Start Arrow Budowa domuArrow Siedem najczęstszych pytań o podbitkę dachową…

Siedem najczęstszych pytań o podbitkę dachową…

Podbitka dachowa zwana też podsufitką, to element dachu, znajdujący się na zewnątrz budynku. Pełni wiele ważnych funkcji. Przeczytaj siedem najczęstszych odpowiedzi na pytania, dotyczące podbitki dachowej…

#1 Podbitka drewniana czy PVC? Którą wybrać?

…to zależy od stylu budynku oraz gustu inwestora. Podbitka drewniana z pewnością ma naturalny wygląd, który doskonale komponuje się z budynkami w stylu wiejskim. Jej cena jest jednak wyższa niż cena podbitki PVC. Decydując się na drewnianą podbitkę, do kosztów jej montażu należy doliczyć koszty impregnatów oraz większy koszt robocizny. Z kolei montaż podbitki PVC jest znacznie szybszy i mniej kosztowny. Panele PVC idealnie wpiszą się w budynek w stylu nowoczesnym.

#2 Jaki gatunek drewna jest najlepszy na podbitkę dachową?

Podbitki drewniane najczęściej produkowane są z modrzewia, sosny lub świerku. Odpowiednia wilgotność drewna na podbitkę wynosi 16%.

#3 Czy podbitkę należy konserwować?

Podbitki drewniane są narażone na działania czynników atmosferycznych. Aby więc przedłużyć ich żywotność, warto je konserwować średnio co trzy lata. Z kolei materiał PVC nie wymaga konserwacji. Zanieczyszczoną powierzchnię można przeczyścić szmatką, używając płynu antystatycznego.

#4 Jak montować podbitkę dachową, by uniknąć powstawania wilgoci?

Zdecydowaną przewagą podbitki PVC nad tą wykonaną z drewna jest to, iż w żaden sposób nie zagraża jej wilgoć. Natomiast podbitkę drewnianą w celu prawidłowego zabezpieczenia przed zawilgoceniem powinno się lakierować minimum dwa razy z każdej strony, łącznie z piórem. W ten sposób woda, która ewentualnie podejdzie w miejsce łączenia desek, nie będzie w stanie ich uszkodzić.

#5 Czy podbitka dachowa powinna mieć wentylację?

W przypadku podbitki drewnianej średnio na 6 m kw. okapu zalecany jest montaż kratki wentylacyjnej o powierzchni około 400 cm kw. Podbitka PVC wymaga z kolei stosowania paneli wentylacyjnych. Rekomenduje się, aby co trzeci montowany panel był perforowany. Zapewnia to odpowiednią cyrkulację powietrza.

#6 Czy w podbitce można montować oświetlenie?

W podbitce można montować oświetlenie punktowe bądź oświetlenie LED. W przypadku oświetlenia punktowego należy pamiętać o użyciu żarówek, które nie wytwarzają wysokiej temperatury.

#7 Jak prawidłowo położyć podbitkę?

Nie istnieje reguła mówiąca o prawidłowym kierunku montażu podbitki. Często o sposobie jej ułożenia decyduje klient w porozumieniu z wykonawcą. Warto jednak wspomnieć, iż przy montażu prostopadłym do budynku, mamy do dyspozycji krótsze odcinki paneli, dzięki czemu łatwiej optycznie zgubić ewentualne niedoskonałości montażu. Może właśnie z tego względu to montaż prostopadły jest dziś tym najczęściej stosowanym.

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 24, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty