Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów z normą WT2021 – co to oznacza?

Projekty domów z normą WT2021 – co to oznacza?

Niektóre nasze projekty domów wyselekcjonowane zostały w kategorii WT2021. Są to projekty energooszczędne, które już dziś spełniają zaostrzone wymagania dotyczące izolacyjności, które zaczną obowiązywać od 2021 roku.

Projekt domu WT2021 AC Astrid (mała) G2 CE (DOM AF8-66)

Projekt domu AC Astrid (mała) G2 CE (DOM AF8-66) spełniający WT2021

Od 2017 obowiązują nowe wymagania dotyczące minimalnej izolacyjności przegród budowlanych, jakie spełniać muszą wszystkie nowo budowane domy. Jest to drugi etap zmian, wynikający z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mający na celu przede wszystkim obniżenie dopuszczalnego współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych. Kolejny etap wprowadzony zostanie już w 2021 roku, co oznacza, że wtedy wszystkie nowe budynki będą musiały być energooszczędne, w dzisiejszym rozumieniu tego określenia.

Nowo budowane domy będą więc musiały być skuteczniej izolowane, poprzez zwiększenie grubości materiału izolacyjnego i/lub zastosowanie materiałów o lepszej jakości.

Projekt domu WT2021 AC EX 18 G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-65)

Projekt domu AC EX 18 G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-65) spełniający WT2021

Grubsza izolacja czy lepsze materiały izolacyjne?

Chcąc budować energooszczędnie, zwiększamy grubość izolacji, a tym samym grubość ścian. Zmniejszamy zużycie energii, jednak bryła naszego wymarzonego domu jest toporna i niezgrabna, a wnętrza niedoświetlone przez małe otwory okienne. Czy dążąc do obniżenia kosztów energii jesteśmy skazani na życie w energooszczędnych bunkrach?

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy poznać przed zakupem materiału izolacyjnego, jest lambda, czyli deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Im niższy jest współczynnik przewodzenia ciepła, tym mniejsze są straty ciepła przez przegrodę. Produkty, których współczynnik lambda, czyli deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła, jest wysoki wymagają wykonania z nich znacznie grubszej izolacji. Konsekwencją tego jest negatywny wpływ na wygląd budynku czy zbyt mała ilość światła dziennego przedostającego się do wnętrza. Wełna czy styropian o niskim współczynniku przewodzenia ciepła lepiej izolują, zatem i grubość ocieplenia może być mniejsza.

Projekt domu ED E-188 CE (DOM ED2-12), spełniający WT2021

Projekt domu ED E-188 CE (DOM ED2-12), spełniający WT2021

Projekty domów WT2021

W kategorii WT2021 znajdują się te projekty domów, które już dziś spełniają zaostrzone wymogi dotyczące izolacyjności przegród budowlanych. Mają one obniżony dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła przegród budowlanych, a co za tym idzie zwiększoną efektywność energetyczną.  To nowoczesne projekty domów, w których przewidziano nie tylko odpowiednią izolację, ale opracowano także możliwość instalacji urządzeń opartych na odnawialnych źródłach energii.

Są wśród nich zarówno projekty domów parterowych, jak i piętrowych czy z poddaszem. Wszystkie charakteryzuje dość zwarta, prosta bryła budynku, sprzyjająca energooszczędności i minimalizowaniu ryzyka powstawania mostków cieplnych, przez które ciepło mogłoby uciekać na zewnątrz.

Warto także pamiętać, że każdy projekt na etapie adaptacji można dostosować do zmieniającego się prawa.

Projekt domu AC EX 19 G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-67) spełniający WT2021

Projekt domu AC EX 19 G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-67) spełniający WT2021

Co zmieni się w prawie od 2021 roku?

Pierwszy etap zmian, wynikających z rozporządzenia zmieniającego warunki techniczne, wszedł w życie z początkiem 2014 roku. Wtedy współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U spadł z wartości 0,3 W/(m2K) do 0,25 W/(m2K), co oznaczało zwiększenie grubości izolacji o mniej więcej 2 cm.

Od 1 stycznia 2017 roku zaczął obowiązywać II etap zmian, który ponownie obniżył współczynnik U. Dziś nie może być on wyższy niż 0,23 W/m2K. Od 2021 roku współczynnik U nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W/m2K.

Warto pamiętać, że na podstawie współczynnika przenikania ciepła U określa się, jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz. Im niższa jego wartość, tym mniejsze straty ciepła.

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych dotyczą nie tylko przegród budowlanych, ale i stolarki w nowo budowanych domach. Zatem i nowe okna będą musiały charakteryzować się podwyższonymi parametrami izolacyjnymi. 

Od 2017 roku maksymalna wartość współczynnik przewodzenia ciepła U wynosi 1,1 W/m2K w przypadku zwykłych okien i drzwi balkonowych oraz 1,3 W/m2K w przypadku okien połaciowych. Natomiast od 2021 roku maksymalna wartość będzie jeszcze niższa, bowiem 0,9 W/m2K dla okien i 1,1 W/m2K dla oknach dachowych.

więcej informacji nt projektów domów: https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-172422-jaki-dom-dla-4-osobowej-rodziny.html

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 6, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu