Start Arrow Artykuły PremiumArrow Roleta – nasz sprzymierzeniec w walce ze stratami ciepła

Roleta – nasz sprzymierzeniec w walce ze stratami ciepła

Ostatnie lata sprawiły, że odzwyczailiśmy się już nieco od mroźnych i śnieżnych zim, które pozwoliły na mniejszą eksploatację ogrzewania, a tym samym zmniejszenie wydatków. Niestety ocieplenie klimatu nie pociągnęło za sobą obniżki cen opału i energii, a wręcz odwrotnie. Z uwagi na rosnące koszty coraz więcej osób decyduje się na termomodernizację swoich domów. Przy tej okazji warto zastanowić nie tylko nad ociepleniem ścian i wymianą okien, ale także nad montażem rolet zewnętrznych.

GOTOWE ROZWIĄZANIA: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Przez nieszczelne okna może uciekać z naszego domu aż 25% ciepła. Tym samym, aby utrzymać we wnętrzu odpowiednią temperaturę musimy mocniej odkręcać kaloryfery, co z kolei zwiększa nasze rachunki za ogrzewanie. Jednym ze skutecznych sposobów na ograniczenie strat energii jest montaż rolet. Korzystnie wpływają one bowiem na bilans energetyczny budynku. Wykonane z wysokiej klasy blachy aluminiowej są trwałe i wytrzymałe na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Odpowiednio dobrany system, może stanowić element dekoracyjny, podkreślający charakter budynku. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, która pozwala na dopasowanie do potrzeb klienta.

Ciepło, cicho, bezpiecznie – rolety wpływają korzystnie na bilans energetyczny i komfort mieszkania. fot. Aluprof

Domowe ciepło

W mroźne dni najchętniej chronimy się w ciepłym domu z filiżanką herbaty. Niekiedy te miłe chwile zakłóca zimny podmuch od okien. Możemy jednak temu zapobiec. Jednym ze skutecznych sposobów na zachowanie ciepła w domu jest montaż rolet. Jak to działa?

– Rolety działają one skuteczniej niż zwykłe zasłony czy okiennice, ponieważ dzięki ich konstrukcji pomiędzy powierzchnią okna a pancerzem rolety, wytwarza się poduszka powietrzna stanowiąca doskonały izolator. Zimą ograniczają one utratę ciepła, a latem minimalizują one przenikanie światła słonecznego i nagrzanego powietrza, chroniąc przed przegrzaniem mieszkania. Dzięki temu, w naszym mieszkaniu, nawet przy wysokich temperaturach na zewnątrz, będzie panował komfortowy klimat. Pozwoli to ograniczenie konieczności wykorzystania urządzeń klimatyzacyjnych. Tym samym przy rosnących kosztach i trendzie minimalizującym zużycie surowców, rolety są jedną z metod pozwalającą na realne oszczędności – mówi Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR, Aluprof.

W ofercie firmy Aluprof dostępny jest system rolet podtynkowych SP i SP-E, których skrzynki są zabudowane, a ich czoło stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał wykończeniowy (np. tynk, klinkier). Elementy rolety nie ingerują w konstrukcję okna i drzwi oraz samego nadproża, tym samym nie naruszają szczelności budynku co stanowi doskonałą izolację termiczną. Docenił to zwłaszcza Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI), uznając, że rolety w systemach SP i SP-E dla skrzynek o wielkości 165mm jako jedyne produkty w Polsce, przy spełnieniu wymagań montażowych mogą być z powodzeniem stosowane w budownictwie pasywnym.

Warto również dodać, że rolety chronią także same okna przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych: mrozem, deszczem i silnym wiatrem. Zastosowane materiały i rozwiązania skutecznie zabezpieczą stolarkę przed ewentualnymi uszkodzeniami poszczególnych części.

Błoga cisza

W dzisiejszych czasach praktycznie przez cały dzień towarzyszy nam hałas . Zaczyna się porannym syczeniem ekspresu, później w drodze do pracy dochodzą do nas odgłosy ruchu ulicznego, następnie 8 godzin spędzamy w otoczeniu telefonów, drukarek i stukotu klawiatury. Hałas w biurze może sięgać nawet 50 dB. Nic zatem dziwnego, że po długim, męczącym dniu marzymy by odpocząć w domowym zaciszu. Rolety umożliwią nam to nawet, jeśli mieszkamy w głośnej okolicy.

– Kurtyna żaluzji oraz powietrze między  zasłoniętą powierzchnią rolety a oknem może skutecznie ograniczać przenikanie dźwięków do wnętrza. Rolety zewnętrzne coraz częściej wykorzystywane są jako metoda zmniejszenia natężenia hałasu, prawidłowo zamontowane mogą wraz z zamkniętym oknem obniżyć go nawet o 17 dB. We współczesnym świecie, kiedy ruch uliczny staje się coraz intensywniejszy, taki komfort jest wybawieniem. Doskonale sprawdzają się w pokoju dziecięcym lub sypialni. Sprawią, że ani hałas ani ostre światło nie zakłócą spokojnego snu – tłumaczy Bożena Ryszka z firmy Aluprof.

Bezpieczeństwo

Dzięki roletom zewnętrznym będziemy mogli czuć się w domu swobodnie i bezpiecznie. Chronią one bowiem przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów oraz mogą działać zniechęcająco na potencjalnego włamywacza. Ponadto możemy wyposażyć rolety w automatyczny system sterowania, który o ustalonej godzinie je podniesie i opuści. Ta opcja dobrze sprawdzi się podczas nieobecności domowników – ewentualny obserwator odniesie wrażenie, że cały czas ktoś jest w budynku. Jednak największą skuteczność zagwarantować mogą specjalnie opracowane systemy rolet antywłamaniowych.

Firma Aluprof jest pierwszym polskim systemodawcą, którego produkt otrzymał III klasę odporności na włamanie. Potwierdziły to badania, przeprowadzone w akredytowanym laboratorium, zgodne z normą PN-EN 1627:2011. Niezawodność systemu zapewnia m.in. opatentowany mechanizm zapadkowy w dolnej części rolety, zapobiegający próbom jej podniesienia. Dzięki temu w czasie pracy czy weekendowych wyjazdów możemy mieć pewność, że nasz dom jest bezpieczny.

– Konstrukcja rolet zewnętrznych jest ciągle udoskonalana. Lata doświadczeń, testów i poszukiwania nowych rozwiązań sprawiają, że obecnie dostępne rolety łączą w sobie estetykę, trwałość i parametry jakich nie osiągały wcześniej – mówi Bożena Ryszka z Aluprof. – Odpowiednia konstrukcja i wzmocnienie poszczególnych elementów, praktycznie uniemożliwia ich odgięcie czy wyciągnięcie, a stabilna struktura kurtyny rolety zapobiega jej uszkodzeniu podczas uderzania – dodaje.

RC3

Co jeszcze warto wiedzieć o roletach?

O instalacji rolet warto pomyśleć już na etapie budowy, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować je w już istniejącym budynku. Możemy wybierać spośród różnych sposobów montażu: nadprożowego, adaptacyjnego, podtynkowego lub nadstawnego. System nadprożowy dedykowany jest wznoszonym obiektom. Ocieplana skrzynka, mocowana pod elewacją, jest niewidoczna i nie powoduje powstawania mostków termicznych. Jeśli nasz dom jest już ukończony, a chcemy aby skrzynka była niewidoczna, rozwiązaniem będzie system podtynkowy lub zabudowany nadstawny, nie ingerujący w nadproże. W pozostałych przypadkach obudowa rolety pozostaje widoczna. Niestety niewielu klientów zdaje sobie również sprawę z faktu, że systemy rolet zewnętrznych firmy Aluprof zarówno adaptacyjne, podtynkowe oraz nadstawne mają możliwość bezpośredniej integracji z moskitierą. Kupując roletę, jeszcze na etapie zamówienie możemy wyposażyć ja w system Moskito. Takie rozwiązanie pozwala na ochronę przed insektami latem, przy jednoczesnym zabezpieczeniu wnętrza budynku przed stratami ciepła zimą.

Aluprof oferuje pełną paletę kolorystyczną, co pozwala dopasować rolety do stolarki okiennej lub elewacji budynku, podkreślając indywidualnych charakter budynku.

logo_aluprof200

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 21, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Kinkiet Amelia White

  • Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • OTTENBY lampa wisząca kryształ

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Obejrzyj zdjęcia domowników