż 14 m

Projekty domów przy granicy działki

Wybierając projekty domów na wąską działkę warto również zwrócić uwagę na projekty bez okien na jednej ścianie. Taki dom można usytuować bliżej granicy działki lub bezpośrednio w jej linii.

Projekt domu ARX D102A CE (DOM RX3-32) bez okien z jednej strony

Projekt domu ARX D102A CE (DOM RX3-32) bez okien z jednej strony

Standardowo, ściana z oknem musi być oddalona od granicy działki o 4 metry, co w przypadku małych lub wąskich działek w dużej mierze determinuje wybór projektu. Warto jednak pamiętać, że projekty domów bez okien z jednej strony można przybliżyć do granicy działki aż o 1 metr.

Choć ściana bez okien może wydawać się mało atrakcyjna, nasze projekty domów na wąską działkę gwarantują efektowne elewacje, korygujące wygląd budynku i duże przeszklenia na sąsiednich ścianach, optymalnie doświetlające wnętrze domu.

Projekt domu MT Koliber 3 CE (DOM MS2-98) bez okien z jednej strony

Projekt domu MT Koliber 3 CE (DOM MS2-98) bez okien z jednej strony

Projekty domów na działkę z wjazdem od południa

Projekty domów z wjazdem od południa umożliwiają optymalną zabudowę trudnego terenu, na którym wejście do budynku znajduje się od najbardziej słonecznej strony. Projekty domów od południa zaplanowaną mają strefę dzienną z reprezentacyjnym salonem, mimo iż okna wychodzą na drogę. Duże przeszklenia, w tym wyjście na taras, częściej znajduje się na bocznej elewacji, dzięki czemu takie projekty zapewniają prywatność i intymność mieszkańcom, jednocześnie wypełniając wnętrza światłem.

Projekt domu AT RUMBA II CE (DOM AI4-06) - idealny na działkę z wejściem od południa

Projekt domu AT RUMBA II CE (DOM AI4-06) – idealny na działkę z wejściem od południa

Projekty domów na pochyłą działkę

Dostępne w naszej pracowni projekty domów na pochyłą działkę to klasyczne i nowoczesne domy jednorodzinne o wyjątkowej konstrukcji, umożliwiającej komfortową zabudowę pochyłego terenu. Są wśród nich zarówno projekty domów parterowych bez poddasza lub z poddaszem użytkowym oraz ultranowoczesne projekty domów piętrowych, które ze względu na prostą konstrukcję ścian i dachów oraz duże przeszklenia od południa, spełniają zaostrzone wymogi dotyczące energooszczędności.

Projekt domu DCE OTULONY CE (DOM TK1-33) - idealny na pochyłą działkę

Projekt domu DCE OTULONY CE (DOM TK1-33) – idealny na pochyłą działkę

Projekty domów na skarpie to zwykle podpiwniczone projekty domów. Piwnica może pełnić różne funkcje, nie tylko techniczne czy gospodarcze. Adaptacja piwnicy przewiduje niekiedy nawet ulokowanie w niej pokoju mieszkalnego: hobby, bawialni, a nawet salonu, dzięki temu, że projekty domów na skarpie mają piwnice częściowe powyżej gruntu, z oknami bądź większymi przeszkleniami.

Projekt domu MT Amber 3 CE (DOM ST3-77) - idealny na pochyłą działkę

Projekt domu MT Amber 3 CE (DOM ST3-77) – idealny na pochyłą działkę

Projekty domów z kalenicą prostopadłą i równoległą do drogi

Kalenica to grzbiet dachu, gdzie zbiegają się przeciwległe połacie dachowe. Kalenica jest niezwykle ważnym elementem konstrukcji dachowej, zapewniającym odpowiednią wentylację dachu i pomieszczeń na poddaszu. Sposób jej wykonania odgrywa kluczową rolę dla estetyki i trwałości dachu. Kalenica jest również istotna z uwagi na to, że jest najwyżej położoną linią budynku, umożliwiającą określenie wysokości budynku. Warunki zabudowy często determinują wybór projekty właśnie pod względem kalenicy i jej usytuowania do drogi.

Projekt domu DN DARLENA (garaż dwustanowiskowy) CE (DOM PC1-71) z kalenicą równoległą do drogi

Projekt domu DN DARLENA (garaż dwustanowiskowy) CE (DOM PC1-71) z kalenicą równoległą do drogi

Projekty domów z kalenicą prostopadłą do drogi mają charakterystyczny szczyt na frontowej elewacji. Natomiast projekty domów z kalenicą równoległą do drogi mają wejście główne nie od strony szczytowej, tylko bocznej. W naszej największej bazie projektów gotowych znaleźć można projekty domów z kalenicą prostopadłą zarówno w zabudowie parterowej, jak i z poddaszem użytkowym czy z pełnym pietrem. Są tu projekty domów z garażem w bryle budynku lub bez garażu, w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym.

Projekt Dom przy Oliwkowej NH CE (DOM EB5-16) z kalenicą prostopadłą do drogi

Projekt Dom przy Oliwkowej NH CE (DOM EB5-16) z kalenicą prostopadłą do drogi

Projekty domów na działki o niestandardowym kształcie

Dla właścicieli nietypowych działek ciekawą propozycją, umożliwiającą optymalne zagospodarowanie terenu i jak najlepsze wykorzystanie dostępu do światła, są projekty domów o zróżnicowanych kształtach. Przykładem są projekty domów w kształcie litery L, U lub T. Takie projekty domów charakteryzuje nie tylko oryginalna bryła, ciekawie eksponująca budynek na działce, ale również możliwość bardzo komfortowego układu wnętrza. Strefa mieszkalna jest tu wyraźnie oddzielona od strefy gospodarczej z garażem jedno czy dwustanowiskowym. W osobnej części budynku znajduje się też często kotłownia za garażem.

Projekt domu HP San Diego B CE (DOM HP1-26) w kształcie litery L

Projekt domu HP San Diego B CE (DOM HP1-26) w kształcie litery L

Projekt domu DA 119 B CE (DOM DS4-98) w kształcie litery U

Projekt domu DA 119 B CE (DOM DS4-98) w kształcie litery U

Projekt domu TP Arteo CE (DOM TP1-84) w kształcie litery T

Projekt domu TP Arteo CE (DOM TP1-84) w kształcie litery T

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 17, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu