Start Arrow Wiadomości Arrow Oświetlenie salonu – przychylne aranżacji

Oświetlenie salonu – przychylne aranżacji

Pomieszczenia wielofunkcyjne, takie jak pokój dzienny, podlegają szczególnym zasadom aranżacyjnym. Jedna z nich dotyczy prawidłowego rozmieszczenia oświetlenia, które powinno jednocześnie spełniać indywidualne preferencje użytkowników salonu oraz tworzyć grę świateł i cieni, która uwydatni walory pomieszczenia oraz wykreuje całą przestrzeń. Przed Wami pomocne wskazówki od marki AQForm dotyczące źródeł światła, dzięki którym nie tylko uda się stworzyć odpowiedni klimat wielozadaniowego wnętrza, ale również stworzyć miejsce przyjazne dla wzroku.

Dobór odpowiedniej barwy światła

Warto zacząć od odwiecznego problemu w postaci koloru światła – barwa ciepła czy zimna? Od tej decyzji zależeć będzie nie tylko efekt oświetleniowej aranżacji, ale również samopoczucie i nastrój osób przebywających w strefie dziennej. W tym aspekcie można kierować się regułą mówiącą o dopasowaniu temperatury barwowej do poszczególnych aktywności wykonywanych w salonie.

W części pomieszczenia, która została zaaranżowana jako domowe biuro, sprawdzi się pobudzające do pracy światło zimne, na przykład w formie kinkietu SET RAW mini move czy też precyzyjna optyka oświetlenia RAFTER points. W okolicach kompleksu wypoczynkowego oraz jadalni lepiej jest postawić na ciepłe oświetlenie. W takiej aranżacji świetnie sprawdzają się LEDowe rozwiązania o temperaurze barwowej 2700K czy 3000K. Przykładem jest MODERN BALL, który, dzięki mlecznemu kloszowi, emituje światło rozproszone niemęczące wzroku.

Istotne jest umiejętne połączenie wszystkich stref oświetleniowych. Oprawy emitujące światło o innych temperaturach barwowych nie powinny być uruchamiane w tym samym momencie i ten aspekt obowiązkowo trzeba przewidzieć w momencie planowania poszczególnych źródeł światła.

Aby ułatwić sobie to zadanie, można również zainwestować w oświetlenie ze zmienną temperaturą barwową w postaci technologii Tunable-White, dzięki której w komfortowy sposób można dopasować barwę i natężenie światła do aktualnych potrzeb użytkowników strefy dziennej.

Oświetlenie warstwowe jako subtelne wydzielenie poszczególnych stref

Kluczową właściwością dobrze oświetlonego pomieszczenia jest możliwość wyznaczenia poszczególnych jego stref: stricte użytkowych, relaksacyjnych i dekoracyjnych. W trosce o komfort wizualny i dobrą kondycję wzroku oświetlenie zadaniowe, a więc intensywne źródła światła nakierowane na tak zwane powierzchnie robocze dobrze jest rozmieszczać w miejscach, które wymagają skupienia, a więc w otoczeniu stworzonym z myślą o pracy czy też w części jadalnianej. Wszędzie tam, gdzie w salonie będzie królował relaks, lepiej zdecydować się na miękkie światło rozproszone, które zapewni absolutne minimum jasności i pozwoli na zasłużony wypoczynek.

Przy aranżacji salonu nie można pominąć głównego światła, czyli oświetlenia ogólnego. Jego zadaniem jest zapewnienie takiej ilości światła, aby po zmroku korzystanie z pomieszczenia było równie komfortowe jak za dnia. Poza typowym oświetleniem ogólnym w salonie warto znaleźć miejsce również na oświetlenie dekoracyjne. Jego zaletą jest możliwość wyeksponowania wszystkich ozdobnych niuansów: oryginalnej roślinności, pamiątkowej galerii zdjęć i innych ciekawych elementów ornamentalnych. Doskonałym przykładem oświetlenia akcentującego są oprawy RAFTER WALL WASHER lub 1000 PRO, których światło łatwo skierować w stronę ściany.

Warto pamiętać również o tym, że oprawy same w sobie mogą stanowić funkcjonalne dekoracje. Dowodem na to są nastrojowe kinkiety GOLO lub MOLE, których cechą szczególną jest zdolność tworzenia na ścianie geometrycznych form świetlnych.

Oświetleniowa elastyczność w postaci szynoprzewodów

Oświetlenie strefy dziennej, oprócz pełnienia swoich oczywistych funkcji w postaci rozproszenia mroku czy podkreślenia aranżacji, może być również kompromisem pomiędzy wnętrzarskimi trendami a rozwiązaniami ponadczasowymi, które w prosty sposób da się modyfikować zgodnie z indywidualnymi preferencjami osób przebywających w salonie. Odpowiedzią na te wszystkie potrzeby jest system oparty na szynoprzewodach, którego podstawową zaletą jest minimum pracy i maksimum efektów.

Ten rodzaj światła pozwala zmienić aranżację oświetlenia bez konieczności ingerowania w instalację elektryczną oraz likwiduje problem nieestetycznych kabli, umożliwiając jednocześnie proste skierowanie źródła światła w dowolnym kierunku. Wszystko za sprawą zainstalowania na suficie specjalnych szyn, które zastępują klasyczne przewody zasilające oprawy, a także dzięki przesuwnym reflektorom podlegającym wysoce elastycznej regulacji. Takie rozwiązanie sprawia, że w jednej chwili cały system oświetleniowy może doświetlać centralne obszary strefy dziennej, a już za moment podkreślać kluczowe we wnętrzu detale.

Oświetlenie salonu – klucz każdej aranżacji, komfortowy podział stref, ukłon w stronę designu

Oświetlenie salonu wymaga kompleksowego przemyślenia, które uwzględni cały zamysł aranżacyjny, podkreślając wnętrzarski charakter i zwracając uwagę na jego newralgiczne aspekty. Równie istotnym czynnikiem jest wyznaczenie poszczególnych stref przestrzeni dziennej, które nie tylko wprowadzi do całej koncepcji harmonię, ale także ułatwi dobór odpowiednich opraw. Istotne jest także zastosowanie oświetlenia warstwowego oraz uwzględnienie temperatury barwowej.

Koniecznie należy pamiętać również o innowacyjnych rozwiązaniach, które będą odznaczać się swoją funkcjonalnością i dopełniającym wnętrze designem. Oprócz wspomnianych wcześniej szynoprzewodów warto przyjrzeć się bliżej ciekawej opcji zestawienia łączących różną optykę opraw hybrydowych RAFTER mix oraz ruchomych modułów PET. Taka kompozycja to swoisty kompromis pomiędzy funkcjonalnym rozświetleniem podłogi a skierowaniem światła w wybranych kierunkach. Zastosowanie się do powyższych zasad jest gwarancją stworzenia cieszącej oko, a przede wszystkim dbającej o nasz wzrok i dobrze oświetlonej strefy dziennej.

O firmie:

AQForm (wcześniej znany jako Aquaform Lighting Solutions) to nagradzana polska marka, w której portfolio można znaleźć nowoczesne oprawy oświetleniowe, potrafiące przemówić do emocji. Ma silną pozycję na rodzimym rynku w Polsce i jest wyraźnie obecna na wielu rynkach europejskich. Udało jej się wykreować wymowne i charakterystyczne wzornictwo, potrafiące skusić profesjonalistów, kreatorów trendów i konsumentów. AQForm jest częścią międzynarodowej grupy Delta Light, obejmującej swoją działalnością ponad 120 krajów. Jedną z wielu przyczyn sukcesów marki jest doskonałe wsparcie dla architektów, specjalistów branży oświetleniowej i użytkowników.

AQForm

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 2, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: fundamenty i plac budowy