Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Podłoga drewniana w kuchni – jakie drewno wybrać?

Podłoga drewniana w kuchni – jakie drewno wybrać?

Wystrój kuchni powinien przewidywać materiały odporne na wilgoć, łatwe do utrzymania w czystości i oczywiście estetyczne. Urok drewnianej podłogi docenią miłośnicy zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Czy jednak drewno spełnia pozostałe warunki stawiane materiałom wykończeniowym do kuchni? Na co zwrócić uwagę wybierając podłogi drewniane?

Drewno w kuchni musi być wytrzymałe, twarde, odporne na zmiany temperatury i wilgotności. Powinno również być odporne na częste ścieranie detergentami. Podłoga z drewna musi być odpowiednio zabezpieczona, zaimpregnowana, często kilkoma warstwami.

Z rodzimy gatunków drewna na podłogi w kuchni można polecić twardy dąb, buk czy klon. Bez względu na wybrany gatunek, podłogi drewniane trzeba odpowiednio zaimpregnować.

Autor: DLH Poland

Deski wielowarstwowe natomiast nie pracują tak mocno, jak drewno lite, zachodzi więc mniejsze ryzyko wybrzuszenia się podłogi w kuchni. Deski są zabezpieczone przez wielorazowe lakierowanie, a ich montaż i pielęgnacja jest łatwiejsza niż w przypadku tradycyjnego parkietu i litej deski.

Autor: Torlys

Panele laminowane to produkty drewnopochodne, ale nie są polecane do kuchni, w której skupia się całe życie domowników. Jeżeli kuchnia nie jest często użytkowana, możemy zastosować bardzo estetycznie wyglądające panele, pamiętając, by wybierać te o klasie ścieralności AC3 lub AC4.

Autor: Torlys

Co wybrać? Olej czy lakier do drewna? Olejowane podłogi są bardziej naturalne, zarówno w wyglądzie, jak i w dotyku zachowują naturalny urok drewna. Lakierowane podłogi zaś dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, szczególnie jeśli wybierzemy lakier na wysoki połysk.

Autor: DLH Poland

Olej do drewna zabezpiecza podłogi przed wilgocią, plamami, a drobne uszkodzenia podłogi można zabezpieczyć kładąc nową warstwę oleju tylko na ten fragment. Niestety, aby olejowanie było skuteczne, należy je regularnie powtarzać, nawet co 6 miesięcy.

Autor: Indeco

Drewno pokryte warstwą lakieru jest odporne na promienie UV, a ewentualne zabrudzenia na jego powierzchni są dużo łatwiejsze do usunięcia. Trwałość powłoki stworzonej przy pomocy lakieru wynosi od kilku do kilkunastu lat. Jednak bezpośredni kontakt z wodą - np. zdarzające się czasem awarie w kuchni - narażają drewniane podłogi na zdzieranie się warstwy lakieru. Wtedy konieczne będzie położenie nowego lakieru na całej powierzchni podłogi. Nie powinno się lakieru stosować również na podłodze przy ciągu roboczym - chodzenie tam i z powrotem szybko wytrze lakierowaną posadzkę.

Autor: Parkiety Szczecin

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 28, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

mika Odpowiedz 2017-11-18 10:33:06

ja mam z artcore i jestem zachwycona. drewniana podłoga ma swój niepowtarzalny urok, wybrałam jodełkę i sprawdza się bardzo dobrze

KA Odpowiedz 2015-10-28 21:43:06

@ains: a którą masz podłogę z baltic wood? Ja jestem na etapie wyboru podłogi do kuchni i zastanawiam się nad drewnem właśnie.

ains Odpowiedz 2015-07-15 22:01:20

Mam drewniane podłogi w całym mieszkaniu i nie narzekam, Są przepiękne i wytrzymałe, wystarczy tylko pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Uwielbiam ciemne kolory dlatego skusiłam się na olejowane podłogi, a wszystko czego potrzebowałam mam od Baltic. Myślę, że ciemna podłoga nada elegancji każdemu wnętrzu :) Cociaż przyznam, że miałam chęć dać białą podłogę do kuchni...

Drewniane klepki podłogowe znów modne | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-09 10:21:21

[...] Podłoga drewniana w kuchni – jakie drewno wybrać? Wystrój kuchni powinien przewidywać materiały odporne na wilgoć, łatwe do utrzymania w czystości i o...więcej [...]

Parkiet Przemysłowy - ciekawa alternatywa drewnianej podłogi | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-10 16:27:54

[...] Podłoga drewniana w kuchni – jakie drewno wybrać? Wystrój kuchni powinien przewidywać materiały odporne na wilgoć,... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty