Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów piętrowych na każdą działkę? Jakie ograniczenia stawiają Warunki Zabudowy?

Projekty domów piętrowych na każdą działkę? Jakie ograniczenia stawiają Warunki Zabudowy?

Od kilku sezonów widoczne jest zwiększenie zainteresowania domami piętrowymi. Po latach niełaski, związanej ze skojarzeniami z brzydką i nieszczelną PRL-owską „kostką”, projekty domów piętrowych coraz częściej wybierane są przez osoby, planujące wygodny dom jednorodzinny. Zalet piętrowej zabudowy jest całe mnóstwo, niekiedy jednak realizację wymarzonego domu piętrowego ograniczają Warunki Zabudowy, wydane przez gminę.

Duży dom na małą działkę

Projekty domów piętrowych to optymalne rozwiązanie, gdy potrzebujemy dużego, wygodnego domu dla kilkuosobowej rodziny, który jednocześnie zajmuje niewiele miejsca na działce. Powierzchnia zabudowy domu piętrowego jest znacznie mniejsza niż domu parterowego o tej samej powierzchni użytkowej.

W porównaniu z domami z poddaszem, projekty piętrowe charakteryzuje pełne piętro, które ułatwia aranżację wnętrz i zapewnia maksymalną wygodę mieszkańcom. Nieograniczona przez skosy powierzchnia piętra jest większa, bardziej ustawna i doskonale doświetlona przez standardowe okna pionowe.

Budowa domu piętrowego na małej działce umożliwi aranżację przydomowego ogrodu, łatwiej będzie również zaplanować wygodny podjazd do garażu, jeżeli wybierzemy projekty domów z garażem w bryle budynku.

Projekt domu AC EX 5 G1 ENERGO PLUS CE (DOM AF2-84)

Projekt domu AC EX 5 G1 ENERGO PLUS CE (DOM AF2-84)

Projekt domu DA 310 B CE (DOM DS4-63)

Projekt domu DA 310 B CE (DOM DS4-63)

Wygodny dom na wąską działkę

Projekty domów piętrowych to świetne rozwiązanie również na wąską działkę. Zaplanowane w regularnej bryle na rzucie w kształcie prostokąta, optymalnie zagospodarują trudną parcelę. 

Projekty domów piętrowych na wąską działkę umożliwiają czytelny i komfortowy podział wnętrz na strefę dzienną na parterze i nocną na piętrze. Zapewniają domownikom codzienny komfort na najwyższym poziomie, który ciężko uzyskać na wąskiej działce w domu parterowym.

Projekt domu ARC Long II z garażem CE (DOM AR6-65)

Projekt domu ARC Long II z garażem CE (DOM AR6-65)

Projekt Mój dom Iskiereczka CE (DOM BR8-18)

Projekt Mój dom Iskiereczka CE (DOM BR8-18)

Ciekawą propozycją dla zmotoryzowanych właścicieli wąskich działek są projekty domów piętrowych z garażem w piwnicy. Garaż w podziemnej kondygnacji oszczędza miejsce na działce, rozwiązując jednocześnie problem z parkowaniem.

Miejskie domy nowoczesne i podmiejskie wille

Gotowe projekty domów piętrowych występują w wielu atrakcyjnych odsłonach. Idealne domy nowoczesne doskonale komponują się z miejską infrastrukturą i sąsiedztwem nowoczesnych apartamentowców i biurowców. Projekty domów piętrowych w śródziemnomorskim stylu to efektowne wille, które coraz częściej są ozdobą podmiejskich krajobrazów. Projekty domów piętrowych w stylu dworkowym, przeznaczone dla rodzin wielopokoleniowych, łączą w sobie tradycyjną elegancję z najwyższym komfortem.

Projekt domu TP Kadyks 2 CE (DOM TP2-45)

Projekt domu TP Kadyks 2 CE (DOM TP2-45)

Projekt domu AC Rodrigo II G2 CE (DOM AF7-91)

Projekt domu AC Rodrigo II G2 CE (DOM AF7-91)

Dużą popularnością cieszą się ostatnio projekty domów piętrowych z płaskim dachem. W niczym nie przypominają już „kostek”, które hurtowo budowano w zeszłym stuleciu. To piękne, nowoczesne domy jednorodzinne, o efektownych elewacjach, dużych przeszkleniach i parametrach, gwarantujących energooszczędne użytkowanie.

Najpiękniejsze projekty domów piętrowych z płaskim dachem

Nowoczesne projekty domów piętrowych z płaskim dachem to oryginalne domy, które zachwycają ciekawą, modułową bryłą i elegancką elewacją, czyniącą z nich efektowne wille nowoczesne. Są wśród nich projekty bez garażu, jak i z garażem w bryle budynku, ze słonecznymi tarasami na parterze i szerokimi balkonami na piętrze.

Płaski dach, który często pokrywa nowoczesne domy piętrowe, umożliwia stworzenie ogrodu lub tarasu na dachu. W gęstej, miejskiej zabudowie jest to często jedyny sposób, aby cieszyć się zieloną przestrzenią. Jednak projekty domów nowoczesnych z płaskim dachem nie zawsze są możliwe do zrealizowania.

Projekt domu AC EX 2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-70)

Projekt domu AC EX 2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-70)

Projekt domu TP MATEO 2 CE (DOM TP2-39)

Projekt domu TP MATEO 2 CE (DOM TP2-39)

Kłopoty z budową domu piętrowego

Tylko kilka procent terenów pod zabudowę w Polsce przewiduje możliwość budowy domu z płaskim dachem. Ograniczeniem są Warunki Zabudowy lub zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, które narzucają dach spadzisty jako optymalne rozwiązanie dla naszego klimatu.

Nowoczesne technologie budowy i izolacji dachu płaskiego gwarantują jednak maksymalną ochronę przed nieszczelnościami, dlatego należy wierzyć, że modyfikacje planów zagospodarowań wkrótce będą wprowadzane w coraz większej liczbie gmin.

Jeżeli na działce nie ma jednak dziś możliwości wybudowania domu z płaskim dachem, warto zapoznać się z atrakcyjną ofertą na projekty domów piętrowych z dachem spadzistym. 

Projekt domu PPE GUSTOWNY D39 CE (DOM EG1-32)

Projekt domu PPE GUSTOWNY D39 CE (DOM EG1-32)

Projekt domu PPE KLASYCZNY D33 CE (DOM EG1-26)

Projekt domu PPE KLASYCZNY D33 CE (DOM EG1-26)

Projekty domów piętrowych z dachem dwuspadowym to wyznacznik nowoczesnego budownictwa. Często zaplanowane są one jako projekty energooszczędne, ciepłe, bezpieczne i tanie w późniejszym użytkowaniu. 

Stylowe rezydencje piętrowe często przewidują również dach kopertowy. Projekty domów z dachem kopertowych inspirowane są willami o elewacji zbliżonej do stylu śródziemnomorskiego. Efektowne fasady łączące wysokiej jakości materiały, takie jak drewno czy kamień, nadają im ponadczasowej elegancji, a czterospadowy dach niezwykłej przytulności.

Jakie jeszcze ograniczenia mogą wynikać z Warunków Zabudowy?

Przed zakupem projektu domu należy koniecznie zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub – w przypadku jego braku – uzyskać decyzję o Warunkach Zabudowy.

Z dokumentów tych wynika bowiem, jaki dom można budować na danym terenie. Ograniczenia mogą dotyczyć nie tylko kąta nachylenia dachu, ale także maksymalnej wysokości budynku, która może uniemożliwić postawienie domu dwu czy trzykondygnacyjnego. Zapisy gminy mogą narzucać nawet kolorystykę elewacji czy dachu, szerokość fasady itp.

Warto pamiętać, że wypis i wyrys z MPZP czy decyzję o WZ można uzyskać przed zakupem działki. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy na kupionym terenie nie będziemy mogli zrealizować swojego wymarzonego domu piętrowego.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 5, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

venge io Odpowiedz 2021-04-22 04:06:36

Dom o konstrukcji wielokondygnacyjnej będzie mógł czerpać korzyści z energii słonecznej, a także będzie odporny na ciepło, co ma wiele zalet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu