Start Arrow Budowa domuArrow Pełne, przeszklone, a może przesuwne: wybieramy drzwi do kuchni

Pełne, przeszklone, a może przesuwne: wybieramy drzwi do kuchni

Do kuchni wciąż się wchodzi i wychodzi, wynosi i zanosi talerze, często z gorącym posiłkiem. W pomieszczeniu tym trwają też głośne domowe prace: zmywanie,stukanie naczyniami, w końcu gotowanie, które wiąże się także z różnymi zapachami. Jeżeli kuchnia w naszym domu czy mieszkaniu jest osobnym pomieszczeniem, warto dobrze przemyśleć wybór łatwych w użytkowaniu i zapewniających odpowiednią szczelność drzwi do kuchni.

Parametry drzwi do kuchni

Standardowe wymiary drzwi mają szerokość 60, 70, 80 lub 90 cm. Decydując o rozmiarze drzwi do kuchni, warto wziąć  pod uwagę wygodę i bezpieczeństwo. Wnoszenie toreb z zakupami czy wynoszenie talerzy do jadalni stanie się dużo bardziej komfortowe, jeśli zdecyduje się na większy 80 czy 90 cm rozmiar.

Należy pamiętać również, że między korytarzem a kuchnią nie powinno montować się progów, które mogą być niebezpieczne, szczególnie gdy w rękach trzymamy miskę gorącej zupy.

Drzwi skrzydłowe

Drzwi skrzydłowe to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Decydując się na nie w kuchni, warto jednak wziąć pod uwagę  kilka istotnych kwestii.

Istotny jest wybór między drzwiami prawymi a lewymi, z uwagi na to, jak zaplanowane są meble kuchenne. Drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Stojąc naprzeciw drzwi lewych (zakładając, że otwierają się w naszą stronę) mamy zawiasy po lewej, a klamkę po prawej stronie. Drzwi prawe (przy otwieraniu w naszą stronę) przeciwnie – zawiasy po prawej, a klamka po lewej stronie. Wybierzmy rozwiązanie, które nie będzie kolidować z rozmieszczeniem zabudowy kuchennej.

Jeżeli meble ustawione są jednak zarówno po prawej, jak i po lewej stronie, warto rozważyć montaż drzwi otwieranych na zewnątrz – tu jednak w korytarzu będziemy potrzebować więcej miejsca na manewrowanie skrzydłem drzwiowym. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – wychodząc z kuchni z talerzami, uchylone drzwi łatwiej nam będzie popchnąć ciałem, by się otworzyły.

(Decydując się na drzwi otwierane na zewnątrz czy do środka, pamiętajmy o wygodnym rozmieszczeniu włączników świata. fot. Dreamstime)

Drzwi przesuwne

Ciekawym rozwiązaniem do kuchni są drzwi przesuwne. Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie do małych wnętrz, szczególnie jeśli chodzi o system chowany w ścianę. Wymaga on jednak dostawienia drugiej ścianki z płyty kartonowo – gipsowej, tak by powstała ukryta przestrzeń na instalację kasety do systemu przesuwnego. W zamian jednak otrzymujemy puste ściany zarówno w kuchni, jak i w przedpokoju, które możemy dowolnie zaaranżować.

(Drzwi przesuwne mogą zarówno dzielić, jak i łączyć pomieszczenia w jedną przestrzeń. fot. Dreamstime)

Zaletą tego rozwiązania jest również to, że unikniemy sytuacji, gdy otwarte drzwi skrzydłowe z dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń będą na siebie zachodzić, co jest szczególnie istotne jeśli z korytarza przy kuchni wchodzi się również do innych wnętrz.

Trzeba jednak pamiętać, że aby otworzyć (przesunąć) takie drzwi zawsze potrzebna nam będzie jedna wolna ręka…

Drzwi łamane

Do kuchni rzadziej polecane są drzwi łamane (drzwi harmonijkowe). Po pierwsze ich użytkowanie może być trudne – rozwijanie i składanie drzwi za każdym razem, gdy przez nie przechodzimy będzie uciążliwe.

Po drugie, decydując się na drzwi łamane do kuchni potrzebować będziemy szerszego otworu drzwiowego – po otwarciu drzwi zmniejszą bowiem jego szerokość.

(Drzwi łamane to świetny pomysł na wydzielenie w kuchni stref gospodarczych. fot. Dreamstime)

Łamane drzwi harmonijkowe doskonale spełnią się jednak jako wejście do wydzielonej w kuchni spiżarni czy schowka gospodarczego. Manewrowanie nimi zajmuje mało miejsca, co daje możliwość wydzielenia niewielkiego pomieszczenia gospodarczego w małej kuchni.

Drzwi pełne czy przeszklone

Niemalże wszystkie rodzaje drzwi wewnętrznych dostępne są w wersji pełnej lub przeszklonej. Wybór powinniśmy uzależnić zarówno od aranżacji wnętrza, jak i jego wielkości – mała kuchnia zamknięta pełnymi drzwiami wyda nam się jeszcze mniejsza.

Drzwi przeszklone nadają wnętrzom lekkości. Warto je stosować we wnętrzach, które chcemy łączyć – np. salon z kuchnią, ale dając sobie możliwość oddzielenia pomieszczeń.

(Drzwi przeszklone zapewnią w pomieszczeniu więcej światła, co jest szczególnie pożądane, gdy urządzana jest mała kuchnia. fot. Dreamstime)

Ciekawe pomysły na drzwi do kuchni

Drzwi wewnętrzne do kuchni warto wyposażyć w dodatkowe opcje, by poprawić sobie komfort prac kuchennych. Na drzwiach do kuchni można zawiesić listwę, uzyskując dodatkowe miejsce na przechowywanie ręczników, ściereczek, czy kuchennych akcesoriów. Modele z zamontowaną w środku tablicą magnetyczną pomieszczą listę zakupów, a te z klapką w dole drzwi docenią czworonożni mieszkańcy.

(Pomocnym przy wyborze drzwi do kuchni może okazać się Konfigurator Drzwi Vox, zostawiając nam swobodę wyboru rozmaitych opcji, które ułatwią wiele kuchennych aktywności. fot. Drzwi i podłogi VOX)

Jeżeli kupimy drzwi „surowe”, możemy pomalować je specjalną farbą tablicową. Może być ona stosowana na gruntowanych podłożach drewnianych, drewnopochodnych, z niektórych tworzyw sztucznych oraz metalowych. Kuchnia to idealne miejsce do jej zastosowania – na drzwiach będziemy mogli zapisać listę zakupów czy ważniejsze terminy i daty.

(Farby tablicowe to świetny pomysł na wystrój kuchni. fot. Benjamin Moore)

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 30, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mika Odpowiedz 2015-06-15 15:57:43

Świetnym rozwiązaniem są drzwi wahadłowe. Otwierają się zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz kuchni. Nawet mając pełne ręce naczyń można je samodzielnie otworzyć

Ewa Odpowiedz 2015-03-20 16:05:07

Fajny pomysł z drzwiami przesuwnymi w kuchni. Nie zajmują miejsca na żadnej ze ścian no i bardzo ciekawie całość wygląda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant