Start Arrow Budowa domuArrowProjekt domuArrow Projekty domów parterowych na wąską działkę. Jak wybrać komfortowy dom na trudny teren?

Projekty domów parterowych na wąską działkę. Jak wybrać komfortowy dom na trudny teren?

Wąskie działki, spotykane najczęściej w miastach lub powstałe w wyniku podziału większych gruntów, nie są najłatwiejsze do zabudowy. Niemniej szeroka oferta na projekty domów na wąską działkę umożliwia znalezienie idealnego projektu, dopasowanego zarówno do potrzeb rodziny, jak i warunków zabudowy. Choć projekty domów na wąską działkę najczęściej występują jako domy z poddaszem użytkowym czy domy piętrowe, to i dla miłośników parterowej zabudowy znajdą się gotowe projekty, które świetnie sprawdzą się na parceli o niewielkiej szerokości.

Aby optymalnie zagospodarować wąski teren, powierzchnia zabudowy domu jednorodzinnego powinna być niewielka w stosunku do względnie dużej powierzchni użytkowej. Dlatego projekty domów na wąską działkę najczęściej przewidują rozkład wnętrz na dwóch kondygnacjach. Popularność parterówek sprawia jednak, że architekci tworzą także znakomite projekty domów parterowych na wąską działkę, nawet taką, której szerokość nie przekracza 16 metrów.

Projekt domu SD Toroni B CE (DOM SD1-96)

Projekt domu SD Toroni B CE (DOM SD1-96)

Warunki zabudowy wąskiej działki

Decydując się na projekty domów parterowych na wąską działkę w pierwszej kolejności należy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub – w przypadku, gdy gmina nie ma uchwalonego planu – wystąpić z wnioskiem o wydanie Warunków Zabudowy. Z tych dokumentów wynika bowiem, jaki dom można budować na danym terenie oraz jak właściwie go usytuować względem granic działki. 

Warto pamiętać, że przepisy pozwalają zbudować dom jednorodzinny na działce o szerokości nie większej niż 16 m nawet w odległości 1,5 m (a nie 3 m) od granicy działki (dla ściany bez otworów okiennych i drzwiowych), ale pod warunkiem, że wynika to z warunków zabudowy.

Projekt domu SD Okinawa A CE (DOM SD1-08)

Projekt domu SD Okinawa A CE (DOM SD1-08)

Projekty domów parterowych na wąską działkę

Projekty domów parterowych na wąską działkę zaplanowane są najczęściej w kształcie długiego prostokąta, tak by na jednej kondygnacji zmieścił się ciąg pomieszczeń komfortowy dla kilkuosobowej rodziny. Takie projekty najczęściej mają kalenicę zwróconą prostopadle do drogi, na etapie adaptacji architekt może jednak dostosować projekt do narzuconego przez gminę prawidłowego usytuowania budynku. Charakterystyczna jest również „ślepa ściana” czyli jednak elewacja pozbawiona otworów okiennych czy drzwiowych, która umożliwia bliższe usytuowanie budynku od granicy działki.

Warto pamiętać, że likwidację okien z jednej strony można przeprowadzić na etapie obowiązkowej adaptacji projektu gotowego, jeśli wybrany projekt domu nie przewiduje „ślepej ściany”. Adaptacja projektu polega właśnie na dostosowaniu gotowej dokumentacji do warunków zabudowy. Oczywiście im bardziej projekt zbliżony jest do zapisów gminnych, tym jego adaptacja będzie szybsza i tańsza.

Rezygnując z okien z jednej strony należy jednak pamiętać, że być może konieczne będzie doprojektowanie dodatkowych okien na innej elewacji lub powiększenie istniejących otworów. Powierzchnia okien w domu jednorodzinnym musi bowiem być zgodna z przepisami, które mówią, że wielkość okien w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi (np. sypialnie, pokoje dzienne) nie może być mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi w tym pomieszczeniu. 

Projekt Dom przy Przyjemnej 2 bis CE (DOM EB4-16)

Projekt Dom przy Przyjemnej 2 bis CE (DOM EB4-16)

Poddasze do adaptacji w późniejszym terminie

Uzyskanie funkcjonalnego i wygodnego podziału wnętrza na strefę dzienną i nocną, zaplanowanego na jednej kondygnacji, sprawia, że projekty domów na wąską działkę to najczęściej domy, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 120-130 mkw. Dla osób potrzebujących większej powierzchni idealnym rozwiązaniem wydają się być projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji. Rozbudowa domu o poddasze użytkowe może być przeprowadzona w późniejszym terminie, w zależności od potrzeb powiększającej się rodziny. 

Aby prace adaptacyjne nie stwarzały większych problemów warto już przy wyborze projektu pomyśleć o jego ewentualnej rozbudowie. Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji już w czasie opracowania mają dobrany odpowiedni kąt nachylenia dachu, wysokość ścianki kolankowej czy układ konstrukcyjny więźby dachowej. Przewidziane jest w nich również najbardziej komfortowe miejsce na schody.

Projekt domu SD Sumatra B CE (DOM SD1-87)

Projekt domu SD Sumatra B CE (DOM SD1-87)

Trudna działka nie wymaga już indywidualnego projektu. Szeroka oferta na gotowe projekty domów na wąską działkę umożliwiają dobór idealnego rozwiązania na każdy teren. Projekty domów parterowych, również te z garażem w bryle budynku lub w podpiwniczeniu, stanowią ich atrakcyjną część.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 6, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: projekt domu

Obejrzyj zdjęcia domowników