Start Arrow Budowa domuArrow Projekt średniego domu dla rodziny 2+2. Na co zwracać uwagę wybierając najlepszy dom dla małej rodziny?

Projekt średniego domu dla rodziny 2+2. Na co zwracać uwagę wybierając najlepszy dom dla małej rodziny?

Rodzina 2+2 ma do wyboru tysiące projektów domów, które spełnią jej wszystkie potrzeby mieszkaniowe. DOM.pl oferuje jej zarówno projekty małych domów, tanich w budowie i użytkowaniu, które są świetną alternatywą do zakupu mieszkania w bloków, jak i większe domy, zapewniające komfort na najwyższym poziomie. Szczególnie polecane projekty domów dla małej rodziny to projekty średnich domów, o powierzchni 120-150 mkw, które opracowane zostały z troską o codzienną wygodę i wysoką funkcjonalność. Na co zwracać uwagę podczas wyboru takiego projektu?

Dom z poddaszem użytkowym czy dom piętrowy?

Domy dwukondygnacyjne cieszą się dużą popularnością wśród rodzin, planujących budowę domu. Wpływ na to ma wiele czynników, jednak największe znaczenie ma fakt, że dom z poddaszem użytkowym czy dom piętrowy może być dużym, komfortowym i funkcjonalnym budynkiem nawet na niewielkiej działce. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej, a biorąc pod uwagę wielkość działek pod zabudowę w miastach, mogą okazać się jedyną możliwością dla kilkuosobowej rodziny.

Projekt domu piętrowego AC EX 2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-70)

Projekt domu piętrowego AC EX 2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-70)

Projekt domu piętrowego AC EX 10 (z wiatą) soft CE (DOM AF8-86)

Projekt domu piętrowego AC EX 10 soft CE (DOM AF8-86)

Domy z poddaszem lub piętrowe umożliwiają bardzo czytelny podział wnętrza na strefy. Parter domu przeznaczony jest na komfortową strefę dzienną, dostępną dla wszystkich domowników. Najpopularniejszym rozwiązaniem w niej jest kuchnia otwarta na salon połączony z jadalnią. Parter uzupełnia strefa gospodarcza, a poddasze czy piętro w całości zarezerwowane są na pokoje prywatne: sypialnie, łazienki i garderoby.

Decydując się na projekt z poddaszem lub piętrowy warto przemyśleć posiadanie dodatkowego pokoju na parterze. Dla rodziny z małymi dziećmi często może on służyć jako sypialnia – wtedy maluchy nie będą musiały pokonywać schodów. W późniejszych latach pokój przeznaczyć można na gabinet lub pokój gościnny.

Projekt domu z poddaszem DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60)

Projekt domu z poddaszem DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60)

Projekt domu DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60) - gabinet na parterze

Projekt domu DN Lisandra 2M CE – gabinet

W strefie nocnej największy komfort zapewniają projekty domów piętrowych, oddające domownikom do dyspozycji pełną powierzchnię pomieszczeń, które dzięki temu są łatwe do aranżacji. W domach z poddaszem ograniczają ją skosy, jednak nadają one wnętrzom dodatkowego uroku i umożliwiają oryginalny wystrój. Budowę domu piętrowego ograniczać mogą jednak Warunki Zabudowy, szczególnie, jeśli chodzi o nowoczesne domy piętrowe z płaskim dachem. Projekt z poddaszem z dachem skośnym w naszej strefie klimatycznej można budować niemalże wszędzie.

Polecane projekty domów parterowych dla rodziny 2+2

Duża liczba inwestorów wciąż jednak decyduje się na budowę domu parterowego. Ma na to wpływ konstrukcja bez schodów wewnętrznych, lokująca wszystkie pomieszczenia na jednej kondygnacji. Doceniają to młode rodziny, chcące najmłodszym domownikom zapewnić komfort i bezpieczeństwo poruszania się po wszystkich wnętrzach.

Projekt domu parterowego MT Ariel 6 CE (DOM MS3-91)

Projekt domu parter. MT Ariel 6 CE (DOM MS3-91)

Projekt domu parterowego HP San Francisco C CE (DOM HP1-45)

Projekt domu parterowego HP San Francisco C CE (DOM HP1-45)

Polecane projekty domów parterowych dla rodziny 2+2 opracowane są w ten sposób, by w nich również można było klarownie oddzielić strefę dzienną od nocnej. Umowną granicę tworzy w nich wygodny hol z łazienkami, zapewniający w sypialniach spokój i prywatność.

Niektóre projekty domów parterowych dla małej rodziny mają ponadto oddzieloną sypialnię rodziców od pokojów dziecięcych. To również rozwiązanie warte przemyślenia, szczególnie dla rodziny ze starszymi już pociechami, gwarantujące dorosłym domownikom dodatkowe poczucie intymności, a dzieciom – większej swobody.

Projekt domu parterowego ARP FABIAN CE (DOM AP2-32)

Projekt domu parterowego ARP FABIAN CE (DOM AP2-32)

Projekt domu ARP FABIAN CE (DOM AP2-32) od środka

Projekt domu ARP FABIAN CE (DOM AP2-32)

Ciekawa alternatywa – projekty domów z poddaszem do późniejszej adaptacji

Dobry dom dla rodziny 2+2 to także dom parterowy z poddaszem do adaptacji w późniejszym terminie. Na pierwszym etapie, gdy para dopiero planuje dzieci lub gdy potrzebują one jeszcze stałej opieki rodziców, komfort mieszkania zapewnia parter z jedną lub dwiema sypialniami. Adaptacja poddasza w późniejszym terminie stworzy dodatkową powierzchnię na sypialnię dziecięce i sypialnię rodziców, a pokój na parterze będzie mógł zostać przeznaczony na bawialnię, gdzie cała rodzina będzie mogła spędzać wspólnie czas.

Projekt domu ED E-156 CE (DOM ED1-58) z poddaszem do adaptacji

Projekt domu ED E-156 CE (DOM ED1-58) z poddaszem do adaptacji

Projekt domu ED E-156 CE (DOM ED1-58) - poddasze do adaptacji

Projekt domu ED E-156 CE – poddasze

Adaptacja poddasza zaplanowana jest już na etapie opracowania projektów, dlatego nie przysparza większych trudności. Architekci zadbali o odpowiednią wysokość ścianki kolankowej, zaplanowali miejsce na schody czy okna poddaszowe. Takie projekty domów przewidują często wyższą kondygnację jako otwartą, dużą przestrzeń. Daje to domownikom możliwość dowolnej aranżacji poddasza, dostosowującej przestrzeń do indywidualnych potrzeb rodziny.

Projekty domów z tarasem

Dom dla rodziny 2+2 nie może obejść się bez tarasu, łączącego wnętrza z ogrodem. Taras na parterze, wypełniony słońcem, z dala od zgiełku ulic stanie się miejscem rodzinnego, intymnego wypoczynku i zabawy najmłodszych.

Projekt domu parterowego AC Flori III CE (DOM AF1-63)

Projekt domu parterowego AC Flori III CE (DOM AF1-63)

Projekt domu AC Flori III CE (DOM AF1-63) od strony ogrodu

Projekt domu AC Flori III CE (DOM AF1-63) od strony ogrodu

Planując taki dom, warto rozważyć częściowe zadaszenie tarasu. Dach stosuje się poza obszarem przeznaczonym na okna, tak, by nie zacieniał sąsiedniego pomieszczenia. Dzięki temu taras może być wykorzystywany przez cały rok, a do wnętrz będzie dochodziło słońce.

Projekty domów z garażem w bryle budynku

Projekt domu dla małej rodziny powiększony jest zwykle o garaż, harmonijnie wkomponowany w bryłę bądź dobudowany do jednego z jej boków. Coraz większą popularnością, szczególnie w miastach, cieszą się także projekty domów z garażem z przodu, wysuniętym poza linię budynku, zapewniające domownikom dodatkowe oddzielenie od gwaru ulicy.

Projekt domu piętrowego TP Karat CE (DOM TP2-09)

Projekt domu piętrowego TP Karat CE (DOM TP2-09)

Projekt domu TP Karat CE (DOM TP2-09) - duży garaż

Projekt domu TP Karat CE – duży garaż

Dla rodziny 2+2, w której oboje rodziców mają swój samochód, dobrym rozwiązaniem są duże garaże dwustanowiskowe. Dla gospodarstwa z jednym autem też warto przemyśleć większy garaż, np. o szerokości 1,5 miejsca parkingowego. To doskonałe rozwiązanie, gdyż oprócz samochodu w garażu będzie można przechowywać rowery dla całej rodziny czy inny sprzęt sportowy.

Prawidłowe rozmieszczenie wnętrz

Dla komfortu mieszkania bardzo istotny jest prawidłowy układ wnętrz względem stron świata. Strefa dzienna, bez względu na to, czy w domu parterowym czy dwukondygnacyjnym, powinna mieć okna skierowane na południową stronę, skąd w ciągu dnia dochodzi najwięcej światła słonecznego. Wypełniony słońcem salon i taras to fantastyczne miejsce na rodzinny relaks i wypoczynek na świeżym powietrzu.

Projekt domu z poddaszem CPT Koncept 18 CE (DOM CP1-18)

Projekt domu z poddaszem CPT Koncept 18 CE (DOM CP1-18)

Projekt domu CPT Koncept 18 CE (DOM CP1-18) od środka

Projekt domu CPT Koncept 18 CE od środka

Warto wybrać taki projekt domu, by garaż stanowił dodatkową barierę termiczną dla wnętrz, chroniąc je przed wiatrem i chłodem. Ulokowanie garażu na północnej elewacji sprawi zdecydowanie poprawi efektywność energetyczną budynku. Za nim powinna znajdować się kuchnia (warto przemyśleć do niej łatwy dostęp z garażu, który ułatwi przenoszenie zakupów), która z uwagi na przeprowadzane w niej prace, najczęściej jest najcieplejszym pomieszczeniem w domu.

Wybierając miejsce na sypialnię rodziców, warto skupić się na wschodniej stronie – w ciągu dnia pomieszczenie nie będzie nadmiernie nasłonecznione, dzięki czemu i wieczorem przyjemniej się będzie w nim zasypiać. Pokoje dziecięce, które służą nie tylko jako sypialnia, ale także pokój do nauki, zabawy i przyjmowania gości, powinny mieć zapewnią większą ilość słońca. W domach z poddaszem lub piętrowych warto je usytuować nawet na południowej stronie, dbając jednocześnie o odpowiednie osłony okienne, które pomogą regulować ilość światła i ciepła, napływające z okna.

Strefa gospodarcza w domu jednorodzinnym

Wygodny i funkcjonalny dom dla małej rodziny 2+2 nie może się obejść bez praktycznej strefy gospodarczej. Już na etapie wyboru projektu warto pomyśleć o dodatkowych pomieszczeniach, takich jak garderoby, spiżarnia przy kuchni, schowek na narzędzia ogrodowe czy sezonowy sprzęt sportowy, a także wybrać miejsca na montaż pojemnych szaf wnękowych. Szafa na odzież wierzchnią może znaleźć się w wiatrołapie, który powinien być pomieszczeniem wygodnym i stosunkowo dużym. Rodzina z dziećmi doceni komfortowe wejście do budynku, w którym oprócz płaszcza czy butów będzie można pozostawić wózek dziecięcy.

Projekt domu z poddaszem ARP PUK 3 CE (DOM AP2-02)

Projekt domu z poddaszem ARP PUK 3 CE (DOM AP2-02)

Projekt domu ARP PUK 3 CE (DOM AP2-02) - kotłownia za garażem

Projekt ARP PUK 3 CE – kotłownia za garażem

W projektach, a szczególnie w tych zaplanowanych z ogrzewaniem na paliwo stałe, nie można zapoznać także o kotłowni. Najlepiej, gdy znajduje się ona za garażem i posiada osobne wyjście na zewnątrz. Takie ulokowanie kotłowni pozwala zachować optymalny układ wnętrza, oddzielający strefę mieszkalną od gospodarczej.

Najlepsze projekty domów dla rodziny 2+2

Gotowe projekty domów jednorodzinnych to tysiące doskonale opracowanych dokumentacji architektonicznych, z troską o najwyższy komfort mieszkańców. Spośród nich można wybrać projekt idealnie dostosowany do potrzeb każdej, mniejszej czy większej rodziny.

więcej porad w temacie  znajdziesz na stronie: https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-172422-jaki-dom-dla-4-osobowej-rodziny.html

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 2, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny