Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Schody strychowe – komfort i oszczędność miejsca

Schody strychowe – komfort i oszczędność miejsca

Schody strychowe to dobre rozwiązanie w przypadku domów z poddaszem nieużytkowym. Nie zabierają powierzchni, są proste w montażu i bezpieczne w użytkowaniu.

Składane schody strychowe umożliwiają wejście na poddasze nieużytkowe. Budowa tradycyjnych schodów stacjonarnych, nawet kręconych, które zazwyczaj zajmują najmniej powierzchni użytkowej, jest nieopłacalna właśnie z powodu miejsca, które zajmują. Również sam koszt schodów wewnętrznych jest znacznie wyższy.

Schody na strych nie są przeznaczone do codziennego użytku, toteż nie są tak wygodne i komfortowe, jak stacjonarne schody wewnętrzne. Jednakże składane i rozkładane drabinki nie wymagają dużej przestrzeni, a po złożeniu schowane zostają w stropie, co daje dużą oszczędność miejsca.

(Schody na strych, fot. FAKRO)

Schody strychowe mogą być wykonane z drewna lub ze stali. Schody drewniane są najczęściej składane i przypominają drabinę. Schody stalowe natomiast mogą się składać, zsuwać lub formować w harmonijkę.

Na rynku dostępne są schody składane do różnej wielkości pomieszczeń. Dostarczane są najczęściej w kompletnym, zmontowanym zestawie i wymagają jedynie montażu w konkretne miejsce. Montaż schodów nie musi być wykonywany przez fachowca, najlepiej poradzą sobie z nim dwie dorosłe osoby, które także dopasują drabinę do wysokości pomieszczenia.

(Schody strychowe harmonijkowe, fot. Rintal Polska)

Do zamawianych schodów otrzymuje się komplet akcesoriów montażowych oraz drążek umożliwiający wygodne otwieranie i zamykanie schodów.

Miejsce na schody strychowe

Miejsce, w którym zamontowane będą schody strychowe, powinno przewidywać przestrzeń, jaką według producenta zajmują schody (zarówno rozłożone, jak i złożone), czyli tzw. przestrzeń rozmachową. Warto pamiętać, by otwór, w który schody będą się „chować” był większy lub równy nominalnym wymiarom schodów (wymiary schodów poznamy np. z oferty wybranego producenta). Jeżeli otwór będzie nieco większy niż schody, uzyskamy tzw. luz montażowym, dzięki któremu bez problemu zamontujemy i wypoziomujemy schody, a także będziemy mieć możliwość ewentualnej korekty, jeśli okaże się, że przekątne skrzyni schodów po zamontowaniu nie są sobie równe.

(Oszczędność miejsca dzięki schodom strychowym, fot. archiwum DOM.pl)

Na jakim etapie wykańczania domu należy montować schody strychowe?

Najlepiej jeśli schody strychowe zamontujemy przed wykończeniem i ociepleniem stropu. Dzięki temu będziemy mogli efektywnie zaizolować przestrzeń pozostałą po montażu, a także wykonać estetyczną podłogę na poddaszu.

Jakie wybrać schody, gdy poddasze nie jest ocieplane?

Otwór, w który chowają się schody strychowe nie może przepuszczać chłodu z nieogrzewanego poddasza do wnętrza, znajdującego się na niższej kondygnacji.

Dlatego jeśli wybieramy schody strychowe na poddasze nieużytkowe, w którym nie przewidziano ocieplenia, warto zdecydować się na takie, które mają jak najniższy współczynnik przenikania ciepła.

Na współczynnik przenikania ciepła schodów ma wpływ zarówno grubość klapy, jak i szczelność między klapą a ościeżnicą. Wybierając schody, zwróćmy uwagę na zastosowane uszczelki umieszczone w części ościeżnicy, a także zamek, zapewniający dociskanie klapy do uszczelki podczas zamykania.

Dodatkowe wyposażenie schodów strychowych

Schody strychowe często oferowane są ze specjalną barierką ochronną, która już na strychu zabezpiecza otwór schodów, a nam ułatwia schodzenie po nich w dół.

Często można również spotkać metalowa poręcz pomalowaną na czerwono, montowaną do kątowników drabiny, która ułatwia wejście tym razem do góry po schodach.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-04-22 10:22:09

U nas mamy schody kręte, dębowe, od firmy Prudlik. Po kilku latach bez śladów użytkowania, wyglądają tak samo pozytywnie i jesteśmy z nich zadowoleni. Zawsze marzyliśmy o efektownych schodach w domu!

kikut Odpowiedz 2013-03-09 00:09:25

Pamiętam ile nachodziłem się za schodami na piętro. Wreszcie trafiłem na firmę Gam-metal i to był strzał w dziesiątkę. Naprawdę polecam wszystkim – przystępne ceny i doskonała jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.