Start Arrow Budowa domuArrow Polecane projekty domów jednorodzinnych do budowy etapami

Polecane projekty domów jednorodzinnych do budowy etapami

Ile pokoi będzie potrzebować powiększająca się rodzina? Jaki projekt wybrać na małą lub wąską działkę? Jak ograniczyć koszty budowy i utrzymania? Decydując się na budowę domu młoda rodzina mierzy się z wieloma wątpliwościami. Jaki projekt domu będzie dla niej najlepszy?

Projekty domów parterowych są chętnie poszukiwane wśród osób, które zamiast zakupu mieszkania w bloku decydują się na budowę domu. Z uwagi na popularność niewielkich lub wąskich działek, które powstają z podziału większych gruntów zarówno w mieście, jak i na terenach podmiejskich, domy te muszą mieć jednak ograniczoną powierzchnię. Niemniej, bogata oferta projektów małych parterówek umożliwia budowę wygodnego i funkcjonalnego domu dla dwu czy trzyosobowej rodziny.

Projekt domu AC Astrid (mała) II G2 CE (DOM AF8-10) z poddaszem do adaptacji

Projekt domu AC Astrid (mała) II G2 CE (DOM AF8-10) z poddaszem do adaptacji

Młodzi rodzice z małym dzieckiem doceniają komfort życia, jaki daje dom parterowy. Brak schodów wewnętrznych  zapewnia dostęp do wszystkich pomieszczeń  nawet najmłodszym domownikom, a naturalne powiększenie części mieszkalnej o ogród daje swobodę aranżacji bezpiecznej, przydomowej przestrzeni.

Komfortowa, ale mała parterówka wydaje się najlepiej zapewniać obecne wymagania młodej rodziny. Trudność polega jednak na oszacowaniu swoich przyszłych potrzeb. Wraz z powiększeniem się rodziny czy dorastaniem dzieci ograniczona powierzchnia użytkowa może okazać się niewystarczająca. Rozwiązaniem staje się rozbudowa dotychczasowego domu o nową powierzchnię. W przypadku projektów parterowych jest to jednak dosyć trudne i kosztowne, a czasem wręcz niemożliwe.

Projekt domu ARP TRYTON B CE (DOM AP2-11) z poddaszem do adaptacji

Projekt domu ARP TRYTON B CE (DOM AP2-11) z poddaszem do adaptacji

Trzeba pamiętać o ograniczeniach, jakie daje działka. Większy dom parterowy może po prostu nie zmieścić się na wąskiej czy małej działce, której właścicielami są najczęściej młodzi ludzie. Możliwą opcją pozostaje wtedy dobudowa piętra. Ale i tu młodą rodzinę czekają utrudnienia, jeżeli projekt domu nie był przygotowany do późniejszej rozbudowy. Choć dziś nie buduje się domów wielopokoleniowych, to jeśli rodzina będzie się powiększać warto wybrać projekt mniejszy, ale dający szansę łatwej rozbudowy lub etapowania prac przez możliwość zamieszkania na parterze i wykończenia poddasza w późniejszym terminie.

Projekt domu DL Heros bez garażu CE (DOM RK1-10) z poddaszem do adaptacji

Projekt domu DL Heros bez garażu CE (DOM RK1-10) z poddaszem do adaptacji

Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji

W naszej pracowni wyselekcjonować można specjalną grupę projektów do budowy etapami. Warto bowiem pamiętać, że dobre projekty domów do rozbudowy w późniejszym terminie powstają już na etapie opracowania dokumentacji. W takich projektach adaptacja nie stwarza większych problemów. Architekt przewidział już bowiem odpowiedni kąt nachylenia dachu, wysokość ścianki kolankowej, od której zależy powierzchnia użytkowa poddasza czy konstrukcję więźby dachowej. Projekt do adaptacji przewiduje również optymalny projekt schodów wewnętrznych, które przed rozbudową mogły być zastąpione prostymi i tanimi schodami strychowymi. W domu z użytkowym poddaszem muszą być one już w pełni wygodne, bezpieczne i zgodne z przepisami, jednocześnie nie odbierając za wiele cennej powierzchni mieszkalnej. 

Projekt domu AC Swen CE (DOM AF8-12) z poddaszem do adaptacji

Projekt domu AC Swen CE (DOM AF8-12) z poddaszem do adaptacji

Komfortowy i przejrzysty układ wnętrza

W projektach na parterze, oprócz części rodzinnej z salonem i kuchnią, znajduje się dodatkowy pokój, będący sypialnią bądź pokojem dziecięcym i oczywiście łazienka. Trendy wnętrzarskie wskazują otwarte, przestronne przestrzenie jako jedyne słuszne rozwiązanie aranżacyjne, sprzyjające rodzinnej atmosferze. W przypadku domu parterowego nie zawsze jednak jest to najlepszą opcją.

Projekt domu ARC Łucja bez garażu CE (DOM AR9-08) z poddaszem do adaptacji

Projekt domu ARC Łucja bez garażu CE (DOM AR9-08) z poddaszem do adaptacji

Kiedy dodatkowy pokój przeznaczony jest dla dziecka, salon może służyć rodzicom także jako sypialnia. Wtedy otwarta przestrzeń, połączona z jadalnią i kuchnią nie jest dla nich komfortowa. Dobrym rozwiązaniem jest projekt z zamkniętymi pomieszczeniami, które otworzyć można poprzez proste usunięcie ścian działowych na etapie późniejszej adaptacji poddasza. Ograniczony budżet na budowę domu sprawia, że coraz rzadziej budowane są domy z podpiwniczeniem. Piwnica może bowiem zwiększyć koszt budowy nawet o 30%. Funkcję pomieszczeń piwnicznych muszą jednak wtedy pełnić dodatkowe pomieszczenia gospodarcze na parterze. Dom bez schowków, garderoby czy kotłowni może być po prostu niefunkcjonalny, dlatego i o nich należy pamiętać, wybierając idealny projekt. Niekiedy wystarczą funkcjonalne schowki w przedpokoju czy szafy wnękowe w wiatrołapie.

Projekt domu AC Tanita II G2 CE (DOM AF9-64) z poddaszem do adaptacji

Projekt domu AC Tanita II G2 CE (DOM AF9-64) z poddaszem do adaptacji

Późniejsza adaptacja poddasza na cele mieszkalne umożliwia już stworzenie wygodnej przestrzeni dla kilkuosobowej rodziny. Strefa nocna całkowicie przeniesiona jest wtedy na piętro, dając poczucie prywatności i intymności wszystkim domownikom. Sypialnie i pokoje dziecięce na poddaszu oddalone są od gwarnej, rodzinnej strefy dziennej na parterze.

Dodatkowy pokój na parterze można wtedy zaadaptować na domowy gabinet, pokój hobby czy przeznaczyć go dla gości. Sąsiedztwo łazienki umożliwia również zamieszkanie tam po latach starszego rodzica – życie może bowiem zweryfikować nasze plany i niewielki dom parterowy może stać się i budynkiem wielopokoleniowy.

Projekt domu ARP FIDEL CE (DOM AP2-05) z poddaszem do adaptacji

Projekt domu ARP FIDEL CE (DOM AP2-05) z poddaszem do adaptacji

Projekty domów tanich w budowie i utrzymaniu

Projekty domów parterowych z poddaszem do późniejszej adaptacji pozwalają rozłożyć koszty budowy na etapy, między którymi niekiedy mija wiele lat. Już to powoduje, że budżet młodej rodziny nie jest mocno nadszarpnięty. Warto jednak pamiętać, że i odpowiedni projekt domu może ograniczać wydatki na budowę domu.

Oszczędności nie powinno się szukać na placu budowy, warto natomiast poszukać takiego projektu, w którym już podczas opracowania zastosowano rozwiązania sprzyjające szybkiej i prostej, a co za tym idzie, i tańszej budowie. Naszym klientom, jak mantrę powtarzamy, że im prostsza konstrukcja ścian i dachu budynku, tym mniejsze koszty budowy. Nowości projektowe w naszym biurze wydają się wychodzić naprzeciw tej zasadzie – nowoczesne domy charakteryzuje prosta, oszczędna bryła pokryta dwuspadowym dachem.

Projekt domu PT TRYPOLIS 7 CE (PT TRYPOLIS 7 CE) z poddaszem do adaptacji

Projekt domu PT TRYPOLIS 7 CE (PT TRYPOLIS 7 CE) z poddaszem do adaptacji

Taka konstrukcja sprzyja także energooszczędności, gdyż ryzyko powstawania nieszczelności między przegrodami budowlanymi jest mocno zredukowane. Dom, w którym nie dochodzi do strat ciepła przez ściany czy dach nad poddaszem jest łatwiejszy i tańszy do ogrzania. 

Chcąc poprawić efektywność energetyczną budynku, a tym samym ograniczyć koszty jego utrzymania, należy dobrze przemyśleć usytuowanie go na działce. W naszym biurze oferujemy klientom bezpłatną analizę warunków zabudowy i pomoc w wyborze najlepszego projektu, dostosowanego nie tylko do potrzeb rodziny, ale i warunków lokalnych czy gminnych. Warto duże przeszklenia stosować wyłącznie na południowej czy południowo-zachodniej elewacji, skąd dociera najwięcej światła słonecznego. Północna strona powinna do minimum ograniczać liczbę okien.

Ściana bez otworów okiennych pomoże usytuować dom na wąskiej działce, z zachowaniem obowiązkowych odległości od granicy działki. Doprojektowanie czy rezygnacja z okien jest możliwa na etapie adaptacji projektu.

Projekt domu AC Flo II CE (DOM AF6-78) z poddaszem do adaptacji

Projekt domu AC Flo II CE (DOM AF6-78) z poddaszem do adaptacji

Adaptacja jest obowiązkowa dla projektów gotowych. Stworzone są one bowiem na podstawie standardowych warunków glebowych czy klimatycznych, a architekt adaptujący dostosowuje je do lokalnej sytuacji. Na etapie adaptacji można również wprowadzić i inne zmiany, dopasowujące projekt do potrzeb młodej rodziny. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów przy wyborze domu, który wymagać będzie jedynie obowiązkowych zmian, wynikających z warunków gruntowych, by niepotrzebnie nie zwiększać kosztów całej inwestycji.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 15, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty